Jak se mohlo stát, že chyba v antivirovém softwaru způsobila globální kolaps IT systémů? Může za to CrowdStrike, Microsoft, nebo někdo další? A jaké si z toho můžeme vzít ponaučení?
Situace je ještě hodně čerstvá a máme k dispozici jen omezené množství tvrdých dat. I přesto jsme se pokusili s pomocí konzultantů přímo z oboru o osvětlení kaskády chyb, které vyústily v komplikace pro desítky milionů lidí. Vysvětlení ale vyžaduje znalost značného množství kontextu, proto, prosím, buďte trpěliví.
Jak funguje operační systém
Abychom mohli celou věc pochopit, musíme začít od podlahy. Tedy přesněji od operačního systému. Navzdory odlišnému vzhledu i funkcím pracují všechny vesměs stejně, bez ohledu na to, zda jde o Windows, Linux, Mac OS, Android… Počítačový systém je pyramida. Skládá se z vrstev, přičemž stabilita horních pater závisí na stabilitě pater pod nimi. Spodní vrstvu představuje hardware – „železo“, nebo tedy spíš kombinace křemíku, plastu a malého množství drahých kovů. To jsou procesory, paměť, čipy v síťové kartě nebo disku a podobně.
Nad nimi je vrstva, které se zpravidla říká firmware nebo mikrokód. To už je software, ale hodně nízkoúrovňový. Žije přímo v hardwarových čipech. Někdy se dá změnit (aktualizovat), jindy je v nich vypálený napevno. Zajišťuje třeba implementaci nízkoúrovňových komunikačních protokolů, jako je SPI, I2C a další, pomocí kterých mohou jednotlivé „šváby“ na základní desce počítače vzájemně komunikovat. I tenhle software může obsahovat chyby a bezpečnostní zranitelnosti, ale o nich dnes řeč nebude.
Co se dočtete dál
- Proč jsou Windows náchylnější k problémům s dalekosáhlými následky.
- Kde udělala chybu společnost CrowdStrike a proč to nemá úplně jednoduché.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.