Ruští a běloruští hráči sedí doma a nic nedělají, zatímco jejich diktátoři útočí na Ukrajinu, říká komentář pod žádostí ukrajinského vicepremiéra Mychajla Fedorova, aby herní firmy přerušily přístup ke svým službám z Ruska a Běloruska. Fedorov dále žádá zákaz účasti ruských a běloruských zástupců v herních turnajích a zrušení šampionátu, který se má konat na území Ruské federace.
Ukrajinský Fedorov se s požadavkem na odstřihnutí Ruska obrátil nejdříve na Apple, který se z ruského trhu stáhl v souladu s americkými sankcemi. Ty ale nepokrývají cloudové služby nebo prodej herního softwaru. Herní průmysl v postoji k Ukrajině není jednotný, aktivnější jsou spíše menší firmy – hlavně ty evropské.
Microsoft a Sony mají k ruské invazi na Ukrajinu pouze obecná vyjádření a nabízejí humanitární pomoc, Nintendo mlčí zcela. Herní vydavatelé a vývojáři jsou aktivnější. Na pomoci Ukrajině se podílí Bohemia Interactive, Amanita Design a v zahraničí CD Projekt RED a desítky dalších. Došlo i na herní sankce proti Rusku.
Nedávno jste již předplatné aktivoval
Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.
Tento článek pro vás někdo odemknul
Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!
Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení
Využitím nabídky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.
Přihlaste se,
nebo si jen přečtěte odemčený článek bez přihlášení.
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.
Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma
Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.
Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.
Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.
V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.
Pokračovat na článekVelké herní platformy jsou opatrné
Microsoft vydal rozsáhlé prohlášení k situaci na Ukrajině už 28. února. Kromě odsouzení kroků ruské vlády upozorňuje obr z Redmontu na to, že je soukromá společnost, nikoliv vládní organizace, a proto může figurovat spíše jako konzultant, a to ve vztahu k ukrajinské vládě, USA, NATO, EU i OSN. Technologicky se pak Microsoft zaměřuje na ochranu Ukrajiny před kybernetickými útoky a dezinformacemi, podporu humanitární pomoci a zajištění vlastních zaměstnanců na Ukrajině i v Rusku.
Šéf Xboxu Phil Spencer toto prohlášení sdílel na svých sociálních sítích, reakce samotné společnosti však chybí, stejně jako požadované blokování ruských účtů. Podobně k problému přistupuje i Sony. Oznámilo příspěvky na humanitární pomoc, ale to je zatím ze strany celé korporace vše. Samotná divize PlayStation k požadavku ukrajinské vlády žádné prohlášení nevydala. A Microsoft i Sony svorně odmítly žádosti o komentáře od zahraničních kolegů.
Sankce ze strany velkých herních platforem by mohly zablokovat hráčům ze zemí, které porušují mezinárodní právo, přístup k již zakoupeným hrám. I bez specifických sankcí ruští hráči narážejí na problémy s nákupem her a služeb, protože nefungují jejich platební karty. Problémy mají i s PayPalem. Děje se tak i na platformách, jako je Steam, kde si ruští uživatelé hromadně stěžují. Pro velké herní firmy by úplné odstřižení Ruska pro globální herní průmysl nepředstavoval zásadní problém, na celkovém obratu se totiž ruští zákazníci podílejí jen asi pěti procenty.
Sankce zaměřené na ruské banky se dotýkají také ruských vývojářů a herních společností, které nemohou na své ruské účty přijímat platby ze zahraničí, což odpovídá záměru sankcí – narušit ruskou ekonomiku. Polský CD Projekt, který provozuje i online obchod se hrami GOG.com, oznámil uzavření tohoto e-shopu pro hráče z Ruska a Běloruska i ukončení dodávek fyzických kopií her na tyto trhy. CD Projekt kromě toho krátce po zahájení invaze věnoval milion zlotých (asi 5,3 milionu korun) neziskové organizaci Polska Akcja Humanitarna na pomoc ukrajinským válečným uprchlíkům.
Ukrajinští vývojáři prosí o podporu pro armádu
Nejčastěji nevolá Kyjev po humanitární pomoci, ale po pomoci tamní armádě a domobraně. Ukrajinci se chtějí bránit ruské invazi – a platí to i pro představitele herních studií na Ukrajině. Autoři herní série S.T.A.L.K.E.R., GSC Game World, vyzvali své fanoušky k příspěvkům do fondu na podporu ukrajinských ozbrojených sil, stejně jako A4 Games, tvůrci herní série Metro. Z Česka je možné přispět přímo na účet zastupitelského úřadu Ukrajiny v ČR.
Vývojáři z okolních zemí včetně České republiky se snaží pomáhat také. Polské studio People Can Fly, který má jeden svůj tým i na Ukrajině, oznámilo, že zdvojnásobí příspěvky svých fanoušků na účet organizace Polska Akcja Humanitarna na jeden milion zlotých. Společnost 11 bit studios z Polska vyhradila všechny příjmy ze své protiválečné hry This War of Mine pro ukrajinský Červený kříž. A už prvního března vývojáři oznámili, že díky hráčům pod heslem #fuckthewar získali tři miliony zlotých, tedy přibližně 16 milionů korun.
Brzy po začátku invaze se přidala i česká herní studia. Lidé z MadFinger Games 25. února oznámili, že všechny příjmy od hráčů z Ruska a Běloruska použijí na pomoc ukrajinským válečným uprchlíkům. Ve stejný den Amanita Design oznámila, že příjmy z prodeje her Machinarium, Chuchel a Creaks v období od 25. února do 6. března věnuje neziskové organizaci Člověk v tísni na pomoc Ukrajině.
Bohemia Interactive, která stojí za vojenskou simulací ARMA III, nabídla 2. března charitativní balíček základní hry a přídavku Laws of War, který vysvětluje v příběhové kampani principy mezinárodního humanitárního práva. Obrat z této akce také putuje neziskovým organizacím na podporu Ukrajiny. Bohemia Interactive tak zareagovala mimo jiné i na to, že se záběry ze hry objevovaly na sociálních sítích a vydávaly se za autentický pohled na dění na Ukrajině.
Svou vlastní dárcovskou akci spustili také čeští představitelé e-sportů, tedy soutěžního hraní videoher, které je populárnější než řada tradičních sportů. Hned dvaadvacet organizací v čele s Asociací gamingových klubů a České asociace e-sportu se spojilo a založilo sbírku e-sports for Ukraine, která za první den vybrala přes 50 tisíc korun, hlavně díky příspěvkům úspěšných sportovců.
Švédská společnost Embracer Group, které patří například Warhorse Studios nebo brněnské studio Ashborne Games, věnovala na pomoc Ukrajině milion dolarů. K této částce připojí dalších 500 tisíc Koch Media, pod kterou spadá právě Warhorse, celkovou pomoc přitom firma navýší ještě o dalších 500 tisíc ve formě dorovnání darů zaměstnanců. Finský Supercell, autor hry Clash of Clans, oznámil, že věnuje milion dolarů na pomoc uprchlíkům a do výše dalšího milionu dorovná příspěvky fanoušků.
V Česku působí také společnost Wargaming, která má v Praze 200 lidí. Ti pracují primárně na PC verzi hry World of Tanks. Wargaming to nemá s ohledem na Ukrajinu lehké. Je to původně běloruská firma nyní registrovaná na Kypru, ale v Kyjevě má více než 500 zaměstnanců. Právě kyjevská pobočka věnovala ukrajinskému Červenému kříži 30 milionů hřiven, navíc se vůči ruské invazi ohradila. Ne tak její kreativní ředitel Sergej Burkatovskij, který na Facebooku vyjádřil ruské agresi podporu – a obratem přišel o své místo. Firma mezitím zajišťuje pomoc rodinám vývojářů na Ukrajině.
Na Ukrajině má dvě velká studia také Ubisoft, který se snaží zajistit bezpečnost svých zaměstnanců, jinak je podpora ze strany velkých herních firem slabá. Electronic Arts například oznámila odstranění ruských a běloruských týmů z NHL 22 na twitterovém účtu věnované této hře, jinak ale hlavní komunikační kanály firmy o situaci na Ukrajině a s ní spojených změnách ve hrách mlčí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist