Dříve ovládaly žebříčky prodejů knih životopisy herců a politiků, nyní vzbuzují největší pozornost příběhy úspěšných manažerů ze Silicon Valley. Fenomenální zájem o život Steva Jobse otevřel cestu dalším: popisu dosavadního života a podnikání Marka Zuckerberga či designéra Applu Jonathana Ivea a aktuálně v češtině vychází také životopis kontroverzního podnikatele a snílka Elona Muska – muže, který stojí za vesmírnými lety společnosti SpaceX a elektromobily Tesla.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Kvalitu knihy i poutavost jejího „hlavního hrdiny“ jsem si nejbytostněji uvědomil, když mě v Šanghaji při přecházení ulice s rozečtenou knížkou na displeji telefonu málem přejel automobil Tesla Model S. Bylo to symbolické: místo abych se koukal po mrakodrapech, četl jsem a zapomněl počítat se specifiky silničního provozu v Číně.

Musk se od ostatních velikánů světa technologií výrazně liší. Místo internetových služeb a mobilních aplikací pracuje na hmatatelných věcech. Přímo v USA vyrábí automobily, solární panely a rakety. Cílem jeho podnikání není dosáhnout zisku, ale, pokud vše dobře půjde, dostat lidstvo na Mars. Ne na návštěvu, ale jako kolonizátory.

Kniha Elon Musk: Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti z pera novináře Ashleeho Vance patří k nejlepším ukázkám dobře napsaného a skvěle vyzdrojovaného životopisu žijící osoby. Autor předkládá Muska čtenářům s odstupem, ale přesto s určitou mírou úcty a osobní fascinace. Ta plyne z nepravděpodobného úspěchu člověka, který o své firmy několikrát málem přišel, který hraje vabank a nechá se hnát dopředu vlastními sny, jež jsou pro většinu lidí bláznivé a utopistické.

Od PayPalu k letům do vesmíru

Screenshot 2015 11 17 01 39 23 1Musk stál u zrodu platebního systému PayPal a z jeho úspěchu následně financoval vytvoření společnosti SpaceX, zaměřené na komerční lety do vesmíru, a rozvoj společnosti Tesla, nejúspěšnějšího výrobce elektromobilů. V obou případech Musk dokázal věci, o kterých byli odborníci přesvědčení, že jsou nemožné. SpaceX se stalo dodavatelem NASA a raketa Falcon s modulem Dragon vozí na Mezinárodní vesmírnou stanici zásoby – firma přitom plánuje, že bude do vesmíru brzy vozit i astronauty. S Teslou se Muskovi povedlo začít v USA montovat luxusní automobily v době, kdy tradiční americké automobilky procházely zásadní krizí.

Za aktuálními úspěchy a popularitou obou hlavních firem Elona Muska se ale skrývá spousta dramatických okamžiků a kontroverzí spojených se zástupy vyčerpaných, nespokojených a frustrovaných zaměstnanců i zákazníků. Elon Musk mnohokrát musel posunout zahájení provozu svých raket i dodávky automobilů Tesla kvůli problémům s výrobou, kdy sázka na rychlý vývoj levnějších a efektivnějších řešení narazila na realitu v podobě lidských možností, logistiky i finančních prostředků.

Cesta k pozici vizionáře ze Silicion Valley nebyla úplně jednoduchá. Musk čelil kvůli svým kontroverzním krokům i soudním sporům, které však vyhrál. Problematická je například jeho role v PayPalu, jehož prodej eBayi přinesl Muskovi prostředky, které daly vzniknout společnosti SpaceX. Musk chtěl vytvořit on-line alternativu k bankám se spoustou služeb, ale po spojení jeho společnosti X.com a původního PayPalu jej správní rada odstavila z pozice ředitele – ve chvíli, kdy byl na odložených líbánkách. Důvodem bylo odmítání změny jména výsledné firmy na PayPal i spory o strategii firmy.

Asociální osobnost

Velký prostor věnuje Ashlee Vance osobnosti Elona Muska. Jeho pojetí řízení lidí připomíná Steva Jobse s jeho pokřiveným pohledem na realitu, extrémními nároky na výkon a neschopností ocenit zaměstnance. Jako workoholik se Musk vyžívá ve startupové kultuře „pracuj, dokud nepadneš“ a svým zaměstnancům dává často v podstatě nemožné cíle, jejichž nesplnění vnímá jako zásadní chybu. Případné splnění takových úkolů pak hodnotí lakonickým OK, bez pochvaly nebo jiného ocenění.

Musk stejně jako Jobs vycházejí ze svých životopisů jako kreténi v oblasti společenské inteligence a zdá se, že v současném světě technologií je to nejlepší způsob, jak dosáhnout nečekaného úspěchu. Ovšem za cenu toho, že se takto vedené firmy často potýkají s problémy, kterým by se jinak šlo vyhnout. Musk má podle autora knihy vynikající talent na získávání nových zaměstnanců, kteří opouštějí zavedené firmy jako Boeing nebo Ford, aby unikli byrokracii a mohli zkusit něco nového. Stejně snadno se ale zbavuje zkušených lidí proto, že projeví jiný názor.

Výborné čtení i v češtině

Z literárního pohledu patří Elon Musk k nejpovedenějším biografiím na trhu. Celá kniha je čtivá jako kvalitní román, je napsaná odlehčeně a s osobním zaujetím autora. Ashlee Vance strávil sběrem materiálu na knihu dva roky a nejprve pracoval bez přístupu k Muskovi. Ten ale po dvou letech svolil k prvnímu rozhovoru. Další proběhly v následujících měsících a díky svolení Elona Muska získal Vance přístup k dalším lidem z Muskova okolí. Na výsledku je bezprecedentní přístup k informacím a desítkám zdrojů znát podobně jako na životopisu Steva Jobse od Waltera Isaacsona.

Jako ještě milejší překvapení vnímám český překlad Evy Nevrlé. Po tragickém překladu Steva Jobse od Isaacsona i nového životopisu Becoming Steve Jobs, který vydává Grada, je kniha Elon Musk: Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti po dlouhé době překladová kniha, již lze číst bez bolesti ze znásilňované češtiny.

Nejde přitom o to, že v knize snad nelze najít špatně přeložený technický termín (na tom má zásluhu zkušený publicista Petr Koubský, který správnost překladu zajišťoval z pozice odborného redaktora), ale hlavně je kniha „správně česky“ a díky tomu se dobře čte. Vynikne to zejména v kontrastu s životopisem Steva Jobse z Grady, který je celý přeložen s použitím trpných rodů, za což by měl být překladatelský a redakční tým pálen žhavým železem.