Pravděpodobnost, že se domácí uživatel setká s nějakou počítačovou hrozbou, se letos meziročně zvýšila o 29 procent na 22 procent. Každý dvacátý Čech bude čelit pokročilému útoku, loni tato hrozba připadala na jednoho z 25 lidí. Vyplývá to z údajů antivirové firmy Avast.
Přibližně 15 procent firemních počítačů v Česku je vystaveno riziku jakéhokoliv napadení, zatímco čtyřem procentům hrozí napadení pokročilým útokem. Avast definuje pokročilý útok jako nový a dosud nepopsaný, který dokáže obejít běžné ochranné technologie bezpečnostního softwaru.
"Počet zařízení připojených k internetu se dramaticky zvyšuje a naše zjištění ukazují, jak jsou počítače zranitelné a že tvoří důležitou součást řetězce útoků. Kyberzločinci vytvářejí hrozby, které se zaměřují na činnosti prováděné uživateli doma, a často využívají jejich neinformovanosti či neopatrnosti," uvedl bezpečnostní expert Avastu Luis Corrons.
Celosvětově se pravděpodobnost, že se běžný uživatel setká s počítačovou hrozbou, zvýšila z 20,1 procenta na 25,6 procenta. Riziku infekce škodlivými programy je zároveň vystaveno 15 procent firemních počítačů, tedy stejně jako v ČR.
Avast založili v roce 1988 Eduard Kučera a Pavel Baudiš, firma je jedním z průkopníků v oboru počítačového zabezpečení. V roce 2016 Avast koupil konkurenční českou antivirovou firmu AVG. Avast je podle tržeb druhou největší antivirovou firmou na světě za společností Symantec. Produkty Avastu využívá přes 435 milionů uživatelů, z velké části bezplatně.
Pošlete zaměstnancům e-mail s virem a sledujte, co udělají. Sedm rad českých kyberšpionů firmám, jak přežít digitální revoluci
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist