Apple na provozu App Storu vydělává, ale pečlivý šéf firmy, který před smrtí Steva Jobse vedl každodenní provoz firmy s pověstným tlakem na efektivitu, neví kolik. Tvrzení Tima Cooka, že nezná reálnou ziskovost jednoho z nejdůležitějších produktů Applu, může být klíčem k výsledku soudního sporu, ve kterém jde jedné straně o desítky až stovky milionů a druhé minimálně o miliardy.

Spor se týká žaloby společnosti Epic Games, která vlastní a provozuje úspěšnou hru Fortnite. Ta byla v obchodě App Store zhruba dva roky. Loni ji Apple ze svého obchodu vyřadil, když zjistil, že Epic má snahu Apple obcházet a vybírat od uživatelů poplatky přímo. Chtěla se tak vyhnout třicetiprocentnímu poplatku, který si Apple účtoval.

Jedním z klíčů Epicu k prokázání toho, že Apple zneužívá monopolní vládu nad přístupem uživatelů k aplikacím a tvůrců aplikací k uživatelům na iPhonech a iPadech, je údajný nepřiměřeně velký zisk Applu z provozu obchodu s aplikacemi. Původní vize firmy přitom počítala s tím, že obchod s aplikacemi nebude ziskový a jen bude lákat uživatele k nákupu zařízení s nakousnutým jablkem ve znaku.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.