Mít Surface je stejné jako nosit a ukazovat Macbook. Jde o známku toho, že máte vkus a že se nebojíte utratit více za značku ani za kvalitní práci – a proč to nepřiznat? Surface Laptop Go 2 se ovšem snaží luxusní provedení snaží dostat k více lidem, i když to znamená ústupky ohledně výbavy.

Snad poprvé v historii levnějších zařízení Surface s přídomkem Go ale kompromisy nejsou tak velké, aby kazily dojem z každodenního používání. Neplatí to však pro nejnižší model, který neměl nikdy vzniknout, i když si s cenou 17 tisíc korun nějaké zákazníky určitě získá. 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Surface Laptop Go 2 je lehký a kompaktní notebook s dotykovou obrazovkou, kvalitní klávesnicí a špičkovým touchpadem, který je na cestách radost nosit a používat. Má ale také spoustu omezení, kvůli kterým těžko nahradí stroje pro profesionální využití. Velkou ztrátou pro náročnější uživatele je chybějící podsvícená klávesnice i největší hřích pro zařízení z řady Surface: absenci rozpoznávání tváře uživatele.

Aby ušetřil, Microsoft použil klasickou webovou kamerku bez infračerveného senzoru. Čtečka otisků integrovaná do vypínače funguje spolehlivě, rychle, ale kus magie se z počítače vytratil. Na druhou stranu je alespoň po probuzení počítače tlačítko vypínače se čtečkou podsvícené. Microsoft si dal také pozor, aby si uživatelé vypínač nemačkali tak často omylem. Není přímo v pravém horním rohu klávesnice, ale o klávesu dál vlevo.

Surface Laptop Go 2 je krásný a lehký notebook na cesty
Surface Laptop Go 2 je krásný a lehký notebook na cesty
Foto: Otakar Schön

To nejlepší na notebooku je nepochybně design a kvalita zpracování. Microsoft neobjevuje Ameriku, zachoval to, co fungovalo u předchozího modelu. Hliníkové tělo s tvarem, který vychází z méně obvyklého poměru stran displeje 4 : 3. Jednolitost matného stříbrného kovu narušuje na zádech jen zrcadlově lesklé logo Windows. Microsoft tak napodobuje ikonické jablíčko svého hlavního konkurenta – a funguje to. Tedy přesněji, funguje to na cílovou skupinu uživatelů Windows.

Uvnitř hliníkového těla se objevují další barvy – centimetrový černý rámeček kolem obrazovky, šedý touchpad a klávesnice, která identický odstín doplňuje bílými popiskami – v americké verzi, tedy bez háčků a čárek.

Nabídka konektorů je omezená, ale to je u malých tenkých notebooků docela normální. Na levé straně je vlastně všechno – jeden klasický USB konektor, jeden modernější konektor USB Type C a trochu překvapivě 3,5mm konektor pro sluchátka. Na pravé straně notebooku je pouze napájecí magnetický konektor. O zbytek se stará wi-fi 6 a Bluetooth. Vlastně je docela těžké si představit, že by typický uživatel potřeboval více – USB Type-C stačí pro případné připojení k docku nebo externímu disku a klasický USB konektor pojme třeba USB adaptér pro myš a klávesnici, případně kabel od drátové myši.

Surface Laptop Go 2 je krásný a lehký notebook na cesty
Foto: Otakar Schön

Co chybí na větší nabídce konektorů, dohání Surface přenositelností. Notebook se hmotností 1100 gramů se v batohu skoro ztratí, váží jako jedna či dvě učebnice. Kompaktní a lehký je i napájecí adaptér, takže celé balení Surface laptop Go 2 připomíná menší verzi Macbooku Air, s jehož produkcí Apple skončil v roce 2016.

Lesklý displej s dotykem

Microsoft se u zařízení Surface původně vyhrazoval proti iPadům, a tak měly tablety Surface plnohodnotná Windows, ale také dotykovou obrazovku. Ta zůstala i v případě laptopů – stejně jako „pracovní“ poměr stran 4 : 3, kdy se na stránku vejde více řádků v tabulkovém procesoru nebo větší část stránky ve Wordu.

Surface laptop Go 2 má stejný poměr stran, dotykovou vrstvu s lesklým povrchem obrazovky, ale Microsoft na něm šetřil stejně jako u předchozího modelu displejem s nižším rozlišením 1536 × 1024 bodů. Na úhlopříčce 12,4“ (31,5 cm) to není tak hrozné, je to v podstatě Full HD, jen s uříznutou čtvrtinou obrazu na šířku. Obraz je v každém případě dostatečně ostrý. Limitem při praktickém používání je mnohem více lesklá úprava displeje.

Surface Laptop Go 2 je krásný a lehký notebook na cesty
Foto: Otakar Schön

Dotyková funkce displeje může být příjemná, někdy je rychlejší dotyk prstem místo honění ukazatele myši na trackpadu, ale osobně mám raději matné obrazovky, i když lesklé sklo před displejem zvyšuje kontrast při sledování videa nebo prohlížení fotografií. Ideální by byla možnost vybrat si variantu s dotykem a lesklým sklem, nebo levnější matnou obrazovku bez dotykové vrstvy. Třeba k tomu Microsoft časem dojde.

Core i5 a 8 GB RAM jako solidní základ

Nejslabší model Surface Laptop Go 2 v nabídce českých obchodů stojí 19 590 korun. Za tu cenu nabízí procesor Intel Core i5-1135G7 doplněný o 8 GB operační paměti. To je takový funkční základ, který uživatele neomezuje při kancelářské práci. Procesor samotný je fajn, stejný čip je i v modelu Microsoft Surface Laptop 4 Platinum s cenou přes 35 tisíc korun.

Paměti by mohlo být více, ale mimo střih videa nebo práci s grafikou a obrovskými tabulkami to bohatě stačí. I úložiště s kapacitou 128 GB vlastně vydrží, protože mobilní Surface není zrovna herní stroj, který by vyžadoval stovky GB prostoru pro hry. Ostatně hrát na Surface Laptop Go 2 jde bez problémů, stačí využít některou ze streamovacích služeb. Microsoft by samozřejmě doporučil cloudové hraní přes službu Game Pass, ale funguje i GeForce Now od Nvidie nebo Stadia od Googlu.

Na streamování videa nebo lokální přehrávání není potřeba velký výkon, dneska něco takového zvládne i lednička. No a na práci ve Wordu nebo Google Docs je důležitější kvalita klávesnice než výkon procesoru. A ještě důležitější je výdrž baterie.

Surface Laptop Go 2 je krásný a lehký notebook na cesty
Foto: Otakar Schön

Surface Laptop Go 2 vydrží podle výrobce i 13 hodin provozu bez nabíječky, což není špatný výsledek. Nejlepší konkurence za více peněz nabízí i dvacet hodin, ovšem tato „třináctka“ bohatě vystačí na celý pracovní nebo školní den a ještě zbude na zábavu. Ale je v tom háček. I když výsledek z testu PCMark 10 Battery s jasem displeje sníženým na 100 nitů ukázal více než devět hodin, v praxi jsou výsledky ještě slabší. V reálném nasazení klesá výdrž na šest, sedm hodin. I to je „slušné“, zvlášť na notebook vážící jen lehce přes kilo, ale nadšení to nevzbudí.

Efektivita provozu na baterie je ovšem velké téma – a velkou roli v něm hrají použité procesory. Všechny notebooky, ale ty „prémiové“ obzvlášť, musí čelit srovnání s Macbooky s procesory Apple řady M. A stroje poháněné Intelem v tomto srovnání – minimálně prozatím – zaostávají.

Bez balastu s vyšší cenou

Největší funkční výhoda notebooku přímo od Microsoftu je software. Windows 11 má sice drtivá většina počítačů na trhu, ale rovněž se valná část z nich neprodává s čistou instalací Windows tak, jak je Microsoft vymyslel. Výrobci počítačů přidávají různý software výměnou za pár dolarů od jeho producentů. I notebooky za padesát tisíc korun ve výsledku obsahují vyděračský antivirový software, který uživatele děsí, že pokud nezaplatí, bude pro ně každá minuta na internetu jízdou v minovém poli.

Součástí Windows je přitom naprosto dostačující systém Microsoft Defender, který v posledním dostupném srovnání německého AV-Testu obdržel plný počet bodů. Microsoft také nabízí spolehlivé zabezpečení před útoky, které šifrují data na disku počítače, v podobě záloh ve službě OneDrive. Nakonec stále platí, že nejdůležitější prvek ochrany představují včasné aktualizace systému a používaných aplikací i obecná obezřetnost.

Surface Laptop Go 2 je krásný a lehký notebook na cesty
Foto: Otakar Schön

Microsoft si ale za čistý operační systém nechává docela dost připlatit. Odstranit nechtěný antivirus z notebooků jiných značek je práce na pár minut, konkurence ale nabídne podobně výkonný počítač levněji, nebo za stejné peníze nabídne vyšší výkon – a to i v podobném těle. Acer Swift 3 EVO je jen o deset deka těžší, ale má vyšší rozlišení displeje s poměrem stran 4 : 3, čtyřnásobné úložiště a více konektorů. Asus Zenbook 13 OLED zase láká na dokonalý kontrast a až 16 hodin provozu.

Surface Laptop Go 2 je prostě hlavně pro fanoušky Microsoftu, nebo ještě spíše pro jejich potomky.