Zápisky budoucího solárníka se změnily v Zápisky začínajícího solárníka. Celý proces, který trvá už rok a půl, jste jako čtenáři mohli sledovat v přímém přenosu, měsíc po měsíci, a to s tím, jak se měnil celý trh. Nabyté zkušenosti nezůstaly jen na internetu a pomíjivém novinovém papíru.

Zápisky budoucího solárníka se tento týden zhmotnily v podobě knihy, která má jediný cíl: dát čtenářům co nejvíce praktických informací, které jim usnadní pořízení vlastní fotovoltaické elektrárny. Od samotných úvah o smyslu takového kroku až k hledání optimálního využití vyrobené energie a jejího zkrocení.

Připojením elektrárny k distribuční síti všechno teprve začíná. Fotovoltaika je projekt na desítky let – a podle vědců je to budoucnost energetiky, jež i bez dalších dotací vytlačí elektrárny, které k produkci elektřiny používají uhlí a „přechodný“ plyn.

Zápisky začínajícího solárníka, první titul v edici Hospodářských novin
Zápisky začínajícího solárníka, první titul v edici Hospodářských novin
Foto: Nakladatelství Esence

Kvůli problémům s realizací naší elektrárny jsme objevili i nečekané problémy, u kterých selský rozum (i ten novinářský) narazí na realitu zákonů, vyhlášek a korporátních pravidel. Hlavní jsou ovšem výsledky – a ty vypadají slibně, i když skutečný výsledek se dozvíme až za sedm až deset let, kdy by se náklady měly vrátit a elektrárna by měla opravdu začít šetřit peníze. 

Díky seriálu Zápisky budoucího solárníka a jeho pokračování o solárníkovi začínajícím se k funkční elektrárně dostali další lidé o trochu pohodlněji. K nelibosti některých dodavatelů jsme ukázali kompletní nabídky, rozebrali záruky, které slibují i třicet let klidu při provozu elektrárny, a podívali se rovněž na sousedské vztahy a památkáře ve vztahu k solárním panelům na střechách.

Dalším lidem, snad, seriál pomohl vyhnout se největším šmejdům, kteří, když už se jejich letadlo řítilo k zemi, ještě slibovali úspory z elektrárny, jež ještě není na střeše. Ukázalo se i to, že časná rada konzultovat smlouvu o dodávce elektrárny s právníkem je ten nejlepší krok, jaký můžete udělat.

I pro čtenáře seriálu Zápisků solárníka v Hospodářských novinách skrývá knížka spoustu nových informací. Původní texty se zásadně změnily, přibyly nové – a součástí publikace je i nejlepší komiksový strip, který kdy k tématu solární energie zatím vznikl.

Knížku Zápisky začínajícího solárníka najdete u všech dobrých knihkupců, ale hlavně v našem vlastním e-shopu

solárník - banner

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, díky kterému dostanete do téměř pravidelného pátečního e-mailu to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist