Můžu říkat směšné věci. Třeba že si nechávám do žil vpíchnout sluneční svit, aby byla moje tvář oranžová. Místo toho ale řeknu, že se vám omlouvám za svou neschopnost. Proto zítra rezignuji na svůj prezidentský úřad," řekl letos v květnu Donald Trump. V podobném vyjádření z roku 2018 pak jeho předchůdce Barack Obama bez obalu uvedl, že je současný prezident USA "naprostý blb".

Slova obou politiků byla natočená na kameru a zveřejněná na internetu. Diváci tak měli v první chvíli za to, že k nim opravdu promlouvají Trump a Obama. Ve skutečnosti se ale jednalo o podvrh nastrojený dvojicí komiků – Jordanem Peelem a Gregem Shapirem. Ti použili reálné záběry politiků, za pomoci umělé inteligence ale nechali jejich ústa otevírat tak, aby to vypadalo, že slova, která Obama ani Trump nikdy nevyřkli, jejich hlasem skutečně zaznívají. Podvržená vyjádření přitom namluvili Peele a Shapiro, kteří jsou zdatnými imitátory.

Komici, kteří se k oběma akcím hned přiznali, tím chtěli upozornit na fenomén takzvaných deep fakes – falešných videí či hlasových záznamů, jimiž lze manipulovat veřejnost. "Technologie pro vytváření deep fakes se neustále zdokonalují a zlevňují. Ty méně zdatné podvrhy jsme schopní odhalit, třeba když si všimneme, že není správně časově sladěné otvírání pusy s tím, co daný člověk vyslovuje. Existují už ale deep fakes, které od skutečnosti nerozeznají ani zkušení odborníci," říká pro HN Hany Farid, profesor z prestižní univerzity v kalifornském Berkeley.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.