Nejspíše už zase chodíte do kanceláře, ale pokud máte slušné šéfy a vaše práce se točí kolem počítače, můžete pravděpodobně dál pracovat z domova alespoň pár dní v týdnu. Nebo jednoduše doma trávíte u počítače víc než jen dvě hodiny za týden. Pak se pořád vyplatí mít kvalitní židli.

Definice kvalitní židle se s postupem času vyvíjí a slušný model z před dvou, tří let už dnes nemusí stačit. Nebo spíše… za stejné peníze můžete mít židli citelně lepší. Alespoň se nás o tom pokusila přesvědčit Alza, která se pustila i do kancelářského nábytku.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na týden zdarma předplatitelem HN+ i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN+ na týden zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN+ na týden zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Z nabídky zeleného mužíka jsme na test měli nejvyšší model Chair Abyss 1. Jde o masivní křeslo, které už vahou balíku a velikostí krabice působí majestátně. Nejtěžší částí přitom není píst, který slibuje nosnost 130 kilogramů, dostatečnou i pro rozežraného technologického editora, ale sedák. 

Židle Abyss 1 je bytelná a pohodlná i po hodinách práce
Židle Abyss 1 je bytelná a pohodlná i po hodinách práce.
Foto: Otakar Schön

Abyss 1 má synchronní mechaniku, která proti levnějším kancelářským židlím nenaklání pouze opěradlo, ale plynule s opěradlem posouvá i sedák, což nutí zádové svaly trochu pracovat a bránit ochabování zad při dlouhém sezení. Hlavně je to ale příjemné a pohodlné. Nejde o masivní pohyb, ale funguje lépe než na mé domácí židli MULTISED FRIEMD BZJ 398 a v přímém srovnání je to velký rozdíl.

Sestavení židle zabere možná dvacet minut a kromě poskládání kousků k sobě vyžaduje jen umístění čtyř šroubů. Některé části k sobě pasují velmi natěsno, takže je potřeba použít trochu násilí. Je to lepší, než kdyby se díly viklaly. Podle výrobce váží židle 22 kilogramů, o osm více než má domácí židle nebo firemní mnohem dražší židle v newsroomu.

AlzaErgo Chair Abyss 1 dorazí ve velké krabici, ale sestavit ji není těžké
AlzaErgo Chair Abyss 1 dorazí ve velké krabici, ale sestavit ji není těžké.
Foto: Otakar Schön

Vysoká hmotnost podsedáku a pístu dává židli skvělou stabilitu, i když hvězdice s kolečky je plastová. Proto asi židle unese dlouhodobě „jen“ 130 kilo, zatímco ocelové podnoží by zvládlo mnohem více. To ale pro většinu lidí ani v nadprůměrně obézní populaci není problém.

Křeslo má dost prostoru i pro širší osoby – sedák má 49,5 centimetru a kovová konstrukce, ke které se připojují područky a opěradlo, je od sedáku odsazená o dalších 15 milimetrů na obou stranách. Prostoru jako v ušáku.

Opěrák má výšku 52 centimetrů, nad něj pak vystupuje ještě opěrka hlavy, která se dá posouvat na výšku a ještě se výšce a preferencím uživatele přizpůsobí zakloněním nebo předkloněním samotné opěrky se zaobleným profilem. Židle je podle výrobce vhodná pro uživatele vysoké 160 až 190 centimetrů, což mi přijde trochu odvážné. Nikoho tak vysokého jsem k dispozici na testování neměl, ale i se 178 centimetry jsem měl pocit, že je židle na hraně – musel jsem opěrku hodně vytočit, aby plnila svou roli správně.

Opěrku hlavy je možné vysunout a vytočit, aby uživateli co nejlépe seděla
Opěrku hlavy je možné vysunout a vytočit, aby uživateli co nejlépe seděla.
Foto: Otakar Schön

Píst má zdvih 10 centimetrů, takže výška sedáku je plynule nastavitelná v rozmezí 47 až 57 cm, což na papíře není moc, ale v praxi je to solidní rozsah. Židle se dala dobře používat i u kancelářského stolu, jídelního stolu a vešla se i pod dětský pracovní stůl na nohách Ikea v nejnižším nastavení. To znamená spodní hranu stolové desky v 60 cm – tam už se ale pod stůl nevejdou područky.

Od prvního sestavení po celé dva měsíce používání židle nezklamala. Ani po intenzivní zátěži nezačala vrzat, všechny spoje drží, vlastně není moc co hlásit. Jedinou praktickou výtkou vůči funkcím židle je snadný pohyb područek ze strany na stranu. Područky jdou zaaretovat na výšku, ale možnost výkyvu jejich vrchní části omezit nejde. Ne že by to byl v praxi problém.

Područky lze vytočit do stran, polohu však nejde zaaretovat
Područky lze vytočit do stran, polohu však nejde zaaretovat.
Foto: Otakar Schön

Potah sedáku je příjemný, a i když si ho oblíbila kočka, dá se snadno vysát. Po dvou měsících by bylo smutné najít na židli nějaké známky opotřebení, i dva roky stará židle Multised vypadá v podstatě jako nová.

Působivé jsou možnosti nastavení židle, i když návod by si zasloužil podrobnější a větší obrázky. S trochou experimentování se dá ale odhalit všechno. Židle se v základu dá naklonit pomalu do polohy lenošky, ale hloubku záklonu lze nastavit v několika krocích. Najít optimální nastavení včetně úpravy polohy bederní opěrky zabralo jen pár minut v úvodu s pár úpravami během prvního dne.

To hlavní, co jsem za tu dobu zjistil, je, že je židle pohodlná a návyková. I při deseti hodinách denně u počítače jsem ve dnech, kdy jsem ji používal, neměl nejmenší problém se zády. Na vlastní židli jsem při delším sezení musel častěji vstávat. U Abyss 1 pomáhala kvalitnější synchronní mechanika. Osm tisíc korun za takovou židli mi nepřišlo přehnané. Ale takových zákazníků asi bylo málo, a tak Alza cenu ještě snížila, o dva tisíce. A za šest tisíc je AlzaErgo Abyss 1 levnější než můj Multised, přitom je lepší.

Židle Abyss 1 je bytelná a pohodlná i po hodinách práce
Židle Abyss 1 je bytelná a pohodlná i po hodinách práce.
Foto: Otakar Schön

Celá židle od Alzy vlastně hodně připomíná v Německu populární ergonomickou židli Ergotopia NextBack. Podle Alzy nejde o neznačkovou kopii, ale o židli, které využívá stejného dodavatele, a tak může mít shodné prvky. Čistě soukromě to ale vypadá, že jediný rozdíl mezi Ergotopií a AlzaErgo je v barvě pístu, který umožňuje měnit výšku posezu. Ve výsledku je v každém případě AlzaErgo lepší a pohodlnější než všechny židle, které jsem zatím používal v denním provozu, a rozhodně lepší než jakákoliv herní židle. Je pohodlnější i než oblíbený ušák z Ikey, takže jsem v ní i poslouchal hudbu, to pak člověk využije i ten největší možný záklon.