Ještě před oficiálním zahájením veletrhu CES se ukázalo, že nejočekávanější a mírně ironická novinka v podobě televizorů Samsung s technologií QD displej, která jako zdroj podsvícení používá OLED panel místo LED, není připravená na vstup na scénu.

Samsung představil nové televize pro rok 2022, ale bez revoluční technologie. Spoléhá na efektivnější výrobu miniLED a microLED televizí a chytřejší software, který má mimo ostřejšího obrazu a věrnějších barev zajistit také přístup k digitálním uměleckým dílům prodávaným přes blockchain. Hlavní hvězdou je ale nový dálkový ovladač, který dobíjí i energie z domácího routeru.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Může se stát, že Samsung ještě překvapí a svoje QD displeje, kterým všichni ostatní říkají QD OLED, do konce tohoto týdne ukáže. Zatím se ale místo spojení OLED technologie s filtry z kvantových teček musí zájemci o novou televizi od Samsungu spokojit s přehlídkou nových modelů, které staví na malých světelných diodách, které mají přinést ještě lepší obraz hlavně díky vylepšenému zpracování obrazu.

Samsung chce letos prodat více televizí, které tvoří miliony mikroskopických LED. Původní koncept The Wall působil naživo fantasticky díky obrovskému a dokonale kontrolovanému jasu. Obří velikost a náročná výroba ale znamenala, že pro takové obrazovky existoval jen velmi omezený trh. Nyní Samsung dokázal ještě zmenšit používané diody, a tak se televize, ve které každý obrazový bod tvoří nezávisle ovládaný zdroj světla, budou prodávat v menších úhlopříčkách 89", 101" a 110". Původní The Wall před třemi lety na veletrhu CES měla dokonce 146". Ceny Samsung nezveřejnil, ale 110" microLED televize se před rokem v Koreji prodávala v přepočtu za tři miliony korun.

O stupeň níže pod milionářskými microLED televizory je technologie miniLED a televize s označením Neo QLED. Proti loňskému roku nabídne Samsung hned tři modelové řady televizí s vyšším rozlišením 8K a všem dá prémiový design modelu QN800A z roku 2021. To znamená monolitní vzhled, který je z čelního pohledu úplně bez rámečků, a stejnou tloušťku panelu po celé ploše, díky které je možné televizi upnout na stěnu asi jen s dvoumilimetrovou mezerou.

Téměř o čtvrtinu má být menší také „mozek“ televize – krabička One Connect Box, která obsahuje všechny potřebné konektory, výpočetní jednotky pro zpracování obsahu i zdroj energie. S panelem pak komunikuje prostřednictvím jednoho tenkého kabelu, který je snadné zapustit do zdi nebo překrýt lištou. S ohledem na zachování designu modelu QN900A se dá počítat s tím, že při použití stojanu bude mít One Connect Box opět místo na zadní straně stojanu a v balení bude i krátký propojovací kabel, i když hlavní výhodou One Connect Boxu je právě možnost jeho umístění mimo televizi, což usnadňuje připojování dalších zařízení – zejména v případě upevnění televize na zeď je to praktická výhoda.

Nová generace televizí Samsung bude mít menší One Connect Box (na obrázku vlevo vedle stojanu)
Nová generace televizí Samsung bude mít menší One Connect Box (na obrázku vlevo vedle stojanu).
Foto: Otakar Schön

Nové modely budou mít podobné označení, na konci však bude písmeno B. Nejvyšší model v nabídce Samsungu pro rok 2022 tak bude QN900B. Rozlišení 8K nabídnou také modely QN800B a QN700B. Technologii Neo QLED, tedy panely s miniLED podsvícením a velkým množstvím samostatně ovládaných světelných zón, budou mít také tři modely s rozlišením 4K – QN95B, QN90B a QN85B.

Samsung nezveřejnil informace o tom, že by dále zvyšoval jas, kterého televize s miniLED podsvícením dosáhnou – v tomto ohledu má firma dostatečný náskok nad konkurencí díky realisticky dosahovaným hodnotám nad 2000 nitů, díky čemuž například televize QN900A nemusí používat takzvaný tonemapping, tedy přepočítávat hodnoty jasu na úroveň, kterou zvládne televizor zobrazit. Může použít plný rozsah jasu používaný i u obrazu masterovaného pro systém Dolby Vision pro hodnoty 1000 a 2000 nitů a v dynamickém režimu zvládá Samsung i 4000 nitů.

LG ještě před veletrhem CES oznámilo novou technologií pro své panely s označením OLED EX. Nová výrobní technologie s využitím deuteria, „těžkého vodíku“, má přinést další zvýšení maximálního jasu a ještě tenčí podobu samotného panelu – ze šesti milimetrů by se měl dostat na čtyři milimetry. Nárůst jasu má být až třicetiprocentní ve srovnání s „běžnými OLED panely“, nejlepší stávající panely přitom zvládají jako úplné maximum krátkodobě 870 nitů, s novou technologií by se ale mohly realisticky dostat na psychologickou hranici tisíce nitů. Tyto panely by se měly dostat na trh v druhé polovině letošního roku.

O zlepšení obrazu ve srovnání s loňskými televizory se mají starat tři nové technologie, které upravují chování podsvícení. První je „Shape Adaptive Light Control“, tedy systém, který upravuje jas podsvícení na základě tvaru objektů na obrazovce. Přínos této funkce bude omezený počtem nezávisle řízených zón – a ten Samsung oficiálně nezveřejňuje, u největší verze QN900A však šlo o téměř dva tisíce zón.

Druhá technologie „Object Depth Enhancer“ má přispět ke zvýšení kontrastu kolem hlavních objektů na obrazovce a „vytáhnout“ je více do prostoru. To je efekt, který 8K televize zvládají u obsahu s vysokým rozlišení přirozeně díky velkému množství detailů. Díky absolutnímu kontrastu je podobný efekt znát v zatemněné místnosti i u špičkových OLED televizí. U nových obrazovek chce Samsung evidentně tento efekt ještě zvýraznit, což filmoví puristé nejspíše chtít nebudou, ale tak už to u obrazových technologií chodí.

Televize Samsung v roce 2022 slibují kontrastnější obraz a více her
Televize Samsung v roce 2022 slibují kontrastnější obraz a více her.
Foto: Samung

Třetí novinkou pro práci s obrazem je větší jemnost kontroly nad jasem podsvícení. Samsung u nového ročníku svých špičkových modelů přejde ze 12bitového prostoru na 14bitový, což nezní jako velká změna, ale jde o zvýšení počtu možných úrovní jasu na čtyřnásobek ze čtyř tisíc na více než 16 tisíc úrovní. Podle zkušeností profesionálních fotografů je praktický přínos větší bitové hloubky patrný hlavně u extrémů, u velmi jasných nebo naopak velmi tmavých objektů, co to přesně znamená pro televize, teprve uvidíme.

Pro zlepšení kvality obrazu má Samsung ještě jeden srozumitelnější trik: automatickou kalibraci barev u svých nových televizorů. Podobně jako to nabízí Apple v případě své chytré krabičky AppleTV 4K, umožní Samsung kalibrovat televize zobrazením speciálních vzorů na displeji a využitím telefonů řady Galaxy nebo iPhonů k analýze zobrazeného obsahu. U Applu automatická kalibrace nefunguje zatím úplně přesvědčivě, o to zajímavější bude sledovat, zda se to Samsungu podaří lépe. Naše zkušenosti a měření ale říkají, že pro většinu uživatelů úplně stačí přepnout obraz na filmový režim.

Novou technickou vlastností displejů u vybraných televizí bude také podpora ještě vyšší snímkové frekvence. Po loňském zavedení 120Hz obrazového režimu pro videohry nabídne Samsung letos také 144Hz, což je hodnota populární u herních monitorů. Jde o funkci čistě pro majitele výkonných počítačů, herní konzole podporují maximálně 120Hz obnovovací frekvenci.

Nové uživatelské prostředí a NFT

Samsung letos nemění, alespoň zatím, zobrazovací technologii, a tak se snaží udělat větší změny ve svém televizním systému Tizen. Po letech, kdy se vše soustředilo do spodního pruhu obrazovky, se Samsung rozhodl uživatelské prostředí zvětšit na celou obrazovku, což by mohlo zrychlit některé akce s nastavením systému, hlavně ale má nová hlavní obrazovka nabídnout rychlejší přístup k obsahu z různých služeb.

Televize Samsung v roce 2022 slibují kontrastnější obraz a více her
Televize Samsung v roce 2022 slibují kontrastnější obraz a více her.
Foto: Samung

Samsung kromě toho přidává nové funkce, mezi kterými největší pozornost vzbuzuje ta „nejdivnější“ – začlenění podpory digitálního umění ve formě NFT. Přímo z televize má jít nakupovat a prohlížet NFT. Televize s touto funkcí podle Samsungu automaticky nastaví parametry obrazu podle požadavků autorů tak, jako to dělá filmmaker režim u filmů. O non fungible tokenech, které mají reprezentovat vlastnická práva na digitální umění, kterým může být tweet, animace nebo celé hudební album, se vede vášnivá debata, zatím není zcela jisté, co skutečně NFT je a jak případně vymáhat majetková práva, ale loňský rok zažil prodej tokenů přes blockchain obrovský rozmach, a tak jde Samsung s dobou, i když jde o doménu malé skupiny lidí. Zároveň jde ale o skupinu lidí, která zbohatla na kryptoměnách, a tak si může dovolit i televize s cenami vysoko přes sto tisíc korun.

Dá se předpokládat, že více využití najde nový Gaming Hub, tedy herní centrála, ve které chce Samsung nabídnout přístup k on-line herním službám. První tři podporované služby jsou Stadia od Googlu, GeForce Now od Nvidie a Utomik. K ovládání bude možné použít ovladače od Sony nebo Microsoftu. Mezi podporovanými cloudovými službami však překvapivě chybí jak Game Pass Cloud Gaming, tak PlayStation Now. Microsoft ale už v průběhu loňského roku oznámil, že připravuje aplikace pro chytré televize. Je možné, že jako první takovou aplikaci ukáže LG, které má s Microsoftem smlouvu o spolupráci.

Televize Samsung v roce 2022 slibují kontrastnější obraz a více her
Televize Samsung v roce 2022 slibují kontrastnější obraz a více her.
Foto: Samung

Další novinkou v softwaru je funkce společného sledování, která využívá externí webovou kamerku k synchronizovanému sledování seriálů, filmů nebo hraní her podobně, jako to umí Apple SharePlay na zařízeních s nakousnutým jablkem ve znaku.  

Nakonec si Samsung nechal drobnost – druhou generaci svého ekologického dálkového ovladače. Ten stejně jako loni obsahuje malý solární panel pro dobíjení integrovaného akumulátoru, ale nově přidává možnost získávat energii i v úplné tmě z rádiových vln šířených domácím routerem – nový ovladač se dobíjí z wi-fi sítí.

Mimo Neo QLED televize Samsung představil také nové verze lifestylových obrazovek Frame. Serif a otočné televize Sero. Vedle větších úhlopříček Samsung u těchto modelů nabídne „matný displej“, Matte Display, což je nový LCD panel s rozlišením 4K, který má lépe napodobit charakter obrazů na plátně.