Největší letošní projekt technologické rubriky Hospodářských novin se netýkal testování počítačů, sluchátek nebo reprosoustav, ale toho, co všechno tohle pohání. Vybudování vlastní fotovoltaické elektrárny bylo důsledkem vypuknutí energetické krize, za kterou může špatně nastavená energetická politika v Evropě, založená na levném plynu z Ruska.

Už na konci loňského roku dramaticky vzrostly počty zájemců o vlastní elektřinu, po zahájení ruské invaze na Ukrajinu se pak trh zbláznil. A doteď se neuklidnil. Zvýšení cen energií i pocit nejistoty spolu s velkorysými státními dotacemi udělaly ze solárů žádoucí produkt.

Dostat se od prvního nápadu k funkční elektrárně, která dává ekonomický smysl a která funguje v optimálních podmínkách s možností prodávat přebytky výroby, není zrovna jednoduché – a většinou to není ani rychlé. Už první díl seriálu Zápisků budoucího solárníka měl tohle varování v titulku, ale asi nikdo nečekal, kolikrát se to během roku 2022 potvrdí.

V současnosti už je domácí elektrárna hotová, schválená a čeká se jen na vyplacení dotace. V jedenácti plnohodnotných dílech najdete průvodce celým procesem stavby elektrárny. Od prvních úvah o tom, jaké parametry by měla elektrárna mít, až po praktické rady a upozornění na potíže, které se objevily později. Včetně výměny dodavatele po měsících čekání a problémech, které způsobila změna vyhlášky týkající se hromosvodů.

Součástí „solárníkova balíčku“ je i shrnutí po prvním půlroce s pěti lekcemi z hledání energetické nezávislosti a aktuální analýza netradiční nabídky elektrárny, u které se podle dodavatele na úspory nemusí čekat.

Pokud chcete jen jednu radu, tak ta je vlastně prostá: musíte dobře počítat a měřit. A také nevěřte recenzím na Firmy.cz nebo na Googlu – spousta z nich je falešná.

Po Novém roce začneme vydávat nový seriál: Zápisky začínajícího solárníka. Témat je spousta – od samotného ovládacího softwaru přes další elektroniku napojenou na elektrárnu až po reálná čísla z provozu. Taky se těšíte?

Podívejte se i na další ročenky HN – TOP 10 rozhovorů, TOP 10 článků o investicích a TOP 10 článků o realitách.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist