Rok od svého zřízení naplnila Digitální a informační agentura České republiky svůj zásadní slib – zprovoznit elektronickou verzi základního osobního dokladu občanů České republiky. 20. ledna 2024 začíná fungovat aplikace eDoklady, do které lze vložit občanský průkaz jako náhradu plastové karty.

Navzdory kritice pomalé digitalizace státní správy je aplikace povedená a celý proces zprovoznění služby je velmi jednoduchý. A to i díky „privatizaci“ zásadní části agendy digitálního státu – správy digitální Identity občana. Nadšení je ale nutné trochu brzdit a občanku nestříhat.

Zároveň, přes plynulost systému, uživatelé během prvního dne mohou přece jen čekat o něco déle. Kvůli obrovskému zájmu Digitální a informační agentura hlásí občasné přetížení a výpadky systému, potíže má zmíněná Identita občana.

„Jak se bohužel někdy stává, ani naše systémy nejsou neomylné a váš nápor neustála Identita občana. Proto se mohou objevit problémy s registrací a přihlášením. Moc se za dočasné výpadky omlouváme a děláme vše pro to, aby aplikace fungovala bez problémů,“ uvedla v sobotu agentura.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Co potřebujete k pořízení digitální verze občanského průkazu?
  • Kde digitální občanku můžete využít teď, za půl roku nebo za rok?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, díky kterému dostanete do téměř pravidelného pátečního e-mailu to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.