K čemu je televize s rozlišením 8K, když televizní stanice ignorují pokroky obrazovek i v případě 4K? To je špatná otázka. Správné je ptát se, co se dá s vyšším rozlišením dokázat. A Samsung ukazuje, že hodně, když máte na své straně výkonný procesor a umělou inteligenci.

Během posledních tří týdnů jsme měli k dispozici letošní vlajkovou loď Samsungu. Model QE65QN900B nemá nový QD-OLED panel, překvapivě to však není minus. Kombinace miniLCD podsvícení a filtru z kvantových teček proti loňskému roku vyspěla. Je až nefér vůči majitelům loňského modelu, o kolik lepší novinka je. Nejprve se ale uživatel musí dostat přes ošklivou překážku.

Nejlepší televize Samsungu pro rok 2022 sází na miniLED a rozlišení 8K. A je lepší, než jsme čekali.
Nejlepší televize Samsungu pro rok 2022 sází na miniLED a rozlišení 8K. A je lepší, než jsme čekali.
Foto: Otakar Schön

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Loňský vrcholný model od Samsungu si v naší recenzi vysloužil rozpačité hodnocení, hlavně kvůli vysoké, skoro astronomické ceně 199 999 korun za 75“ verzi. Kvalitou obrazu Samsung nicméně zabodoval, v tradičním duchu soubojů OLED obrazovek a LCD s LED podsvícením. OLED má dokonalý kontrast. MiniLED zase přinesly televizorům neskutečný jas, který vydrží, zatímco OLED obrazovky mohou na chvilku explodovat světlem, ale jen na okamžik.

Osvědčená konstrukce

Novinka už během krátkého představení v Londýně ukázala, že Samsung dokázal během jednoho roku z miniLED světýlek dostat ještě více, byť to na první pohled není znát. A nejde jen o to, že design nové televize je úplně stejný, jako u loňské řady QN900A.

Vzhled televize ani její konstrukci nebylo nutné měnit, obojí je nadčasové. Jednoduchý stojan ve tvaru L a obrazovka absolutně bez rámečků vypadá stále majestátně a moderně. Srovnání s loňskými NeoQLED obrazovkami ukazuje, že Samsung použil trochu odlišný filtr blokující odrazy – obrazovka je lesklejší, ale zbavila se „duhového efektu“, kdy se odražené světlo na loňských televizích lámalo do jednotlivých základních barev.

Nejlepší televize Samsungu pro rok 2022 sází na miniLED a rozlišení 8K. A je lepší, než jsme čekali.
Design ani konstrukci televize nebylo nutné měnit. Obojí je nadčasové. 
Foto: Otakar Schön

Samsung zachoval i povedený loňský audio systém s osmi basovými zářiči na zádech televizoru a reproduktory umístěnými po stranách obrazovky. Ta je ve výsledku „tlustší“ než OLED panely, ale při pověšení na zeď může sedět jen pár milimetrů od stěny, protože má tloušťku konzistentní na celé ploše, zatímco OLED panely mají za sebou ještě „krabici“ s elektronikou.

Stejně vypadá také mozek televize – One Connect Box, který obsahuje procesor, paměť, tunery a další náležitosti a umožňuje snadný přístup ke kabelům i u televize pověšené na zeď. One Connect Box lze také vložit do stojanu zezadu, takže není vůbec vidět. Nabídka konektorů je v podstatě standardní, čtyři HDMI konektory mají všechny standard HDMI 2.1. Podporují tedy i připojení PC schopná zobrazit 8K rozlišení a ve 4K nabízí nejen obnovovací frekvenci 120 Hz, ale také vyšší frekvenci 144 Hz s podporou funkce AMD Freesync Premium.

Nejlepší televize Samsungu pro rok 2022 sází na miniLED a rozlišení 8K. A je lepší, než jsme čekali.
Nabídka konektorů je v podstatě standardní.
Foto: Otakar Schön

One Connect Box nabízí i zdířku pro čtečku čipových karet potřebných pro příjem kódované kabelové nebo satelitní televize, k dispozici jsou také tři konektory USB pro připojení externích disků nebo pro napájení jiných zařízení, jako je Chromecast s Android TV. Přes USB lze připojit také klávesnici a myš či herní ovladač, sluchátka a další příslušenství. Propojení se světem zajišťuje buď ethernetový konektor, nebo wi-fi 5, což už začíná být zastaralý standard. Na streamování videa ale wi-fi 5 bohatě stačí.

Nakonec stojí za zmínku z pohledu designu také ovladač. Už loni Samsung vyvolal pozdvižení tím, že nabídl ovladač dobíjející se slunečními paprsky. Nový model tuto funkci zachoval, přidal ale také možnost získat elektrickou energii z radiofrekvenčních vln. Pro případ nouze je k dispozici i dobíjení přes USB-C konektor. Hlavní novinkou je změna tlačítek.

Na ovladači k letošnímu modelu je tlačítko pro rychlé spuštění aplikace Disney+ a místo tlačítka v Česku nedostupné služby Samsung TV Plus je na novém ovladači tlačítko pro spuštění webového prohlížeče, což je pravděpodobně stejně nepraktické. Mnohem raději bych na ovladači viděl tlačítko pro okamžitý přístup k nastavení parametrů obrazu a zvuku. Podsvícení také stále chybí, i když není těžké ovládat televizi poslepu, v tom je malé množství tlačítek výhodou.

Obraz s úvodní překážkou

První spuštění televizoru provede uživatele obvyklým nastavením s volbou jazyka, vyhledáním připojených zařízení a připojením k internetu. Zvládnout to lze s ovladačem v ruce, ale pohodlnější je použít aplikaci Samsung SmartThings, která se ve spojení s letošními televizemi od Samsungu hodí více než dříve.

Ve výchozím nastavení s přepnutím do filmového režimu vypadal obraz jako na OLED panelech. Syté barvy, vynikající kontrast, ale omezený jas a zvláštní podání pleťové barvy. Nepomohla ani změna na filmmaker mode. Ukázalo se, že problém je v evropské snaze snížit spotřebu spotřební elektroniky. Stačilo vypnout zákeřně schovanou volbu snížení jasu.

„OLED efekt“ se po vypnutí všech úsporných opatření ztratí – televize si srovná barvy a dramaticky vzroste jas – televize se rozzáří v tom nejlepším slova smyslu. Jen by bylo fajn, kdyby výrobci mohli během instalace nabídnout uživatelům jednoduchou volbu: chcete spořit energii, nebo jste si koupili drahou televizi, abyste měli ten nejlepší možný obraz? Speciálně u televize za 140 tisíc v 65“ verzi nedává snaha ušetřit pár stovek brutální degradací obrazu žádný smysl.

Nejlepší televize Samsungu pro rok 2022 sází na miniLED a rozlišení 8K. A je lepší, než jsme čekali.
Filmový režim nabízí věrné podání barev.
Foto: Otakar Schön

Ve filmovém režimu pak nabízí Samsung bez dalších nastavení věrné podání barev a přirozené podání videa. V HDR režimu je potom QE65QN900B prostě fantastická. Lépe vybavení zahraniční kolegové naměřili v HDR režimu jas 3000 nitů, což je trojnásobek toho, co dokážou špičkové OLED obrazovky a také více, než umí zachytit moje kalibrační sonda.

Tři tisíce nitů jsou také citelně více, než zvládá loňský model NeoQLED televize od Samsungu. On si pak televizor také řekne i o 400 W ze zásuvky, ale to je logické, bez elektřiny nesvítí ani lampičky. Při sledování videa na YouTube bez HDR efektů si ale 65“ model vystačí jen se 100 až 200 W podle toho, co se na obrazovce děje.

Po třech týdnech používání mi s pěti i více hodinami puštěné televize denně vyšla průměrná spotřeba včetně občas puštěných herních konzolí na ještě přijatelných 1,5 kWh. To je i podle nových ceníků ČEZ asi patnáct korun, tedy desetina ceny lístku do kina.

Zkrocení slunečního jasu

Samsung zapracoval i na nevýhodě spojené s extrémním jasem – prosvítání světla do okolí. MicroLED podsvětlení znamená, že televize umí zcela vypnout podsvícení tam, kde má být úplná tma, a ztlumit ho podle potřeby všude jinde. Není to ale stále tak precizní kontrola, jakou mají OLED panely, kde se každý z milionů obrazových bodů ovládá zvlášť. Proti loňskému modelu však Samsung využívá algoritmy vytrénované strojovým učením, aby svatozář kolem jasných bodů omezil.

Nejlepší televize Samsungu pro rok 2022 sází na miniLED a rozlišení 8K. A je lepší, než jsme čekali.
Samsung zapracoval i na nevýhodě spojené s extrémním jasem.
Foto: Otakar Schön

Nejvíce je nechtěné světlo vidět u filmů sledovaných s titulky. Jasně bílá barva písmenek v černém pruhu pod filmem vždycky bude dělat trochu paseku. U obrazu, který využívá celou plochu televizoru s podsvícením, problémy nejsou. Možná je důležitější říct, že při běžném sledování televize nebo hraní her prostě obraz vypadá fantasticky, skvěle.

I milovník dokonalého kontrastu OLED displejů při pohledu na Forzu Horizon 5 nebo Horizon: Forbidden West prostě bude zírat s údivem, až úžasem. A je jedno, že televize nepodporuje formát Dolby Vision – s takovým rozsahem jasu nepotřebuje dynamicky upravovat rozsah jasu pro každou scénu zvlášť. Má dostatečný rozsah na cokoliv, co se může v záběrech objevit.

Nejlepší televize Samsungu pro rok 2022 sází na miniLED a rozlišení 8K. A je lepší, než jsme čekali.
Při hraní her vypadá obraz fantasticky. 
Foto: Otakar Schön

Samsung vedle práce s podsvětlením zapracoval i na vylepšování obrazu v nižším rozlišení a na zvýšení plynulosti obrazu, což je oblast, ve které mělo solidní náskok Sony. Samsung mu ale letos silně šlape na paty – ve filmech, ale hlavně ve hrách.

Zatímco OLED televize nabídne v zatemněné místnosti filmovým fanouškům srovnatelný zážitek, nebo třeba i lepší, pro hráče bude Samsung řady QN900B jasná volba. Perfektně si rozumí s PlayStation 5, Xboxem i s PC. Odezva na stisky tlačítek na ovladači je okamžitá, obraz je naprosto plynulý a vysoký jas je u her s podporou HDR prostě parádní. A to není všechno – letošní televize od Samsungu totiž nahradí i Xbox Series X díky streamování her z Cloudu.

Software s úkrokem stranou, možná i zpět

Nové televize od Samsungu přináší také novou verzi uživatelského prostředí s nejvýraznějšími změnami za poslední pětiletku. A ne všechny změny jsou podle mě k lepšímu – včetně té nejviditelnější. Samsung se rozloučil s úsporným uživatelským prostředím, kterému stačil jen spodní pruh obrazovky, a vzal si zpět obrazovku celou.

Různé kategorie obsahu pak zobrazuje vertikálně na levném okraji obrazovky, hlavní část plochy patří obsahu, ale to mimo jiné znamená, že „rychlé nastavení“ většiny parametrů se zobrazí až po třech stiscích tlačítka na ovladači… Po úvodním nastavení televize na tom tolik nezáleží, ale žádné velké pochvaly si Samsung za změnu uživatelského prostředí nezaslouží. Rychlý přístup k funkcím nicméně existuje – stačí využít hlasové ovládání.

Nejlepší televize Samsungu pro rok 2022 sází na miniLED a rozlišení 8K. A je lepší, než jsme čekali.
Samsung představil novu verzi uživatelského prostředí. 
Foto: Otakar Schön

Důvodem je snaha zobrazit více obsahu na jednom místě a lákat uživatele k používání aplikací, jako je Netflix, Disney+, Amazon Video a další. V jednotném prostředí má být pro uživatele snazší najít to, na co se chtějí dívat. V našem prostředí to ale tak úplně nefunguje. A nefunguje u nás ani „herní centrála“, která nabízí podobný přístup, ale s herními službami s podporou streamování her ze služeb Google Stadia, Nvidia GeForce Now a exkluzivně také z Xbox Cloud gaming v rámci Game Passu.

Dobrou zprávou ovšem je, že i když je orientace v uživatelském prostředí trochu komplikovanější, Xbox v televizoru je dostupný i v Česku. Jen má podobu ikonky aplikace v základním menu. Stáhnout si ho lze stejně jako aplikaci Stadia a populárnější GeForce Now. Obecně platí, že nabídka aplikací pro Samsung je perfektní, protože si nikdo nedovolí ignorovat jedničku na trhu. Na domácím připojení přes ADSL jsem na televizi hrál bez problémů bojové žabáky Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder's Revenge i Forzu Horizon 5 a všechno běželo v podstatě stejně jako na skutečném Xboxu.

Nejlepší televize Samsungu pro rok 2022 sází na miniLED a rozlišení 8K. A je lepší, než jsme čekali.
Xbox v televizoru je dostupný i v Česku.
Foto: Otakar Schön

Kalibrace zdarma

Samsung také přidává vlastní funkce spojené s mobilními telefony nebo počítači. A tou nejlepší novinkou je možnost „chytré kalibrace“. Něco podobného zkusil s mizernými výsledky Apple u Apple TV, ale Samsung na to jde lépe. Se správným telefonem v ruce (Galaxy S21 a s22+ a Ultra, A53, Fold3 nebo iPhone 11 a novější) dokáže obraz upravit stejně dobře jako profesionální kalibrátor.

V tomto ohledu je nutné podotknout, že už po vybalení jsou ve filmovém režimu skvěle nastavené barvy. Televize podle měření s rezervou drží průměrnou odchylku DeltaE pod hodnotou 2. Po automatické kalibraci s fotoaparátem telefonu přidrženým u obrazovky se ale dostává pod hranici DeltaE 1. To znamená vizuálně dokonalé podání barev. Rozdíl mezi původním a zkalibrovaným obrazem na ukázkovém videu je velmi malý, ale v přímém srovnání patrný je a měření s kalibrační sondou ho potvrzuje.

Nejlepší televize Samsungu pro rok 2022 sází na miniLED a rozlišení 8K. A je lepší, než jsme čekali.
Novinkou je také možnost „chytré kalibrace“.
Foto: Otakar Schön

A to je asi všechno. Pokud chcete nejlepší obraz do obývacího pokoje, pokud rádi hrajete pohodlně usazení na gauči a pokud máte 140 tisíc korun na 65“ televizi, těžko najdete něco lepšího než Samsung QE65QN900B. Rozlišení 8K najde ještě lepší využití na větších úhlopříčkách 75“ a 85“, které přijdou na 190 a 270 tisíc.