Microsoft nečekaně představil nového člena týmu Surface: menší a levnější notebook klasického střihu, který má jen minimum konkurence. K tomu firma přidala další verzi tabletu Surface Pro X s novou generací vlastního mobilního čipu Microsoft SQ 2. A jako překvapení pak česká pobočka Microsoftu oznámila, že začne prodávat zařízení Surface i uživatelům v Česku.

Nový Surface Go Laptop je logický protějšek tabletů Surface Go, které míří na mladší uživatele, jimž stačí menší displej a výkon, ale chtějí ho hezky zabalený. Surface Go Laptop je ale o třídu lepší. I v základní verzi nabízí procesor Intel Core i5 desáté generace.

Není to to nejlepší a nejnovější, co Intel umí pro tenké notebooky vyrobit, ale jde o osvědčený plnohodnotný čtyřjádrový procesor, zatímco tablety Surface Go byly omezené čipy s výrazně nižším výkonem. Microsoft u nejlevnější verze za 614 eur (16 500 korun) nicméně opět uživatele šidí – kapacita operační paměti jsou pouhé čtyři GB a úložiště s kapacitou 64 GB staví na pomalé technologii eMMC.

Lepší model za 779 eur (21 tisíc korun) nabízí osm GB RAM a 128GB SSD, což už je přijatelná, i když skromná výbava. Dalších 200 eur (přibližně 5400 korun) znamená zdvojnásobení kapacity úložiště na 256 GB. I když firma oznámila vstup na český trh, ceny notebooků na zdejším trhu zatím nezveřejnila, můžeme je jen odhadovat přepočtem z eur. To je ale výrazně přesnější než při počtech s cenou v dolarech, která nezahrnuje daně, clo ani povinnou dvouletou záruku pro spotřebitele. O doporučené české ceny jsme požádali Microsoft, článek zaktualizujeme, až je budeme mít k dispozici.

Surface Go Laptop přináší kompromisy i v jiných oblastech. Obrazovka s úhlopříčkou 12,4" s méně obvyklým poměrem stran má rozlišení jen 1536 x 1024 bodů, ale i to přispívá ke slušné výdrži až 13 hodin na jedno nabití. Notebook má USB-C i USB-A konektor, nechybí ani výstup pro sluchátka. Ústupkem je také šasi notebooku. Horní kryt je hliníkový, spodní je kompozit se skelnými vlákny. Celý notebook pak váží 1,1 kilogramu.

U Surface Pro X Microsoft představil zároveň dvě novinky – úplně novou konfiguraci s výkonnějším čipem, ale také zlepšení výdrže a výkonu pro obě varianty díky optimalizaci toho, jak Windows 10 pracují s architekturou ARM a jak na ní spouštějí aplikace původně vyvinuté pro procesory od Intelu. Surface Pro X v obou variantách má vydržet na jedno nabití až 15 hodin a i nadále je určený hlavně pro méně náročnou kancelářskou práci právě kvůli tomu, že využívá mobilní architekturu ARM. Aplikace pro Windows na něm nefungují efektivně, nemluvě o tom, že tradiční počítače nabízejí více výkonu než nejtenčí Surface. Microsoft v nabídce nechá Surface Pro X s původním čipem SQ1 s osmi GB RAM a 128GB SSD za nezměněnou cenu 1149 eur, nový čip bude dostupný ve verzi se 16 GB RAM a 256GB SSD, která se v Německu prodává za 1656 eur.

Microsoft své počítače a příslušenství, jako jsou například povedená sluchátka Surface Headphones 2, bude zatím nabízet jen prostřednictvím partnerů v čele s Alzou, CZC, Datartem a Mallem, nikoliv prostřednictvím svého vlastního webového obchodu, kde prodává například konzole Xbox. Dalším omezením pro české zákazníky budou klávesnice – zatím budou k zákazníkům putovat s anglickými popisky.