Česká republika má svého prvního zástupce v Internetové síni slávy. Stal se jím Jan Gruntorád, který byl iniciátorem prvního připojení československé instituce k celosvětovému internetu. Po dobu 25 let až do letošního roku vedl sdružení CESNET, které buduje stejnojmennou akademickou síť a podílí se na globálním vývoji a výzkumu internetových technologií.
„Měl jsem velké štěstí, že jsem se seznámil s Vintem Cerfem, který strávil spoustu času odpovídáním na mé otázky a svým nadšením mě inspiroval k mé další práci,“ uvedl ve svém projevu Jan Gruntorád s odkazem na „otce internetu“, jenž vytvořil komunikační protokol TCP/IP. Připomněl také, že je pro budoucnost důležité udržet svobodnou povahu internetu bez zásahů vlád.
Pro Jana Gruntoráda jde o symbolické završení dlouhé kariéry spojené s rozvojem internetu v Česku, kterou oficiálně uzavřel odstoupením z pozice ředitele sdružení CESNET. O své zkušenosti a zážitky spojené s budováním českého internetu se Gruntorád podělil se čtenáři HN v rozhovoru letos na jaře.
Česká věda v nás má oporu, pyšný jsem i na náš výzkum, říká otec tuzemského internetu Jan Gruntorád
Letošní ročník přijímání nových členů Internetové síně slávy proběhl po loňské pauze pouze virtuálně prostřednictvím on-line přenosu a videozdravic laureátů. Díky internetu se tak mohli zástupci pořádající organizace The Internet Society s laureáty, novináři a dalšími zájemci setkat „bez utlačování v letadlech a nevalného palubního občerstvení“.
Od roku 2012 se členy Internetové síně slávy stalo na 135 osobností – vizionářů, programátorů i politiků, kteří se zásadně podíleli na vývoji a rozšiřování internetu po celé zeměkouli. V rámci prvního ročníku vyhlašování cen se mezi laureáty ceny zařadili Vint Cerf, tvůrce World Wide Webu Tim Berners-Lee, americký počítačový vědec Leonard Kleinrock nebo hlavní vývojář operačního systému Linux Linus Torvalds.
Letos ocenění získalo vedle Jana Gruntoráda i dalších dvacet odborníků ze všech kontinentů včetně dánského zakladatele evropské páteřní sítě Ebone Frodeho Greisena, Liany Margaridy Rockenbachové Taroucové, jež se zasadila o propojování brazilských univerzit, nebo Lixie Zhangové, která navrhla internetový protokol RSVP pro rezervaci prostředků v páteřních sítích.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist