Zdálo by se, že počítačová myš bude skoro pětapadesát let po svém prvním veřejném představení irelevantní. Miliardy prodaných dotykových telefonů a tabletů a miliardy notebooků s touchpadem s nimi měly dávno zatočit. Kvalitní myš přesto zůstává tím nejlepším, co můžete udělat pro své pohodlí při práci.

I levná myš za stovku je lepší než touchpad na notebooku. Mezi nejoblíbenější ale patří i ty nejdražší. Hlodavci bez ocásku se stali svým způsobem symbolem postavení svého majitele. Připlácí se za světýlka, ale také za ergonomii, za zdravější zápěstí.

My jsme dali dohromady pět myší, které patří mezi nejlepší a nejzajímavější na trhu.

Alienware AW720M
Eternico Vertical Wireless Mouse MV300
Logitech Master MX 3S
Logitech G502 X Lighspeed
SteelSeries AEROX 3 2022 Edition

Alienware AW720M      

Snímač: 26000 dpi
Počet tlačítek: 6
Hmotnost: 68 g
Bezdrát: 2,4 GHz, Bluetooth
Výdrž baterie: 140/420 hodin
Cena: 1869 Kč

Silné stránky: i pro leváky, stylový design
Slabé stránky: slabý poměr funkce/cena

Alienware AW720M má jednoduchý tvar ozdobený mimozemskou lebkou
Alienware AW720M má jednoduchý tvar ozdobený mimozemskou lebkou
Foto: Otakar Schön

Vynechat Alienware z dnešního srovnání by byla škoda, i když nemůže vyhrát cenu za nejlepší myš, jakou si můžete koupit do dvou tisíc korun. Místo na trhu si zajistí už značkou. Alienware je i v područí Dellu kultovní značka, alespoň pro pamětníky příchodu malé americké firmy, která stavěla šílené herní stroje a v logu měla hlavu mimozemšťana.

Alienware AW720M má jednoduchý tvar ozdobený mimozemskou lebkou
Alienware AW720M má jednoduchý tvar ozdobený mimozemskou lebkou.
Foto: Otakar Schön

Myš má na sobě stejnou hlavu a umí ji barevně prosvítit. Už to stojí alespoň za tisícovku. Jinak vypadá docela obyčejně, což je typická vlastnost myší určených pro praváky i leváky – mají jednodušší tvar, který není tak ergonomický. Zvláštností je strukturovaný povrch na bocích, připomíná důlkovaný povrch golfového míčku. Tato drobnost má zpříjemnit a zpřesnit úchop myši, a funguje to, jen ne tak dobře jako měkčený nebo pogumovaný plast u některých konkurenčních myší.

Alienware je primárně bezdrátová myš schopná komunikovat s počítačem v pásmu 2,4 GHz i přes Bluetooth. To se hodí, pokud jednu myš střídáte mezi notebookem a desktopem, nebo počítačem a třeba televizí nebo tabletem. Připojení přes Bluetooth samozřejmě nemá tak rychlou odezvu a není tak přesné, ale je praktické – zvlášť pokud ztratíte USB vysílač. Dell má šikovně vyřešené dobíjení akumulátoru, který má spíše slabší výdrž – přes 2,4 GHz připojení zvládá 120 hodin, přes Bluetooth je myš mnohem úspornější. V praxi to není moc velký problém, dobíjení nijak neobtěžuje a dodávaný kabel je měkký a tvárný, takže myš nebrzdí.  

Alienware AW720M má jednoduchý tvar ozdobený mimozemskou lebkou
Alienware AW720M má jednoduchý tvar ozdobený mimozemskou lebkou.
Foto: Otakar Schön

V balení je magnetický nástavec s USB-C konektorem, který se strčí do myši, druhý konec je na kabelu, a to není všechno. Koncovka kabelu má konektor i pro vysílač, takže všechno funguje hezky jednoduše a máte to pohromadě – vysílač nemusí být zastrčený někde vzadu v počítači, ale může ležet na stole, nebo pod ním, ale stále snadno v dosahu. Takový vysílač zastrčený v konektoru jsem už minimálně dvakrát poslal pryč po dotestování počítače…

K myši patří aplikace Alien Command Center, ve které lze upravit funkce tlačítek, a hlavně nastavit podsvícení. Mít kvůli myši na počítači další aplikaci dává smysl ve chvíli, kdy chcete mít od Alienwaru více doplňků (nebo všechno). A to platí pro všechny značky, speciálně pro ty herní, které si hrají s RGB světýlky jako součástí designu produktů.

Alienware AW720M má jednoduchý tvar ozdobený mimozemskou lebkou
Alienware AW720M má jednoduchý tvar ozdobený mimozemskou lebkou.
Foto: Otakar Schön

V praxi myš prostě funguje. Extrémní rozlišení snímače je věc, kterou ocení hlavně hráči, kteří mají velké displeje s vysokým rozlišením – přejet z jednoho rohu do toho protilehlého lze jen malým pohybem ruky, pro běžnou práci je to ale zbytečně moc. Rozlišení snímače lze ale snad u všech dnes prodávaných myší upravit i bez ovládací aplikace, škoda jen, že tahle myš má tlačítko pro změnu citlivosti snímače na spodní straně. Ale je to lepší než mít vespod napájecí konektor jako myš od Applu.

Alienware není volba rozumu, ale pro leváky zas tolik myší na trhu není, takže se v jednoduché myši se svítícím mimozemšťanem někdo z nich najde.

Eternico Vertical Wireless Mouse MV300 

Snímač: 1600 dpi
Počet tlačítek: 6
Hmotnost: 95 g
Bezdrát: 2,4 GHz
Výdrž baterie: měsíce (2xAAA)
Cena: 499 Kč

Silné stránky: ergonomický design, nízká cena
Slabé stránky: jen pro praváky, nezvyklý úchop

Vertikální myš Eternico MV300 je levná a jednoduchá, ale dobře se na ní zvyká
Vertikální myš Eternico MV300 je levná a jednoduchá, ale dobře se na ni zvyká.
Foto: Otakar Schön

Levná vertikální myš od Alzy je typický představitel „neznačkových“ alternativ k zavedeným produktům. Eternico samo o sobě není samospásný nástroj na boj s karpálním tunelem, ale pomáhá díky změně úhlu ruky. Není na úplně stejné úrovni jako ergonomické myši od Logitechu, ale funguje a nejlepší je podle doporučení odborníků takovou myš střídat s klasickou.

Sama o sobě je myš příjemná, má povrch z měkčeného plastu, snadno dostupná tlačítka a příjemný chod kolečka pro posun textů a webových stránek. Recenze dlouhodobých uživatelů varují, že myš není tak mechanicky odolná. Za danou cenu a se 24měsíční zárukou to nezní jako velký problém a kus, který máme na test, stále funguje, má za sebou jen dva měsíce každodenního provozu.

Eternico Vertical Wireless Mouse MV300 sází na ergonomii a nízkou cenu
Eternico Vertical Wireless Mouse MV300 sází na ergonomii a nízkou cenu
Foto: Otakar Schön

Výdrž se počítá na měsíce – Alza používá mikrotužkové baterie místo akumulátoru, ale po roce, kdy jsem nechal myš v krabici „zapnutou“ už s původními baterkami nenaběhla, takže přesný údaj nemáme.

Při praktickém použití se ukazuje, že snímač s maximálním rozlišením 1600 je ještě přijatelný, ale na hraně. Na ultraširokém monitoru je myš nepříjemně líná, na klasickém 4K monitoru s úhlopříčkou 27“ to také není optimální, na notebooku naopak akorát.

Eternico Vertical Wireless Mouse MV300 sází na ergonomii a nízkou cenu
Eternico Vertical Wireless Mouse MV300 sází na ergonomii a nízkou cenu.
Foto: Otakar Schön

Osobně bych tuhle myš bral jako druhou myš pro případy, že začnete cítit nepříjemné pnutí v zápěstí. Tedy pokud nechcete investovat do vyšší třídy. O dvě stovky dráž pak Alza nabízí novější model Eternico Rechargeable Vertical Mouse MV400, který má integrovaný akumulátor a RGB podsvícení.

 

Logitech Master MX 3S

Snímač: 8000 dpi
Počet tlačítek: 7
Hmotnost: 141 g
Bezdrát: 2,4 GHz, Bluetooth
Výdrž baterie: 70 dní
Cena: 2999 Kč

Silné stránky: ergonomický design, podpora tří zařízení
Slabé stránky: vysoká cena, pouze pro praváky

Logitech Master MX 3S má unikátní funkce a výbornou pověst
Logitech Master MX 3S má unikátní funkce a výbornou pověst.
Foto: Otakar Schön

Podle abecedy to vyšlo tak, že nejlepší myš, jakou si dnes můžete pořídit, je přesně uprostřed. Logitech MX Master je legenda, která je ve světě myší něco, jako jsou ThinkPady ve světě pracovních počítačů – značkový pracant, který má věci, které jinde nenajdete.

V případě myši MX Master 3S to znamená hned dvě kolečka pro pohyb v dokumentech. Kolečko je schopné během sekundy přejet po tisíci řádcích a přitom nabízet dokonalou kontrolu při pomalém procházení textem. Má možnost přepínání mezi zcela hladkým chodem a režimem, ve kterém je při pomalém procházení aktivní krokový posun, ale při větším impulzu se kolečko hladce roztočí.

Logitech Master MX 3S má unikátní funkce a výbornou pověst
Logitech Master MX 3S má unikátní funkce a výbornou pověst.
Foto: Otakar Schön

Nezvyklý je také tichý chod tlačítek, která i přes absenci zvukového projevu poskytují jasnou hmatovou odezvu na každý stisk. Už klasikou pro myši Master MX je pak ergonomický design nebo výdrž minimálně na dva měsíce, přičemž za minutu dobíjení dostanete další tři hodiny práce.

To, že myš při aktivaci Bluetooth režimu sama vyvolá v počítači okno s nabídkou připojení a následně nabídne stažení ovládací aplikace, je další milá nadstavba. To nejdůležitější je ale pocit pohodlí a kontroly nad kurzorem bez ohledu na to, jestli pracujete v grafickém editoru nebo hrajete 3D střílečky. MX Master není herní myš, na to je trochu těžká a velká, ale pokud nehrajete závodně, bude vám bohatě stačit. Já jsem během testování po jiné rozhodně netoužil, i když chápu, že tři tisíce korun za myš nemůže nebo nechce dát každý. Ale pokud chcete ušetřit, MX Master 3 bez písmene S je pořád skvělá myš.

Logitech Master MX 3S má unikátní funkce a výbornou pověst
Logitech Master MX 3S má unikátní funkce a výbornou pověst, na podložce ale zabere dost místa.
Foto: Otakar Schön

Reálný rozdíl proti novějšímu modelu je v nižším rozlišení snímače (4000 vs. 8000 dpi) a hlasitějším klikání tlačítek. Aktuálně ji má CZC.cz za 1839 korun – to je bezkonkurenční nabídka a nečekaný vítěz testu, který se ani nemusel zúčastnit.

Logitech G502 X Lighspeed

Snímač: 25 600 dpi
Počet tlačítek: 9
Hmotnost: 100 g
Bezdrát: 2,4 Ghz
Výdrž baterie: 140 hodin
Cena: 3699 Kč

Silné stránky: perfektní senzor, spousta tlačítek
Slabé stránky: RGB za příplatek, jen pro praváky

Logitech G502 X Lightspeed má nové spínače, osvědčený design
Logitech G502 X Lightspeed má nové spínače, osvědčený design.
Foto: Otakar Schön

Podobné postavení, jaké má Master MX u pracovních myší, si Logitech drží i v oblasti herních myší se svou „géčkovou“ řadou. Navzdory nadprůměrně vysokým cenám se myši od Logitechu z této řady drží mezi těmi nejprodávanějšími. I u herních myší nabízí Logitech funkce, které konkurence nemá. Nejnovější model G502 X vypadá stejně jako předchůdce, G502 Hero, ale v tomto případě nejde ani o chybu, ani o snahu šetřit – Master MX si také nechal starý design, protože perfektně funguje. Hlavní mezigenerační změnou je u G502 nová generace spínačů.

Jde o první myš, která kombinuje klasické mechanické spínače s tím klasickým příjemným cvaknutím v okamžiku kontaktu, s optickým snímačem, který je rychlejší. Mechanická část snímače tak funguje hlavně jako psychologická záležitost poskytující zpětnou vazbu, na kterou jsou hráči zvyklí. Kolečko pro pohyb po webech a ve hrách pro změnu zbraní či pohyb v inventáři funguje jinak než u řady Master MX. Má také dva režimy, ale v tom „pevném“ s jasným krokováním se kolečko nemůže volně roztočit a odezva je mnohem výraznější, každý krok o sobě dává pořádně vědět, což je schválně.

Logitech G502 X Lightspeed má nové spínače, osvědčený design
Logitech G502 X Lightspeed má nové spínače, osvědčený design.
Foto: Otakar Schön

Design kombinuje typické vlastnosti herní myši, jako je nízká hmotnost (a tenké trochu lacině působící plasty) a nadstandardní počet tlačítek, s ergonomií Master MX, což v našem případě znamená hlavně výraznou opěrku pro palec. Typicky herní jsou také „kluzáky“ na spodní straně myši, které zajišťují rychlejší a plynulejší pohyb ve srovnání s hladkým plastem na většině normálních myší.

Novinky proti předchůdcům zahrnují kromě nových spínačů a prodeje bílé varianty, upravené tlačítko pro krátkodobé přepnutí rozlišení optického snímače myši. To hráči používají při míření s pomocí puškohledu, kdy je přílišná rychlost pohybu kurzoru nežádoucí. Nová myš má tlačítko, které lze převrátit o 180° tak, aby bylo blíže palci nebo naopak dále od něj, podle velikosti rukou hráče a jeho preferencí. Tlačítko lze také zcela eliminovat, v balení je obyčejná hladká záslepka. A když jsme u záslepek, na spodní části myši je jedna navíc – skrývá prostor pro USB vysílač.

Logitech G502 X Lightspeed má nové spínače, osvědčený design
Logitech G502 X Lightspeed má nové spínače, osvědčený design.
Foto: Otakar Schön

Záslepku lze navíc nahradit malým pukem pro nepřetržité indukční nabíjení – k tomu je ale potřeba také speciální podložka. I bez bezdrátového dobíjení vydrží myš standardně dva týdny hraní, pak stačí chvíle připojení kabelem.

Nedílnou součástí herní myši je ovládací software, který umožňuje měnit nastavení tlačítek pro konkrétní hry. Přímo do myši lze uložit pět profilů a snadno mezi nimi přepínat, i když ji připojíte k počítači bez instalované aplikace Logitech G hub.

I když se s myší skvěle míří ve 3D střílečkách, osobně jsem jí nepřišel na chuť – je to můj dlouhodobý problém, nikdy jsem neměl dost trpělivosti naučit se využívat všechna ta tlačítka navíc. Pro oddané hráče na PC je to ale z objektivního pohledu naprostá špička – lehká, přesná, rychlá a s obrovskými možnostmi přizpůsobení. Jen je škoda, že Logitech k myši za 3699 nedal i RGB podsvícení, to si nechal do modelu Plus, který stojí 4199 korun.  

SteelSeries AEROX 3 Wireless 2022 Edition

Snímač: 18 000 dpi
Počet tlačítek: 6
Hmotnost: 68 g
Bezdrát: 2,4 Ghz, Bluetooth
Výdrž baterie: 200 hodin
Cena: 2300 Kč

Silné stránky: i pro leváky, stylový design
Slabé stránky: menší počet tlačítek

SteelSeries AEROX 3 Wireless 2022 Edition má v sobě díry a přesto odolá vodě (a barvy podsvícení lze změnit či vypnout)
SteelSeries AEROX 3 Wireless 2022 Edition má v sobě díry, a přesto odolá vodě (a barvy podsvícení lze změnit či vypnout).
Foto: Otakar Schön

Aerox od SteelSeries patří mezi ultralehké myši, které místo plného těla mají na zádech mřížku. Toto konstrukční řešení má kromě extrémně nízké hmotnosti výhodu také v tom, že se dlaň na myši (tolik) nepotí. Nevýhoda v podobě otevřených vnitřností myši není nijak dramatická, naopak. Výrobce se chlubí odolností proti vodě a prachu IP54. Otevřené tělo navíc dává vyniknout RGB podsvícení.

Tvar myši je jednoduchý, symetrický a příjemně známý – kdyby to nebylo takové klišé, stačilo by říct, že padne jako rukavička. Navzdory tomu, že myš skoro nic neváží, působí pevným a příjemným dojmem, hlavní tlačítka mi přišla solidnější než u herní myši od Logitechu.

SteelSeries AEROX 3 Wireless 2022 Edition má v sobě díry a přesto odolá vodě
SteelSeries AEROX 3 Wireless 2022 Edition má v sobě díry, a přesto odolá vodě.
Foto: Otakar Schön

Ovládací prvky připomínají spíše kancelářskou myš – kromě dvou hlavních tlačítek, kolečka a přepínače rozlišení snímače tu jsou jen dvě tlačítka na levé straně myši, akorát pro palec. Leváci tak mají drobnou nevýhodu – tvar myši je symetrický, ale tlačítka jsou jen na jedné straně.

Kancelářskému využití odpovídá i podpora komunikace přes Bluetooth. Spolu s nízkou hmotností a relativně kompaktní velikostí to z Aeroxu od SteelSeries dělá jednu z nejlepších myší k notebooku na cesty. Jen je škoda, že nemá tak příjemné kovové kolečko jako Master MX 3S od Logitechu.

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, díky kterému dostanete do téměř pravidelného pátečního e-mailu to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist