Společnost Seznam.cz podepsala s čínským výrobcem mobilních telefonů Huawei dohodu o strategickém partnerství. Díky ní se na český trh dostanou telefony Huawei s již předinstalovanými aplikacemi Seznamu, jako je vyhledávač či Mapy.cz. Čínský výrobce se tak snaží nahradit aplikace Googlu, které kvůli embargu Spojených států Huawei už nemůže využívat.

Podle serveru Lupa.cz začal Seznam s Huaweiem spolupracovat již před několika měsíci. Jak server upozorňuje, Seznam patří mezi první české firmy, které se s kontroverzním výrobcem spojily. Modely telefonů Huawei z řady P40 budou prvními telefony, které budou mít předinstalovanou většinu aplikací nabízených Seznamem. Kromě vyhledávače a map to budou například Novinky.cz nebo Seznam Zprávy. "Nedávno představené telefony řady P40, P40 Pro a P40 Lite jsou první modely, kde se partnerství projeví," uvedl PR manažer Huawei pro produktové portfolio Filip Matys.

Pro Seznam je to už druhá spolupráce s technologickým gigantem vyrábějícím mobilní telefony. Minulý rok s jedničkou na českém trhu Samsungem vypustil do světa limitovanou edici modelů Galaxy A40 a Galaxy A20e, které také měly předinstalované aplikace Seznamu.

Podle většiny statistik vítězí vyhledávač Google u českých uživatelů. Statistika Global Stats například uvádí, že mu dává přednost přes 80 procent Čechů, Seznam používá jen necelých 13 procent. Významnou roli v tom může hrát také fakt, že operační systém chytrých telefonů Android vyvíjí právě Google a spousta jeho aplikací je tak už v telefonech předem nainstalovaná.

"Jsme rádi, že se nám podařilo uzavřít vzájemnou spolupráci, která nám pomůže oslovit další uživatele s produkty Seznamu. Je to v souladu s naší mobilní strategií, která reaguje na fakt, že se konzumace zábavy i obsahu přesouvá stále více od desktopu k mobilním telefonům," vysvětluje Matěj Hušek, ředitel divize Homepage a obsahových služeb Seznam.cz.

Zatímco operační systém Android Huawei využívat může, aplikace Googlu nikoliv. Kvůli embargu nemohou majitelé chytrých telefonů Huawei používat třeba ani YouTube a nemají přístup do Obchodu Play pro stahování aplikací. Ten Huawei již dříve nahradil vlastní App Gallery, kam se snaží nalákat co nejvíce firem. Tam je momentálně ke stažení 113 českých aplikací, mimo jiné třeba aplikace Alza.cz, Tipsport či Komerční banka a zapojují se i velcí zahraniční hráči. V obchodě už přibyla například seznamka Tinder nebo platforma pro on-line komunikaci Zoom. 

Huawei však potřebuje získat plnohodnotnou náhradu za Google. Kromě českého Seznamu oslovuje i další developerské firmy. Podle Wall Street Journal se již dohodl na spolupráci s nizozemským výrobcem navigačního softwaru TomTom nebo francouzským vyhledávačem Qwant. Huawei zároveň nabízí také vlastní vyhledávač či e-mailovou platformu. Zatím po internetu kolují návody, jak obejít embargo a aplikace Googlu do Huaweie dostat.

Spojené státy firmu Huawei už delší dobu obviňují z krádeží technologií a podezřívají ze špionáže pro čínskou vládu. To však čínský podnik dlouhodobě odmítá. Británie již v lednu částečně omezila přístup Huawei k budování mobilních sítí páté generace (5G). Britská vláda nyní svůj přístup k Huawei v důsledku nových amerických restrikcí vůči čínskému podniku přehodnocuje a ministři naznačují, že je pravděpodobný úplný zákaz, napsala minulý týden agentura Reuters.

Před používáním softwaru i hardwaru Huawei varoval předloni i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Premiér Andrej Babiš poté úřadu vyčetl, že varování vládu překvapilo, nebylo opřené o důkazy a úřad ho s nikým nekonzultoval. Šéf NÚKIB Dušan Navrátil byl do roka z čela úřadu odvolán.

Huawei se zatím i bez Googlu drží na pozici světové dvojky výrobce chytrých telefonů. Kvůli sankcím USA i pandemii koronaviru však růst tržeb prudce zpomalil. Tržby se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšily o 1,4 procenta na 182,2 miliardy jüanů (zhruba 654 miliard korun) a jejich růst tak zpomalil z 39 procent v loňském prvním čtvrtletí. 

S přispěním ČTK