Příští rok se to možná změní, pokud však dnes chcete velký monitor nebo menší televizi, která se hodí do studentského pokoje či do ložnice, je možné vybírat jen mezi LCD panely. A tak jsme využili možnost vyzkoušet si protipól špičkových počítačových monitorů mířících na profesionály a úspěšné youtubery. Na stůl jsme doma postavili 43“ Crystal UHD televizi z řady AU9000 od Samsungu.

Po několika textech o tom, jak si doma užít skvělý filmový obraz a zvuk, spojených s testováním špičkových televizorů i soundbarů, to byl zajímavý návrat do reálnějšího světa. A také možnost docílit toho nejlepšího požitku s televizí, která se dá koupit za méně než 15 tisíc korun.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

I když taková cena za televizi není moc, u 43“ obrazovky jde o sumu vysoce nadprůměrnou, takže Samsung musí cenovku obhájit. Jen o pár stovek dražší jsou totiž dokonce 65“ obrazovky například od Hyundai nebo Hisense. I samotný Samsung prodává o trochu levněji 55“ verzi nižší modelové řady AU7000.

První dojem ovšem dělá televize výborný. Samsung i své levnější modely dělá tenké a dává si záležet na povrchové úpravě. Montáž televizí mimochodem probíhá na Slovensku. Díky menším rozměrům je televize lehká a vystačí si s jednoduchými plastovými nožkami, které se prostě nasunují do kolejnic v těle televize. Jednoduché sestavení je u menších televizí standardem, ale po bojích s velkými obry v minulých testech HN šlo o příjemné osvěžení. Samsung navíc myslí na detaily, a tak mají nožky ze zadní strany drážky, do kterých lze vmáčknout kabely, aby nebyly při pohledu na televizi vidět.

Samsung QE43QN90A je malá televize s unikátními vlastnostmi
Samsung QE43QN90A je malá televize s unikátními vlastnostmi
Foto: Otakar Schön

Všechny základy v pořádku

Kromě samotné televize s minimálními rámečky a strukturovaným zadním krytem vzbuzuje zdání luxusu i moderní ovladač. Místo levného velkého plastového pádla se spoustou tlačítek má model s označením UE43AU9072 úzký ovladač s pár tlačítky. Takovým se chlubí i mnohem dražší modely. Vlastně je mi o trochu sympatičtější než ovladač k nejdražším televizím od Samsungu, které mají solární dobíjení. U levnější televize totiž nevadí, že ovladač není podsvícený. A kromě toho, že ovladač dobře padne do ruky dospělým i dětem, je spolehlivý.

Samsung televizi osadil trojicí HDMI konektorů, přidal dva USB konektory a nechybí ani ethernetový konektor. Televize samozřejmě disponuje i wi-fi připojením a podporou Bluetooth. Díky tomu lze využít třeba funkci Dex mobilních telefonů řady Galaxy a proměnit s ní televizor v počítač, nebo klávesnici a myš používat při ovládání internetových služeb.

Samsung QE43QN90A je malá televize s unikátními vlastnostmi
Foto: Otakar Schön

Nastavení televize může proběhnout s ovladačem v ruce nebo s využitím mobilního telefonu s aplikací Smart Things. S telefonem je to rychlejší, v opačném případě je snadné připojit klávesnici, zvlášť pokud používáte u různých on-line služeb náhodně vygenerovaná dlouhá hesla. Tak či onak je zprovoznění televize otázkou pár minut včetně rozpoznání připojených zařízení.

Dále je potřeba stáhnout aplikace, které uživatel potřebuje nad připravený základ, a pak už ke spokojenosti stačí jen změnit režim obrazu ze standardního na filmový, případně na „Filmmaker Mode“, které mají velmi podobné nastavení se správným vyvážením teploty bílé barvy a s tím spojené věrné podání barev. To už je velmi blízké ideálu.

Jednoduchá kontrola schopností obrazovky ve spojení s Xboxem ukázala podporu 4K HDR ve formátu HDR10 a zobrazení 10bitové barevné palety. Podpora formátu Dolby Vision samozřejmě chybí, protože Samsung nechce za licenci Dolby platit a raději prosazuje volně šířenou alternativu HDR10+. V praxi na tom moc nezáleží, protože u videa si Samsung pomáhá vlastními algoritmy pro správné nastavení úrovně jasu pro jednotlivé scény. A hlavně – testovaná televize nemá tak vysoký jas, aby malé rozdíly mezi HDR10 a Dolby Vision hrály nějakou zásadní roli.

Samsung QE43QN90A je malá televize s unikátními vlastnostmi
Foto: Otakar Schön

Něco pro hráče i filmové fanoušky

Malou televizi jsem umístil ne na televizní stolek nebo do ložnice, nýbrž na pracovní stůl. Už před lety jsem testoval 42“ televizi v roli počítačového monitoru a pro takhle malý panel jde o nejlepší způsob využití. Cena pak totiž vypadá úplně zlatě, protože srovnatelně velké monitory, včetně těch ultraširokých s nižším rozlišením, jsou dražší.

Samsung má pro použití v režimu monitoru několik triků včetně možnosti přepnout poměr stran v herním režimu na ultraširokých 32 : 9. Nejsnazší a nejpraktičtější mi ale připadá montáž monitoru na výkyvný držák na stěnu. Případně na držák pevný, pokud by televize měla sloužit jen pro práci a hraní. Mít televizi na stole před počítačovým monitorem, jak jsem v prvním okamžiku udělal, není optimální – při práci na počítači je lepší mít takhle velký displej trochu dál od očí, než jaká je má obvyklá 40centimetrová vzdálenost.

Po připojení počítače nebo Xboxu Series X se objeví také nestandardní nabídka – používat televizi v rozlišení Full HD se 120Hz obnovovací frekvencí. Tato funkce míří na hráče, pro které je vyšší snímková frekvence důležitější než množství detailů na obrazovce. Samsung se s ní odlišuje od konkurence, čímž ostatně může obhájit vyšší cenu proti těm nejzákladnějším modelům. Osobně dávám i u her na PC přednost co nejvyššímu rozlišení a množství grafických efektů, takže mi 4K se 60 snímky za sekundu vyhovuje více, ale množství prodávaných herních monitorů s vysokou snímkovou frekvencí a Full HD rozlišením naznačuje, že Samsung ví, co dělá.

Samsung QE43QN90A je malá televize s unikátními vlastnostmi
Foto: Otakar Schön 

I obrazového snoba ale musí potěšit zbytek herních funkcí, které Samsung u svých televizí nabízí – i u levných modelů se objevuje podpora technologie VRR, respektive FreeSync, díky které je obraz při hraní plynulý i ve chvílích, kdy počítač nebo herní konzole nezvládají dodávat televizoru snímky přesně 60krát za sekundu. S vysokou snímkovou frekvencí pak souvisí i extrémně nízká prodleva mezi tím, kdy televize v herním režimu přijme signál a zobrazí ho. Odezva kolem deseti milisekund je parádní pro on-line hraní Halo Infinite i řezání zatáček při třech stech kilometrech za hodinu ve Forze Horizon 5.

Kromě toho lze v televizi aktivovat režim Multi View a obraz rozdělit – na jedné straně mít práci, na druhé třeba ČT24 nebo na ní zrcadlit obsah telefonu. Možností systému Tizen jsou spousty. Vyzkoušet a popsat je všechny by bylo vyčerpávající nejen pro recenzenta, ale i pro čtenáře. Připomenout ale můžeme ještě letošní novinku v podobě podpory Apple TV+.

Funkce spojené s obrazem jsou jedna věc, zásadní je ale samotná kvalita zobrazení a ta je příjemným překvapením na to, že se jedná o televizi se základním podsvětlením po stranách monitoru, tedy bez desítek nebo stovek samostatně ovládaných světelných zón. Jedinou slabinou je právě tmavší místo uprostřed obrazovky, které je ovšem viditelné jen na testovacích obrazcích, při sledování filmů nebo hraní her rozdíly v podsvícení nejsou znát. Stejně tak je nutné počítat s tím, že relativně dobrý naměřený kontrast 4169:1 spojený s VA LCD panely není zdaleka tak intenzivní jako u OLED televizorů, protože okolí světlých bodů nemá televize jak zhasnout.

Samsung QE43QN90A je malá televize s unikátními vlastnostmi
Foto: Otakar Schön

Standardní nastavení obrazu není nijak strašné. Dynamický režim je vhodný pro sledování televize během letních dní, filmový a Filmaker mód nabízejí solidní zážitek s věrnými barvami. S naprosto věrnými barvami. Měření ve filmovém režimu ukázalo maximální barevnou odchylku Δ 1,14 a průměrnou odchylku Δ 0,46, což je v podstatě referenční výsledek.  

Výsledky měření kalibrační sondou v aplikaci DisplayDAC 3 jsou téměř dokonalé, co se týká věrnosti barev
Výsledky měření kalibrační sondou v aplikaci DisplayDAC 3 jsou téměř dokonalé, co se týká věrnosti barev
Foto: DisplayCAL, snímek obrazovky HN

Limitem pro nejlepší možný zážitek z HDR filmů je samozřejmě maximální jas, který se pohybuje kolem 330 nitů. To je v této kategorii televizí standardem, a i tak jde o znatelně více, než jaký je jas většiny počítačových monitorů.

V ideálním světě by se televize asi neměla prezentovat jako HDR zařízení. Rozdíl mezi obrazem ve standardním rozsahu jasu a barevného gamutu a obrazem v HDR režimu je znatelný, zejména mnohem bohatší paleta barev je jasně zřejmá i z fotografií z testovací aplikace Insects od Microsoftu, ale také při sledování videa na Netflixu nebo Prime Videu. Když při hraní zvolíte „herní HDR“, tak se dynamika obrazu zvedne bez velkého vlivu na rychlost odezvy a lak na karoseriích vozů Ferrari ve Forze pak působí jako živý.

Samsung QE43QN90A je malá televize s unikátními vlastnostmi
Foto: Otakar Schön

Zvukově to s levnější řadou televizí od Samsungu není žádná sláva, což je opět smutný standard napříč celým odvětvím, protože někde se šetřit musí. V tomto případě je hlavní slabina v tom, že televizi zcela chybí hluboké tóny – integrované reproduktory hrají až od 120 Hz. Pro pořádný filmový nebo herní zážitek to chce soundbar nebo kvalitní sluchátka.

Spíš pro hráče než do ložnice

Obrazovka s úhlopříčkou 42“ je něco, čemu by se většina lidí měla vyhýbat. Velikost televize je základní parametr, který ovlivňuje dojem z videa, a 55“ je pro většinu použití absolutní minimum. To se ale týká pasivního sledování televize. Pokud 42“ obrazovku použijete jako monitor na práci, nebo ještě lépe pro hraní a sedíte dostatečně blízko, jde o něco úplně jiného. Možná by na krabici rovnou mělo být napsáno „herní monitor pro novou generaci konzolí“. Dávalo by to perfektní smysl.

Hráči s rozpočtem o deset tisíc vyšším pak nepochybně raději sáhnou po trochu větší 48“ OLED C1 od LG či po 43“ Neo QLED obrazovce Samsung QN90A s velmi vysokým jasem, který ve hrách umí být opravdu působivý. Speciálně v režimu monitoru nebo herního displeje je QLED navíc bez rizika vypálení obrazu.