Energeticky efektivní LED svítidla všech možných tvarů s výkonem, který osvítí i fotbalový stadion, jsou praktická. Existují i retro „žárovky“ s LED zdroji světla, které jen imitují tvar a teplejší tón světel s uhlíkovými a později wolframovými vlákny. Vedle plamenů ohně v krbových kamnech ale existuje ještě jedna varianta, jak si užít teplé světlo: znakové výbojky, digitrony.

Po stavebnici Nixie Clock české značky NoyceJoyce, která kombinuje staré výbojky s netradičním materiálem v podobě desek pro plošné spoje, jsme si už mohli vyzkoušet jeden z prvních vyrobených kusů druhého produktu z digitronové řady: Nixie Alarm Clock. Tedy hodiny s výbojkami, ale chytřejší, se zvukovým signálem a dotykovým tlačítkem, které budík vypne.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Technologie, která staví na kombinaci drátků a skleněných baněk plněných vzácnými plny, se stala součástí kalkulátorů, měřicích zařízení i různých počítačů v padesátých a šedesátých letech. Digitrony nebo anglicky nixie tubes, jak se znakovým výbojkám říká, podlehly brzy nástupu segmentových displejů, ale ve východní Evropě chvíli vydržely. Vyráběly se i v československé Tesle, nejdéle v Třinci a ve Vrchlabí.

Dnes jde hlavně o retro libůstku srovnatelnou s gramofonovými deskami. A dají se sehnat jen dvěma způsoby: ze starých zásob, což je případ budíku Nixie Alarm Clock, nebo se dají koupit nově vyrobené, které jsou mnohem vzácnější. Vedle ukrajinské firmy Millclock je vyvíjí a vyrábí Dalibor Farný na zámku v Březolupech

Čtyři výbojky v netradičním balení

Testovaný budík NoyceJoyce Nixie Alarm Clock má design sladěný s původními hodinami, ale výrazně zmenšený. Změna velikosti má dva důvody. Prvním je velikost samotných výbojek. Zatímco původní hodiny staví na výbojkách IN-12, které jsou necelé tři centimetry vysoké, budík využívá výbojky IN-17, které mají na výšku necelých sedmnáct milimetrů. Podobné digitrony se používaly v menších zařízeních.

Za zmenšením stojí také druhý, snadno viditelný důvod. Budík má čtyři místo šesti číslic – hodiny a minuty, zatímco první větší produkt má i ukazatel vteřin. Rozdíl v praktickém využití není zásadní, člověk přijde jen o možnost sledovat neustálé proměny čísel v jedné výbojce. Díky menším výbojkám a snížení jejich počtu je ale celé zařízení výrazně levnější, stojí 2500 korun místo původních pěti tisíc za větší model.
Teplé světlo výbojek ve skleněné baňce je nadčasové i v moderním provedení budíku Nixie Alarm Clock značky NoyceJoyce
Srovnání velikostí původních stolních hodin a nového budíku. Budík má menší výbojky a méně vrstev materiálu okolo.
Foto: 3Dsimo

Hodiny se starými ruskými či ukrajinskými digitrony jsou poměrně populární na internetových aukčních síních a bazarech, ale nabídka není nijak široká, a tak není těžké se odlišit. Firma 3DSimo Davida Paskeviče, které značka NoyceJoyce patří, vsadila na hravost zákazníků a netradiční materiál. Budík i hodiny tvoří kromě výbojek a elektroniky v podstatě jen desky pro plošné spoje. Aby výsledek vypadal co k čemu, jsou hrany přesně vyřezaných dílů pochromované a kombinace lesklého kovu na hranách a tmavého materiálu vypadá elegantně a přitom moderně.

Teplé světlo výbojek ve skleněné baňce je nadčasové i v moderním provedení budíku Nixie Alarm Clock značky NoyceJoyce
Všechny prvky skládačky vybalené na podložku.
Foto: Otakar Schön

Princip skládačky je také zajímavý, i když s ohledem na cenu celé sady a nutnost používat přiměřené množství hrubé síly může vzbuzovat obavy. A nemusí být zcela neoprávněné. Na webu je dostupný návod v obrázkové i video formě, ale sestavení jednoduše vyžaduje opatrnost. A popravdě si myslím, že tvrzení, že hodiny sestaví kdokoliv, je hodně optimistické. 

Manuál mimochodem upozorňuje, že stavebnice není určená k opakovanému sestavování. V podstatě se ale rozebrat a znovu složit dá, což jsem si bohužel ověřil na vlastní kůži.

Nešikovnost může vadit

Při prvním pokusu o sestavení jsem si nevšiml, že jsem ohnul jednu z teček, které oddělují digitrony s číslicemi. A zjistil jsem to až po kompletaci. Složený budík jsem musel rozebrat, což vyžadovalo další použití síly. Naštěstí jsem nepoškodil ani elekroniku na jednotlivých vrstvách hodinek, ani samotné digitrony. Ty jsou mimochodem už zasazené v základní desce.

Teplé světlo výbojek ve skleněné baňce je nadčasové i v moderním provedení budíku Nixie Alarm Clock značky NoyceJoyce
Hloupá chyba v jednom z prvních kroků znamenala celé hodiny rozebrat, což výrobce úplně nedoporučuje.
Foto: Otakar Schön

Dvojité složení a jedno rozebrání stavebnice je na výsledku znát, poškrábal jsem několik hran a mírně prohnul jednu konstrukční vrstvu . Všechny spoje zůstaly naštěstí funkční, stejně jako celý budík. Byly to nervy, výsledek nejistý, přitom stačilo při prvním pokusu zkontrolovat, že je všechno na správném místě. 

Po sestavení už vlastně nebylo třeba nic. Hodiny mají malou knoflíkovou baterii, která udržuje aktuální čas, i když je budík mimo zásuvku. V provozu se pak budík napájí z „mobilního“ adaptéru USB kabelem s upravenou koncovkou. K nastavení aktuálního času a budíku slouží tlačítka na zadní straně zařízení, budík je ještě nutné aktivovat, ale nejde o nic složitého. Jen by to mohlo být ještě jednodušší.

Teplé světlo výbojek ve skleněné baňce je nadčasové i v moderním provedení budíku Nixie Alarm Clock značky NoyceJoyce
Teplé světlo výbojek ve skleněné baňce je nadčasové i v moderním provedení budíku Nixie Alarm Clock značky NoyceJoyce.
Foto: Otakar Schön

Výrobce totiž slibuje také mobilní aplikaci – pro původní Nixie Clock i pro budík. Aplikace vlastně měla být už dávno hotová, ale z nějakého důvodu zatím k dispozici není pro iOS ani pro Android. Zákazníci by se měli dočkat do konce roku, což je ještě měsíc. I tak je trochu škoda, že jsem místo přístupu k testovací verzi aplikace dostal jen animaci toho, jak má aplikace vypadat.

Za zmínku stojí také to, že na rozdíl od původních hodin NoyceJoyce Nixie Clock má budík dvojtečku mezi čísly vyrobenou odlišnou technologií, jde o oranžové LED, které mají velmi dobře sladěný jas a barvu s výbojkami. Největší slabinou budíku je ale fakt, že je prostě malý, čas na něm není na vzdálenost několika metrů nebo z většího úhlu poznat tak snadno. Nejde o tak výrazný prvek designu místnosti. Ale tomu odpovídá i cena v podstatě poloviční ve srovnání s hodinami, které neumí budit. Menší verze je tak ideální na noční stolek, kde bude krásně vidět a člověk využije funkci budíku.

Teplé světlo výbojek ve skleněné baňce je nadčasové i v moderním provedení budíku Nixie Alarm Clock značky NoyceJoyce
Jen v úplné tmě a podexponování snímku je rozdíl mezi světlem digitronů a oddělovačů tak výrazný. I rozdíl v jasu jednotlivých číslic, která jsou naskládaná v baňce za sebou, je pro lidské oko menší.
Foto: Otakar Schön

Drobné neduhy i stres ze stavby (větší hodiny lze koupit i sestavené, bez stresu, ale tím i bez zábavy a radosti z vlastní šikovnosti) lze snadno omluvit při pohledu na konkurenční nabídku. I větší hodiny NoyceJoyce Nixie Clock za necelých pět tisíc patří k těm nejlevnějším hodinám s digitrony a jsou designově povedené, alespoň mně se líbí víc než varianty na eBay z akrylátu s modrým LED podsvícením kolem samotných výbojek. Firma už ostatně prodala asi čtyři tisíce stavebnic, což je opravdu velké číslo na tak specifickou záležitost.

Luxus z moravské vesnice

No a pro skutečné nadšence do „nixie mánie“ je tu ještě „češtější“ a také nákladnější cesta, jak si domů pořídit luxusní digitronové hodiny s mnohem většími výbojkami: Puri Clock Dalibora Farného, jediného člověka, který vyrábí úplně nové znakové výbojky. Nebo jeho Bulb Clock, které čas ukazují na jediné výbojce – hodiny a minuty problikávají za sebou s dostatečně dlouhou mezerou, aby bylo jasné, kdy prezentace aktuálního času začíná.

Hodiny s vlastními výbojkami Dalibora Farného stojí na pomezí technologie, řemesla a moderního umění
Hodiny s vlastními velkými výbojkami Dalibora Farného stojí na pomezí technologie, řemesla a moderního umění.
Foto: daliborfarny.com

Dalibor Farný na webu a ve videích na YouTube nechává nahlédnout do celé komplikované historie výroby, ukazuje, jak digitrony vznikají, a ukazuje i věci, které teprve chystá. Aktuálně pracuje na obrovské výbojce H-Tube s kruhovým tvarem skleněné baňky a průměrem 15 centimetrů – měla by být největší, jaká se kdy vyráběla. Stávající luxusní výbojka R|Z568M má na výšku 12 centimetrů a průměr 5 cm.

Elegantní Puri Clock se čtyřmi výbojkami přijdou na 1590 eur, verze se zobrazením sekund stojí 2580 eur a Bulb Clock stojí 335 eur. Nejlevnější hodiny s novými digitronkami tak přijdou asi na 8500 korun, ty nejdražší na 66 tisíc. S ohledem na náročnou ruční malosériovou výrobu a vlastní vývoj technologie téměř od nuly to není přemrštěná cena.

O mizivém potenciálu českého trhu však svědčí to, že Dalibor Farný neuvádí ceny v korunách a ani web své firmy nemá v češtině. Zato jeho digitronové hodiny najdete v grandhotelu Pupp v Karlových Varech nebo v NASA, kde rychle se proměňující čísla v digitronech pomáhají kontrolovat přesnost měření času.