Žena se rozvede, známí se mi budou smát, ale když má člověk tu možnost, aby profesionálním přístrojem otestoval, jak na tom jsou povídačky o rejdištích bakterií na telefonních obrazovkách ve srovnání s toaletou nebo lidskými dlaněmi, byla by chyba to nevyužít.
Platí to i v případě, že jsem u toho musel vyzkoušet i pouzdro na telefon, krycí sklíčko a lahvičku s tekutinou, která si v ceně za gram nezadá s drahými kovy a inkoustem do tiskáren od PanzerGlass. Tím to vlastně začalo.
PanzerGlass se dokázal poměrně rychle přizpůsobit podmínkám pandemie a k tvrzeným sklíčkům a odolným pouzdrům začal nabízet nové varianty s antibakteriální úpravou. Ne že by to pomáhalo proti virům, ale PanzerGlass není jediný. Antibakteriální pouzdro přímo v balení mají například některé telefony od Xiaomi a i ostatní výrobci příslušenství k telefonům rozšířili nabídku směrem k boji proti breberkám.
Ke kladným stránkám dánské značky PanzerGlass je, že její produkty jsou dobře navržené a vlastně osvědčené. Nevýhodou ale je, že si člověk za kvalitu připlatí několikanásobek ve srovnání s no-name produkty z AliExpressu. Pouzdro se aktuálně dá koupit za 500 korun, což je krásná cena, standardně stojí asi 900 korun, což je srovnatelné s pouzdry přímo od Samsungu. Stejné peníze stojí i antibakteriální sklíčka.
A nakonec je nutné zmínit, že stejně jako sklíčka z AliExpressu jsou i ty z Dánska zabalené ve spoustě materiálu, který skončí pravděpodobně na skládce nebo v lepším případě ve spalovně. PanzerGlass ale říká, že množství jednorázových plastů už snížil o polovinu a používá i plně rozložitelné materiály v čele s papírem. A to je očividně lepší než polystyrenové kvádry, ve kterých ochranná sklíčka putují z Číny.
Sklíčko a pouzdro v praxi
Já jsem v zájmu vědy skoro dva měsíce testoval pouzdro určené pro Galaxy Note 20 Ultra, což je telefon, který používám mezi testováním těch ostatních. Pouzdro tohoto typu telefon zvětší, ale ten milimetr a půl do šířky se u monstrózního Note 20 Ultra skoro ztratí. Zato pak telefon působí robustně a skoro nezničitelně.
Nová verze „nerozbitného“ obalu má záda z odolného skla, ale okraje jsou z měkčího a pružnějšího materiálu, který „trčí“ do prostoru a při pádu tak chrání záda telefonu a s trochou štěstí i kapličku s fotoaparáty. Proti své vůli jsem nakonec vyzkoušel i odolnost vůči dvěma menším pádům a dopadlo to dobře. Pouzdro i telefon jsou v pořádku. A hlavně je naprosto bez škrábanců krycí sklíčko. Fólie, které jsou na mobilech z výroby, většinou rychle poškrábu, protože dávám telefon na stůl obrazovkou dolů, aby mě mobil zbytečně nerušil.
Podle výrobce jde sklíčko nalepit tak, že není vidět prostor pro čtečku otisků prstů. Mně se to ale úplně nepovedlo, a tak ve vypnutém stavu telefon ukazoval, kam přesně je potřeba přiložit prst. U iPhonů, které čtečku otisků nemají, nebo u mobilů, které ji mají na zádech nebo ve vypínači, tento nedostatek nehrozí. Po nalepení sklíčka je také nutné den počkat, aby si sklo sedlo, a pak naskenovat otisk prstu znovu, jinak bude čtečka velmi nespolehlivá.
Na druhou stranu se mi ale povedlo sklo nalepit rovně a ani po měsíci není znát žádná snaha se odlepovat a telefon reaguje stejně jako bez sklíčka. Jedinou otázkou po docela příjemné zkušenosti s používáním bylo, jestli je antibakteriální úprava k něčemu dobrá nebo jestli jde jen o marketingový trik.
Na bakterie s profesionálním vybavením
Vzhledem k tomu, že PanzerGlass s pouzdrem, sklíčkem a lahvičkou antibakteriálního spreje poslal i profesionální přístroj na testování přítomnosti mikroorganismů Hygiena SystemSure Plus, nedalo se moc počítat s tím, že by test skončil fiaskem. A neskončil.
Testy povrchů na přítomnost bakterií se provádí v potravinářství i zdravotnictví mimo jiné tímto přístrojem, který stojí asi 30 tisíc korun. K samotné detekci množství mikroorganismů na ploše, ze které uživatel sejme vzorek, slouží luminometr, který měří množství adenosintrifosfátu ve vzorku. ATF je molekula, která se nachází v živých buňkách, a při jejím kontaktu s kyslíkem a luciferinem dochází k uvolňování světla, které pak měří luminometr. Na analýzu vzorku stačí od sejmutí asi 20 sekund.
Výsledek analýzy udává hodnoty relativního světla, které pak určuje, jak čisté je dané prostředí. Podle výrobce luminometru SystemSure Plus je čistý povrch do 30 jednotek, pozornost vyžaduje povrch do 50 jednotek, vše ostatní je pak problém. Existují ale i jiné definice, běžná je trochu benevolentnější verze do 50, do 99 a od 100 výše.
V rámci získání co nejkvalitnějších dat jsem otestoval nakonec šest různých telefonů, některé i vícekrát. Galaxy Note 20 je nejlépe možné v testu bakteriální invaze porovnat s iPhonem 12, který stejně jako Note používám průběžně, i když testuji jiné telefony, i když Note mám v ruce častěji, protože na něm mám bankovní aplikaci.
Na Galaxy Note 20 naměřil luminometr po několika hodinách používání 16 světelných jednotek. Na iPhonu 12, který více méně jen ležel na stole, jsem naměřil při srovnatelné intenzitě stěru skla 49 jednotek, což je podle odborníků na hygienu hraniční hodnota. Ještě horší výsledek ukázalo Realme GT 5G, které jsem tento týden testoval a používal ho tedy nejintenzivněji. SIM jsem z něj vyndal teprve v poledne. Tady luminometr ukázal 68 jednotek.
U telefonů používaných dlouho a intenzivně jsem zaznamenal docela překvapení. Manželčin mobil ukázal 36 jednotek, zatímco drahý potomek měl telefon zahnojený na 159 jednotek, což byla hodnota, kterou jsem naměřil po stěru své dlaně po práci v dílně a venčení psa. Čuně.
Podle očekávání tedy antibakteriální materiály fungují, PanzerGlass si nevymýšlí a moje dítě potřebuje telefon vyčistit. Ony by se telefony měly čistit pravidelně, stejně jako si člověk má mýt několikrát denně pořádně ruce. Zvlášť pokud si s telefonem v ruce krátí delší pobyt na toaletě. A to prý dělá drtivá většina lidí.
Tajný trik – alkohol
To je další místo, kde PanzerGlass vidí peníze. Nabízí totiž antibakteriální sprej, který se prodává ve velikostech od osmi do sta mililitrů, ceny jsou přitom dost podobné, začínají někde na 160 korunách, ale deci se dá pořídit za 260 korun. Rozhodně to není levné, i když je v ceně mikroutěrka. Po aplikaci spreje na displej a setření test ukázal čistou nulu.
Stejnou nulu ukázal i po aplikaci isopropyl alkoholu na jiný telefon. IPA se přitom dá v 99,99% koncentraci koupit asi za 150 korun za litr. Podle výrobců elektroniky není alkohol ideální čistidlo obrazovek, může poškodit vrstvu odpuzující otisky prstů, ale když máte na telefonu sklíčko nebo fólii, tak je to úplně jedno. Na mobily, brýle i další elektroniku používám IPA druhý rok a zatím jsem si nevšiml problémů. Takže sprej od PanzerGlas funguje, ale je drahý skoro jako parfém. Ale zase nesmrdí tak jako IPA, což může někomu vyhovovat, stejně jako kompaktní lahvička se sprejem.
Nakonec jsem ale musel zapojit vnitřního Bořiče mýtů a podíval se na to, jak je to s prkénkem na záchodě. Výsledek nás doma pobavil. Naše prkénko je o devět světelných jednotek čistější než manželčin telefon. Se 27 jednotkami je ale také výrazně méně hygienické než Galaxy Note 20 s obalem a sklíčkem PanzerGlass.
A i když to asi nepotřebujete slyšet – myjte si před jídlem ruce a nehrajte si při obědě s telefonem, pokud mu nedopřejete alkoholový střik.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist