Facebook má za sebou další velký výpadek, který ovlivnil zatím největší počet uživatelů. K Facebooku, Instagramu a WhatsAppu se uživatelé téměř šest hodin nemohli přihlásit ani na webu, ani v mobilních aplikacích. Následně výpadek jedné z největších internetových služeb negativně ovlivnil celý internet.
Původně se mluvilo o tom, že vyřešit problémy s výpadkem pomohla zaměstnancům Facebooku až úhlová bruska, kterou prořízli zámek. Reportér listu The New York Times Mike Isaac, který s informací přišel, však následně své tvrzení opravil. V cestě za manuálním restartem serverů nestál zámek, nýbrž ochranka. Právě ta vše zpomalila. Isaac se na svém Twitteru za původní informace o brusce omluvil.
need to issue a correction: the team dispatched to the Facebook site had issues getting in because of physical security but did not need to use a saw/ grinder.
— rat king (@MikeIsaac) October 5, 2021
echoes on sourcing side, it was my mistake and I own it. Apologies
Pro Facebook ale výpadek, který stál jen na nezobrazené reklamě přibližně miliardu korun, nebyl tou nejhorší zprávou. Jen několik hodin před tím, než Facebook a jeho aplikace „zmizely z internetu“, se světu představila osoba, která zveřejnila interní materiály firmy, podle nichž management Facebooku už dlouho ví o negativních vlivech sociálních sítí na společnost. Zveřejněním své identity Frances Haugenová dodala na věrohodnosti dokumentům, které odborníci přirovnávají ke kauze Cambridge Analytica.
Nedávno jste již předplatné aktivoval
Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.
Tento článek pro vás někdo odemknul
Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!
Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení
Využitím nabídky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.
Přihlaste se,
nebo si jen přečtěte odemčený článek bez přihlášení.
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.
Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma
Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.
Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.
Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.
V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.
Pokračovat na článekJedničky, nebo osmičky? Expert vysvětluje, proč je pro vás důležitý DNS server a jaký si vybrat
Obří výpadek služeb Facebooku krátce poté, co Haugenová poskytla rozhovor pro pořad 60 minut televize CBS News, vyvolal spekulace o možné sabotáži ze strany nespokojených zaměstnanců nebo o hackerském útoku. Oficiální vyjádření Facebooku hovoří o tom, že při údržbě došlo k nepovedené aktualizaci nastavení systému, který zajišťuje řízení komunikace mezi infrastrukturou Facebooku a zbytkem světa.
Nejmasivnější výpadek za posledních třináct let společně s dalšími kontroverzemi ovlivnily i akcie společnosti. Ty se propadly o 4,9 procenta na 326,23 dolaru za akcii. Jde o největší pokles od loňského listopadu. Od sedmého září letošního roku, kdy byly akcie Facebooku na nejvyšších hodnotách, se za necelý měsíc propadly o patnáct procent.
Když se počítače nedomluví
Problém, který měl Facebook, znamenal, že se žádný počítač na světě nemohl „doptat“ specializovaných serverů, jak se má k Facebooku a jeho dalším produktům připojit. To však neznamenalo jen problém s připojením k Facebooku pro konkrétní uživatele. Když se počítače a telefony nedoptaly poprvé, zkoušely to znovu a znovu a dramaticky tím zvyšovaly zátěž na doménové servery, které se o směrování provozu na internetu starají.
Celý komunikační systém připojení uživatelů k populárním službám je koncentrovaný do několika málo uzlů, když dojde k jejich přetížení, je efekt podobný jako v případě zácpy na D1 nebo v alpských tunelech – zpomalí se doprava široko daleko. Právě technické problémy Facebooku uvedl jako důvod potíží s internetem ve své síti i český Vodafone.
Kromě vlastních produktů Facebooku a zpomalení odezvy DNS serverů po celém světě přestaly fungovat i stovky dalších služeb, které využívají přihlášení přes Facebook – nebylo možné používat systém virtuální reality Oculus, přihlásit se nemohli ani hráči Pokémon Go, kteří se registrovali prostřednictvím Facebooku.
Podle dostupných údajů chyba v novém nastavení znemožnila inženýrům problém opravit na dálku a zároveň technici s fyzickým přístupem k serverům neměli potřebné nástroje, znalosti nebo přihlašovací údaje, aby mohli na místě zasáhnout. Logistické problémy při řešení problémů s nastavením DNS systémů anonymně na síti Reddit potvrdil jeden z údajných inženýrů, kteří na odstranění závady pracovali – ověřit jeho identitu je ale nemožné, svůj účet na Redditu už smazal.
Rychlou nápravu situace komplikovalo i to, že kvůli přerušení komunikace nefungovaly interní nástroje používané zaměstnanci Facebooku, problém se týkal i ověření přístupů do budovy – čipové karty nebylo možné ověřit. Celou situaci je možné zjednodušeně přirovnat k tomu, kdy na dálku změníte nastavení domácího routeru svým rodičům, uděláte při tom chybu a router se po použití nového nastavení nemůže připojit k internetu – a vy se tudíž nemůžete k routeru opět přihlásit, abyste změnili zadané údaje na správné. A rodičům po telefonu těžko vysvětlíte, jak se přihlásit a co změnit.
Pro velké technologické firmy jsou problémy spojené s takzvaným překladem adres a směrováním internetového provozu nejčastějším zdrojem problémů spolu s neplatnými bezpečnostními certifikáty, které například dokázaly několikrát vyřadit z provozu cloudové služby Azure od Microsoftu. DNS stály i za nedostupností komunikačního systému Slack minulý týden – i tento výpadek trval několik hodin.
Každý rozsáhlejší problém, kterému čelí největší technologické firmy, má přitom obří následky. V případě Googlu, Microsoftu či Facebooku jde o stovky tisíc nebo miliony firem, které přicházejí o peníze kvůli tomu, že nemohou prodávat či komunikovat se zákazníky. Podle nástroje společnosti NetBlocks přišla světová ekonomika kvůli aktuálnímu výpadku Facebooku o miliardu dolarů.
Facebook Files a další problém s důvěrou
Odpojení serverů Facebooku od zbytku internetu se podařilo vyřešit během hodin, Facebook nyní čeká mnohem delší boj s poškozením své pověsti kvůli úniku interních dokumentů. Ty ukázaly, že vedení firmy vědělo o negativních dopadech sociálních sítí na uživatele, ale dalo přednost maximalizaci zisků.
Interní materiály z firmy vynesla bývalá zaměstnankyně Facebooku Frances Haugenová, která na svého bývalého zaměstnavatele podala několik anonymních žalob u Komise pro cenné papíry kvůli tomu, že firma utajovala informace před investory a veřejně prezentovala nepravdivé údaje o záležitostech, které mohou ovlivňovat hodnotu akcií. Interní materiály včetně několika studií ukazujících, jak Instagram negativně ovlivňuje duševní zdraví mladých uživatelů Instagramu nebo jak rychle se šíří dezinformace v rámci Facebooku, pak Haugenová poskytla The New York Times.
V reakci na rozhovor Haugenové pro pořad 60 minut Facebook poskytl psané vyjádření, živý rozhovor představitelé firmy odmítli. V rámci vyjádření tisková mluvčí Facebooku odmítá obvinění vznesená Haugenovou obecnými tvrzeními. Právě manipulaci s daty, která Facebook zveřejňuje, ale Haugenová kritizuje a snaží se to doložit zveřejněnými materiály.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist