Hnutí Anonymous vyhrožuje firmám, které se podle jeho názoru nedostatečně vymezují proti Rusku v souvislosti s válkou na Ukrajině. Nejnovějším cílem těchto výhrůžek je i Raiffeisenbank – jedna z největších bank u nás. Hrozí běžným klientům, že přijdou o své peníze? Nikoliv, ale obecně je dobré udělat pár příprav.

Anonymous už pár hezkých zářezů mají, a pokud se opřou do Raiffeisenbank, jistě nějakých úspěchů dosáhnou. Je ale extrémně nepravděpodobné, že by v důsledku toho klienti banky došli nějaké zásadní úhony. Navíc banka působí po celém světě, a i když bude útok úspěšný, nemusí se nutně dotknout českých klientů.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Co se realisticky může stát?

V první řadě mohou uniknout vnitřní dokumenty banky, u kterých si firma rozhodně nepřeje, aby se o nich mluvilo na veřejnosti. To ovšem znamená problémy spíš pro ni než pro většinu jejích klientů. Pravděpodobně nejhorší scénář tohoto druhu je, že by unikly a byly zveřejněny údaje o klientech a jejich účtech, což by mohlo v některých případech vést k ohrožení soukromí.

Tento druh útoku je pravděpodobný a při troše snahy bude úspěšný. Banka nebanka, je to klasická velká firma, kde bezpečnost běžných firemních systémů závisí na disciplíně zaměstnanců, kteří nemají příliš důvodů nějakou mít.

Hodně pravděpodobná je též nějaká forma denial of service útoku na různé služby. Logickým cílem je kromě prezentačního webu i internetové bankovnictví, které může být v případě útoku nedostupné. Udělat tento druh útoku je poměrně snadné a bránit se mu je poměrně obtížné, zejména v případě složitých systémů, jako je internetové bankovnictví. Hodně nepříjemné by byly útoky na systémy zajišťující platby platebními kartami a provoz bankomatů. Nemožnost platit kartami by pro klienty Raiffeisenbank představovala značnou nepříjemnost.

Naopak extrémně nepravděpodobné, až prakticky nemožné je, že by klientům následkem útoku z účtů „zmizely peníze“. Jejich dočasná nedostupnost, výpadky služeb banky a podobně, to se stát může. Ale definitivní ztráta následkem kybernetického útoku je scénář, se kterým dle mého názoru není nutné počítat.

Nebezpečné mohou být jiné než technické aspekty takového útoku: ztráta důvěry klientů, která způsobí run na banku, hromadné výběry z účtů a podobně, což bez přípravy nezvládne žádná banka. Ale nepokládám za pravděpodobné, že by k tomu došlo následkem akcí Anonymous.

Jak se připravit?

Jak bylo řečeno výše, asi nejhorší scénář je, že budou nějakou dobu nedostupné služby internetového bankovnictví, platby kartami a výběry z bankomatů. Což je jistě nepříjemné, ale ne tragické. Jak se na to připravit?

V první řadě mít k dispozici tolik hotovosti, abyste s ní byli schopni fungovat řekněme týden nebo dva. Nedostupnost účtu může nastat z mnoha důvodů a nemusí jít jenom o kybernetický útok. Je tedy dobré mít nouzovou zásobu a nebýt zcela na suchu. Neschopnost platit nějakou dobu závazky převodem z účtu může být hodně nepříjemná. Na druhou stranu, pokud by došlo k útoku na jednu z největších bank ve státě, nezbylo by prakticky věřitelům než mít jistou míru strpení.

Dále pak je užitečné mít k dispozici další účet v jiné bance a k němu platební kartu. Dnes je na českém trhu řada bank, které základní služby nabízejí zdarma, a v případě výpadku jedné pak je možné nechat přesměrovat příchozí platby jinam, aniž by bylo nutné účet nově zakládat v situaci, kdy se o totéž budou snažit hordy ostatních lidí. Podobně mohou posloužit různé elektronické peněžní služby z fintech oblasti.

Na vašem osobním přesvědčení a celkové názorové orientaci záleží, jestli chcete část úspor uložit v podobě kryptoměn do systému, který je nezávislý na bankách všeho druhu.

Ačkoliv je deklarovaným cílem útoku Anonymous Raiffeisenbank, nic shora uvedeného není specifické jen pro ni. Všechno, co jsem napsal, platí pro jakoukoliv banku kdekoliv na světě. Stejně tak předběžné přípravy by měl, podle mého názoru, udělat každý, bez ohledu na aktuální situaci.

Nikoho nepotěší, pokud mu vyhrožují Anonymous, ale není třeba propadat panice. Ani když jste ajťákem v „Raiffce“, ani když jste jejím klientem jako autor textu.