Společnost Jeffa Bezose Blue Origin v neděli napsala další kapitolu v oboru letů s vesmírnými turisty. Vypustila v Texasu raketu s šesti lidmi na palubě. K hranici vesmíru se tentokrát podíval i někdejší kandidát na prvního černošského astronauta, nyní devadesátiletý Ed Dwight, uvedly tiskové agentury. Někdejšího pilota vojenského letectva vybral v roce 1961 americký prezident John F. Kennedy k výcviku na astronauta, ale do vesmíru nakonec neletěl.

K vesmírnému letu Dwight odstartoval až nyní, o šest desítek let později a spolu s pěti dalšími spolucestujícími zažil několik minut beztíže. Pak se modul oddělil znovupoužitelné rakety a přistál na padáku po letu trvajícím přibližně deset minut. Astronauté jsou v pořádku a z Dwighta se stal nový rekordman - je nejstarším člověkem ve vesmíru, protože je skoro o dva měsíce starší než herec Hvězdných válek William Shatner, který letěl v roce 2021.

Připomněla, že prvním černochem z USA ve vesmíru se stal až Guion Bluford v roce 1983, tři roky poté, co Sovětský svaz poslal do vesmíru prvního černošského kosmonauta, kterým se stal Kubánec afrického původu Arnaldo Tamayo Mendez.

Dwight po odchodu z letectva pracoval u IBM a založil stavební společnost, než vystudoval sochařství. Od té doby se věnuje umění. Několik jeho děl letělo do vesmíru.

Dnešní let byl prvním letem Blue Origin s posádkou po téměř dvou letech od nehody v roce 2022, která uzemnila její suborbitální raketu New Shepard; sám modul vystoupal za hranici zemské atmosféry, poznamenala agentura Reuters.

Všichni cestující jsou platícími zákazníky vesmírné turistiky společnosti Blue Origin, ačkoli Dwightovo místo sponzorovala nezisková organizace zaměřená na vesmír a soukromá nadace. Blue Origin nezveřejnil, kolik účtuje zákazníkům. Do vesmíru i s dnešním letem dopravila 37 soukromých astronautů, dodala.

Jediná aktivně využívaná raketa Blue Origin zůstávala na zemi po selhání uprostřed letu v září 2022 během výzkumné mise bez posádky. Kvůli strukturální poruše v trysce motoru rakety musel být let plný vědeckých experimentů zrušen. Americký Federální úřad pro letectví (FAA), který dohlíží i na bezpečnost komerčních raket, požadoval, aby společnost podnikla 21 nápravných opatření, včetně přepracování motoru a "organizačních změn".

Raketa New Shepard znovu odstartovala v prosinci 2023, avšak bez posádky. Vynesla k hranici vesmíru 33 vědeckých a výzkumných zařízení.

Obnovení rutinních letů New Shepard bylo hlavní prioritou nového generálního ředitele Blue Origin Davea Limpa, kterého koncem loňského roku vybral miliardář Bezos, usilující o posílení konkurenceschopnosti své vesmírné společnosti vůči firmě SpaceX Elona Muska.

Další naléhavou prioritu představuje nová, mnohem větší a opakovatelně použitelná raketa New Glenn, která má konkurovat Falconu 9 společnosti SpaceX při vynášení komerčních a vládních satelitů na oběžnou dráhu i mimo ni. Vývoj New Glenn ale nabral roky zpoždění, ačkoli Blue Origin očekává první start koncem letošního roku, napsal Reuters.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist