Ruští a běloruští hráči sedí doma a nic nedělají, zatímco jejich diktátoři útočí na Ukrajinu, říká komentář pod žádostí ukrajinského vicepremiéra Mychajla Fedorova, aby herní firmy přerušily přístup ke svým službám z Ruska a Běloruska. Fedorov dále žádá zákaz účasti ruských a běloruských zástupců v herních turnajích a zrušení šampionátu, který se má konat na území Ruské federace.

Ukrajinský Fedorov se s požadavkem na odstřihnutí Ruska obrátil nejdříve na Apple, který se z ruského trhu stáhl v souladu s americkými sankcemi. Ty ale nepokrývají cloudové služby nebo prodej herního softwaru. Herní průmysl v postoji k Ukrajině není jednotný, aktivnější jsou spíše menší firmy – hlavně ty evropské.

Microsoft a Sony mají k ruské invazi na Ukrajinu pouze obecná vyjádření a nabízejí humanitární pomoc, Nintendo mlčí zcela. Herní vydavatelé a vývojáři jsou aktivnější. Na pomoci Ukrajině se podílí Bohemia Interactive, Amanita Design a v zahraničí CD Projekt RED a desítky dalších. Došlo i na herní sankce proti Rusku.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se