V českých školách by se do běžné výuky měly zapojit i 3D tiskárny. Alespoň to tak plánuje tuzemský jednorožec Prusa Research v novém programu, který zájemcům zapůjčí 3D tiskárny Prusa i3 MK3S, případně Original Prusa MINI na tři měsíce. Ze zápůjčky se po skončení této zkušební doby může při splnění jednoduchých podmínek stát dar. 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Firma spuštění projektu plánovala původně už na únor, kvůli epidemii koronaviru a následnému uzavření škol došlo k jeho odložení. Tým Josefa Průši, po němž se jednorožec jmenuje, se navíc soustředil na vývoj a tisk prostředků osobní ochrany. "Ani teď asi není úplně skvělá situace, ale už jsme nechtěli dál čekat," vysvětlil správce webu start-upu Martin Bach. Počet škol, které se mohou zúčastnit, není omezený, Průša navíc počítá s možností rozšíření projektu i do dalších zemí.

Získat tiskárnu pro školu je jednoduché. Zájemci se musí registrovat na webových stránkách Prusa pro školy a následně absolvovat školení, kterého se má zúčastnit alespoň jeden zástupce školy. Forma a trvání kurzu je otázkou dohody, počítá se i s on-line variantou. Po dodání tiskárny ji jen stačí zapojit do výuky a vytvořit vlastní projekt včetně návodu pro další zájemce.

Školy mají už nyní k dispozici několik ukázkových projektů. Součástí programu nemá být pouhý tisk připravených objektů, ale práce s modelovacími nástroji, jako je jednoduchý Tinkercad nebo pokročilejší Autodesk Fusion 360. Důležité bude i hledání způsobů, jak předměty vytvořené ve 3D tiskárně využít v jiných předmětech, než je informatika.

Průšův tým navíc slibuje, že s přípravou projektů školám pomůže a doladí je s nimi tak, aby mohly fungovat ve výuce i v dalších vzdělávacích ústavech. "V každém případě počítáme s tím, že vám s výše uvedeným obsahem pomůžeme a doladíme ho společně – upravíme 3D modely, fotografie, nákresy i doprovodný text," stojí v textu pro zájemce o vstup do projektu Prusa do škol.

Projekt je otevřený i školám, které už 3D tiskárny, včetně těch od Prusa Research, používají. V Česku jich je asi 600. Součástí akce Prusa do škol bude i servis a nabídka výhodnějších cen spotřebního materiálu.

Průšův projekt přichází rok poté, co s podobným projektem přišla Alza, která školám nabídla zápůjčku 3D tiskáren Creality Ender 3 na tři měsíce s možností odkupu za nižší cenu a se soutěží o 20 tiskáren. Do projektu Alzy se zapojilo přibližně sto škol. Letos Alza tuto nabídku rozšířila i do Rakouska a Maďarska a tříměsíční zápůjčku rozšířila na dvojnásobek.