Zmrtvýchvstání oslavují křesťané každý rok a začali s tím pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu. Fanoušci počítačové historie si oslavu návratu toho, co je dobré, mohou dopřát také, ale zřídka. V případě zařízení A500 se k tomu dochází po třiceti letech nebo po pětatřiceti letech.

Záleží na tom, zda chcete slavit 35 od zahájení prodeje Amigy 500, nebo zda si raději užijete kulaté výročí od ukončení prodeje jednoho z nejlepších osobních počítačů historie. Hlavní zprávou přitom je, že A500 mini není jen hračka s 25 populárními hrami z minulého století. Oživená zmenšená Amiga toho umí mnohem více.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Sami tvůrci A500 mini propagují svou novinku pod heslem „a ostatní klasické konzole jsou jen hračky“. Odkazují přitom na trend vydávání zmenšených verzí klasických herních strojů od Atari 10 přes Nintenda NES a SNES a Commodore 64 až po PlayStation Classic.

A500 se od předchozích strojů liší svou otevřeností. Místo jednoduché krabičky s pár populárními hrami jde o plnohodnotný emulátor počítače Amiga 500 s možností spustit tisíce her a aplikací. A to všechno v hezkém a šikovném balení.

 

Moderní cesta do minulosti

Smysl retro konzolí je prostý – hraje na nostalgickou strunu s nadějí, že si dostatek původních majitelů slavných historických počítačů a konzolí bude chtít připomenout mládí. Amiga 500 má skoro kultovní postavení, má stále živou komunitu, a tak je logické, že se dočkala své mini verze v původním barevném provedení s „počítačovou béžovou“.

Pro mě osobně je A500 stroj času. Amiga 500 s monitorem nebyla můj první počítač, to byl Didaktik M, předtím jsem měl přístup k IQ151 a PMD, ale Amigu jsem si koupil za své peníze jako první velkou věc. A minimálně rok jsem každé ráno vstával s demem State of the art od norského uskupení Spaceballs.

A500 mini je zmenšený počítač Amiga 500 se 25 hrami a spoustou dalších možností
A500 mini je zmenšený počítač Amiga 500 se 25 hrami a spoustou dalších možností
Foto: Otakar Schön

S A500 mini jsem si mohl po čtvrt století znovu pustit State of the Art nikoliv jako video na YouTube, ale jako počítačový program, který dokázal dostat tři minuty videa a moderní elektronické hudby na jednu disketu v době, kdy většina osobních počítačů dokázala maximálně pípat. Moje hodnocení retro konzole tak prosím berte raději s rezervou.

State of the Art je jen jeden ze stovek pokusů ukázat, co všechno je možné vytáhnout z běžně dostupného počítače. Autoři dema se místo odtažitých technických detailů soustředili na silné stránky Amigy 500 – práci se zvukem a grafikou. V těchto kategoriích se Amiga držela na špičce i v roce 1992, kdy demo s vizualizací mladé tanečnice vyšlo a kdy Commodore produkci Amigy 500 ukončil s prodejem několika milionů kusů.

A500 mini sice přináší zpátky do života třicet let starý počítač, ale dělá to podle současných standardů. Pořídit si Amigu 500 není úplně těžké, jen je potřeba si připravit pět až deset tisíc korun, podle toho, v jakém stavu starý počítač chcete dostat. Potom to chce ještě originální monitor za nějaké čtyři tisíce… Nebo alespoň správný kabel pro připojení ke konektoru SCART v televizi, pokud ta vaše ještě prehistorický standard podporuje.

A500 mini za 3399 korun proti tomu nabízí USB konektory a HDMI výstup na televizi, možnost pouštět aplikace z USB disku a tichý a úsporný chod. Amigu si můžete pustit i v počítači díky emulátorům, můžete si postavit vlastní „mini“ na bázi Raspberry Pi, ale nikdy nebude tak hezké jako šasi, které kopíruje originál.

A500 mini je zmenšený počítač Amiga 500 se 25 hrami a spoustou dalších možností
A500 mini je zmenšený počítač Amiga 500 s 25 hrami a spoustou dalších možností
Foto: Otakar Schön

A500 mini v praxi

V balení A500 mini je roztomilá miniatura původního počítače, herní ovladač, myš i napájecí USB kabel a HDMI kabel. Napájecí adaptér musíte dodat sami, což lze snadno – k napájení stačí proud z USB portu na televizi nebo počítačovém monitoru.

Gamepad je „neoriginální“, Amiga v balení herní ovladač původně neměla a na hraní se používaly joysticky. Ty by ale prodražily logistiku, krabička by musela být větší a joysticky měly zvláštní zvyk se při haní ničit. Průměrná spotřeba byla tak jeden ovladač za dva měsíce, ale když jste měli smůlu, mohly to vzdát i dva během jediného dne.

A500 mini je zmenšený počítač Amiga 500 se 25 hrami a spoustou dalších možností
A500 mini je zmenšený počítač Amiga 500 se 25 hrami a spoustou dalších možností
Foto: Otakar Schön

Myš v balení s A500 mini je designovou kopií původní „tankové“ myši pro Amigu. Proti svému vzoru má ale novinka USB konektor a optický snímač, takže ji lze používat i ve Windows nebo na Mac OS, ale jen do chvíle, než si uvědomíte, že původní Amiga myš má sice dvě tlačítka, ale postrádá kolečko pro posun dokumentů a webových stránek. Při pohledu na myš k Amize si ale jasně uvědomíte, kde Elon Musk získal inspiraci pro netradiční design náklaďáku Tesla Cybertruk.

A500 mini je zmenšený počítač Amiga 500 se 25 hrami a spoustou dalších možností
A500 mini je zmenšený počítač Amiga 500 se 25 hrami a spoustou dalších možností
Foto: Otakar Schön

Zprovoznění mini Amigy je jednoduché, stačí zapojit napájení, HDMI kabel, připojit myš a joypad, a zmáčknout vypínač schovaný na zadní hraně zařízení vedle konektorů. Pak už stačí vybrat jazyk uživatelského prostředí, kde chybí čeština, a uživatel se dostane na základní obrazovku s kolotočem 25 her.

Následující seznam pokrývá všechny výchozí tituly a vlastně jde o solidní výběr, který ukazuje různé žánry a styly her od akčních titulů přes sporty a po závody a simulátory. Nejde o úplně ty nejlepší hry pro Amaigu, ale Battle Chess, Chaos Engine, Speedball 2, Worms a Pinball Dreams patří k titulům, které zná každý bývalý amigista.

Společnost Retro Games navíc na svém webu už nyní nabízí první bonusovou hru, polskou 3D střílečku Citadel, který na A500 mini běží lépe než na standardní Amize 500.

  • Alien Breed 3D
  • Alien Breed: Special Edition 92
  • Another World
  • Arcade Pool
  • ATR: All Terrain Racing
  • Battle Chess
  • Cadaver
  • California Games
  • Dragon’s Breath
  • F-16 Combat Pilot
  • Kick Off 2
  • Paradroid 90
  • Pinball Dreams
  • Project-X: Special Edition 93
  • Qwak
  • Simon the Sorcerer
  • Speedball 2: Brutal Deluxe
  • Stunt Car Racer
  • Super Cars II
  • The Chaos Engine
  • The Lost Patrol
  • The Sentinel
  • Titus the Fox
  • Worms: The Director’s Cut
  • Zool: Ninja Of The „Nth“ Dimension

Všechny hry „v kolotoči“ mají velký úvodní obrázek, jednoduché představení hry a také informace o ovládání. Výrobce navíc všechny informace nabízí i na webu včetně manuálů ke hrám. Je to příjemná drobnost, která ukazuje, že se výrobce nesnaží jen rychle vydělat a sbalit kufry. A500 nabízí i možnost uložit postup hrou, což dříve nebylo často možné, a pokud hráč nechtěl začínat od začátku, musel si často zapisovat přístupové kódy k nově odemčeným úrovním.

A500 mini je zmenšený počítač Amiga 500 se 25 hrami a spoustou dalších možností
A500 mini je zmenšený počítač Amiga 500 se 25 hrami a spoustou dalších možností
Foto: Retro Games, Koch Media

Z nabídky přímo v krabičce od Retro Games mi největší radost udělal Speedball 2, futuristický sport, který je i z dnešního pohledu zábavný, zejména pokud si k A500 připojíte druhý herní ovladač. A dobrou zprávou je, že lze připojit například ovladač od Xboxu 360 nebo dokonce bezdrátový Logitech Wireless F710. Stejně tak fungují i bezdrátové myši, připojit lze i klávesnici, klidně bezdrátové kombo od Logitechu s Unified přijímačem. Díky tomu lze hrát pohodlně z pohovky bez nutnosti sedět v dosahu kabelů. První chvíle s A500 jsem ale strávil na bobku před televizí, až poté, co vyprchalo první okouzlení jsem si přitáhl křeslo.

A500 mini je zmenšený počítač Amiga 500 se 25 hrami a spoustou dalších možností
A500 mini je zmenšený počítač Amiga 500 se 25 hrami a spoustou dalších možností
Foto: Otakar Schön

A500 neobsahuje kompletní operační systém Workbench 1.3 s grafickým uživatelským prostředím, ale staví na Linuxu a emulátoru Amiberry 3.3. Pro dnešního uživatele je příjemnější vybírat hry z kolotoče než si hrát s Workbenchem. Všech 25 her v A500 má připravené optimální nastavení a podporu pro virtuální klávesnici. Pokud ale nechcete zůstat u 25 předinstalovaných her, můžete s mírnou ztrátou pohodlí hrát v podstatě cokoliv. Stačí si podle návodu na webu stáhnout licencovanou verzi systému WHDLoad, který umožňuje spouštět aplikace a hry pro Amigu bez původních disket. Nemusíte ani zůstat u her pro Amigu 500, A500 mini totiž podporuje i hry pro mnohem výkonnější Amigu 1200.

Se stahováním her pro Amigu z webu je to jednoduché prakticky, právně je to ale komplikovanější. Hry pro 30 let starou platformu se pohybují v prostoru označovaném jako abandonware – opuštěný software, který nikdo neprodává, ale který může být chráněný autorskými právy.

A500 mini je zmenšený počítač Amiga 500 se 25 hrami a spoustou dalších možností
A500 mini je zmenšený počítač Amiga 500 se 25 hrami a spoustou dalších možností
Foto: Otakar Schön

Informace o hrách pro Amigu a odkaz na jejich stažení nabízí například portál LemonAmiga a sám se přiznám, že jsem neodolal a stáhl jsem si všechny hry, které jsem před lety na své Amize 500 hrál. Mít Amigu a nemít možnost zahrát si Sensible World of Soccer, Cannon Fodder, a hlavně Moonstone a Dunu II je tak nějak nemyslitelné. K dispozici je ale také řada freeware her, demoverzí a dalšího softwaru. Nové tituly pro Amigu vznikají i nyní

Hry stažené z webu ve formátu WHDLoad fungují trochu jinak než ty předinstalované. Spouští se z méně pohledného prostředí s výpisem souborů v adresářích a často je nutné ještě před spuštěním hry nastavit ovládání, aby správně fungovala virtuální klávesnice. Ale pokud už se někdo pustí do stahování dalších her, nejspíše ho to nepřekvapí a neodradí.

A500 mini je zmenšený počítač Amiga 500 se 25 hrami a spoustou dalších možností
A500 mini je zmenšený počítač Amiga 500 se 25 hrami a spoustou dalších možností
Foto: Otakar Schön

Nutné je jen přiznat, že většina her starých desítky let už v dnešní době plné cloudového hraní a raytracingu nepůsobí tak ohromně, jako tehdy. Srážka mezi idylickou pamětí a realitou může docela bolet, jako třeba v případě hry Dune II, první „moderní“ strategii s ovládáním jednotek v reálném čase. Ovládání je neohrabané a malé postavičky vojáků z pár pixelů jsou až komické, zvlášť v kontrastu s aktuální filmovou Dunou. Ale jiné si drží šarm stále.

Pinball Dreams se stále hrají skvěle a mají výborný zvuk, stejně jako další díly série. Vystřelováním míčku do komplikovaných terčů ve staré grafice se dají strávit hodiny. Lemmings i s kostičkovatou grafikou baví i moderní děti pomalu odkojené iPadem a Xboxem. Speedball 2 a Worms jsou zejména při hraní ve dvou lidech pořád stejná zábava, a bez mikrotransakcí či reklam. Jednoduchá grafika bez jemných detailů navíc dává prostor fantazii, i když se na ní díváte na 75“ špičkové QLED televizi. Zato závodní hry nebo letecké simulátory vedle moderních titulů působí jako zombie.

A500 mini je zmenšený počítač Amiga 500 se 25 hrami a spoustou dalších možností
A500 mini je zmenšený počítač Amiga 500 se 25 hrami a spoustou dalších možností
Foto: Otakar Schön

Zásadní otázkou je, zda má smysl za A500 mini utratit ty tři tisíce korun. A odpověď je jednoduchá – pokud se vám po nejlepším počítači počátku devadesátých let stýská, tak rozhodně. I kdyby měl po pár hodinách skončit na poličce jako ozdoba.

A pokud s vámi jméno Amiga 500 nic nedělá, tak jste sem stejně ani nedočetli.