Byl by to bezprecedentní zásah do svobody slova, řekl loni v červenci Elon Musk ve vztahu k vyšetřování sociální sítě X ze strany Evropské komise. Evropský regulátor předběžně potvrdil, že bývalý Twitter porušuje nařízení Aktu o digitálních trzích. Terčem kritiky je slabá moderace obsahu i „ověřování“ placených účtů.
Evropská komise se nyní blíží k vyslovení finálního verdiktu, který má být spojený s citelnou pokutou. Elon Musk, který od počátku letošního roku přišel o 130 miliard dolarů kvůli propadu hodnoty akcií svých firem, proti tomu brojí. Pomáhají mu v tom i američtí republikánští politici. I výhrůžkami odstoupením z NATO.
Vyšetřování společnosti X začalo již v roce 2023, dlouho před tím, než Muskova síť čelila obviněním ze snahy přímo ovlivňovat volby. Důvodem vyšetřování bylo rozhodnutí Elona Muska omezit moderování obsahu a přestat plnit některé povinnosti, jako je sdílení dat s externími výzkumníky, znesnadnění sledování obsahu a neprůhlednost ve vztahu k zadavatelům reklamy, tedy vůči zákazníkům společnosti X.
Jako problematické evropské úřady vidí i způsob ověřování identity uživatelů, respektive jeho absenci v případě placených účtů. Zatímco dříve Twitter skutečně ověřoval identitu ověřených účtů, Elon Musk ve snaze nahradit výpadky reklamy začal ověření účtu prodávat, což vedlo k výskytu falešných účtů tvářících se jako pravé i s potvrzením ze strany Twitteru.
Politico: Musk u Trumpa brzy skončí
Podle EK tyto negativní změny vystavují celou platformu X riziku zneužití a nepřátelských vlivů. Podle pravidel Aktu o digitálních trzích za zjištěná pochybení může EU udělit pokutu ve výši 6 procent ročních globálních tržeb dotčené firmy.
V případě sítě X navíc lze ke stanovení výše pokuty využít i obrat dalších Muskových firem jako je SpaceX. To by potenciálně mohlo výši pokuty zvednout nad hranici miliardy amerických dolarů. Kromě toho bude EU vyžadovat konkrétní změny fungování sítě X. Má jít o první reálné využití Aktu o digitálních trzích pro ovlivnění toho, jak společnosti provozující sociální sítě na evropském trhu podnikají.
Je to otázka zajištění toho, že bude bezpečné online služby používat a že budou respektovat zákony zemí, ve kterých podnikají,“ uvedla pro The New York Times v reakci na obvinění z cenzury Margrethe Vestagerová, bývalá komisařka EU pro ochranu hospodářské soutěže. Sociální sítě jako X, Facebook nebo TikTok přitom objektivně slouží jako digitální ideologické a politické bojiště.
Účastníci takových bojů přitom nedodržují pravidla. Nepravdivá či zavádějící tvrzení často šíří s pomocí rozsáhlých sítí „botů“, uživatelských účtů vytvořených právě za účelem číření dezinformací a podpory „toho správného“ narativu.
V případě „ověřených“ účtů na bývalém Twitteru pak mohou takové příspěvky a komentáře působit autentičtěji právě díky existenci oficiálního ověření, které ale s potvrzením identity uživatele nemá nic společného.
Informace o blížícím se vydání verdiktu a stanovení pokuty, ke kterému by mělo dojít v průběhu léta, přichází ve chvíli, kdy se vztahy mezi USA a EU zásadně zhoršily. Svůj podíl na tom má i sám Elon Musk. který využívá svůj vliv právě na síti X jejíž algoritmy upravil tak, aby se jeho příspěvky zobrazovaly co největšímu počtu lidí. Jeho kritika EU výrazně zesílila ve spojení s prezidentskou kampaní Donalda Trumpa a další eskalace přišla po jeho zvolení.
Evropskou unii kritizují i američtí vládní představitelé v čele s prezidentem Trumpem a viceprezidentem Vancem, který na AI Summitz v Paříži označil evropskou regulaci za digitální cenzuru a potlačování svobody slova. V reakci na informaci o chystané pokutě přispěl k diskusi i republikánský senátor za Utah Michael Shumway Lee spojený s hnutím Tea Party.
Ve svém příspěvku na síti X Lee uvedl, že Evropané nesnáší svobodu slova a vyzval k opuštění NATO. Elon Musk na jeho příspěvek odpověděl lakonicky: „Ano“.
Europeans despise free speech
— Mike Lee (@BasedMikeLee) April 3, 2025
Let’s leave NATO https://t.co/Eo0pNq6TYj
Skok od pohrdáním Evropou k opuštění NATO není překvapivý. Opuštěním Severoatlantické aliance vyhrožují američtí představitelé již delší dobu. Pod Trumpovým prezidentstvím se z této možnosti stal dokonce výrazný prvek americké zahraniční politiky. Americký prezident dokonce vyhrožoval stažením vojenské podpory i potenciálním odmítnutím pomoci evropským partnerům v případě napadení. Jeho viceprezident Vance také uvedl, že by bylo možné podmínit setrvání USA v NATO vynucením respektu k americkým hodnotám a svobodě slova.
Výhrady EK k fungování sítě X nejsou jediný zdroj tření mezi EU a USA. Prezident Trump už dříve varoval Evropskou komisi před udělováním vysokých pokut americkým technologickým firmám.
Nyní hrozí, že v reakci na nová cla uvalená na evropské zboží EU může v odvetě začít vyžadovat cla z digitálního zboží a služeb. To by se výrazně dotklo nejen sítě X, ale zejména ziskovějších firem s mnohonásobně vyšším obratem: Googlu, Meta Platforms (Facebook), Microsoftu i Applu nebo Netflixu a Amazonu.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist