Kombinace epidemiologické situace a plánovaných voleb opět otevírá téma elektronizace volebního procesu. Na první pohled se to zdá jednoduché a logické. Elektronicky dnes děláme ledacos, tak proč bychom nemohli elektronicky volit? Bohužel, volby jsou pro svá specifika podstatně složitější oříšek než třeba elektronické bankovnictví. Jejich elektronizaci dosud uspokojivě nevyřešil nikdo a veškerá v úvahu připadající řešení přinášejí obrovská rizika.
Současný "papírový" systém voleb (a je jedno, zda jde o volby do zastupitelstev obcí, krajů, sněmovní, senátní či prezidentské) má celou řadu vlastností, které pokládám za důležité a které žádný známý elektronický systém nemá. Například to, že papírové volby jsou jednoduché a snadno kontrolovatelné.
Tento aspekt kladu na první místo. Reálné vlastnosti volební procedury jsou důležité, ale stejně důležité je jejich vnímání širokou veřejností. Současný volební mechanismus, jeho kontrolovatelnost a odolnost vůči podvodům, jsou natolik jednoduché, že je lze snadno vysvětlit běžnému člověku, který nemá žádné speciální znalosti a dovednosti. Každý občan se také může na kontrole regulérnosti hlasování podílet, bude-li mít zájem.
I pokud by existoval nějaký elektronický mechanismus, který by dokázal zabezpečit ostatní níže popsané vlastnosti hlasování, jeho přijetí (či odmítnutí) bude pro naprostou většinu voličů aktem čistě náboženským podle hesla "nemůžeš pochopit, musíš uvěřit". I jednoduché kryptografické operace, jako je běžný elektronický podpis nebo šifrování, jsou natolik složité svými matematickými principy i technickou implementací, že - jak mohu dosvědčit zhruba dvaceti lety vlastních zkušeností - není možné je v úplnosti vysvětlit ani programátorům a IT profesionálům, natožpak běžným voličům.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.