Chytrý zvonek křížený s bezpečnostní kamerou a vysílačkou by chtěl mít doma každý. Přínos takové hračky je jasný – vidíte, kdo zvoní, na návštěvníka vás zařízení upozorňuje nejen doma, ale i ve vašem mobilu a můžete si s lidmi před dveřmi povídat i z druhého konce světa. Nebo na ně poslat policii, pokud se chovají podezřele.

Ideál je jasný, ale v praxi je to komplikovanější. Aby chytrý zvonek fungoval, musí mít energii, připojení k internetu – a nesmí ho nikdo ukrást. Když to dobře dopadne, ušetří vám čas, nervy i peníze. A nemusí být ani dokonalý. Příkladem může být Blink Video Doorbell.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Levně s baterií v ceně

Video zvonek Blink patří k nejlevnějším zvonkům s mobilní aplikací. V základní verzi, kdy zákazník dostane jen samotný zvonek, stojí standardně 60 eur (1500 korun). Kompletní sada s komunikačním modulem a instalační sadou i s podložkou umožňující instalaci pod úhlem 25° a hmoždinkami pak stojí 95 eur (2350 korun). Úplný balíček dává uživatelům možnost sledovat živé video od dveří, i když u nich nikdo nezazvonil, a nahrávku lze navíc neomezeně ukládat na USB disk připojený ke komunikačnímu modulu.

I se základní cenovkou je Blink hodně levný, ovšem během výprodeje Amazonu Prime Day a cenových akcí kolem Černého pátku jeho cena padá o desítky procent. Blink jako kompletní systém jsem tak v červenci koupil za 1471 korun, ke kterým si banka přidala něco za převody měn, ale v podstatě za cenu samotného zvonku jsem dostal i komunikační modul. I tak jsem mohl jen závidět Němcům, kteří si mohli ke zvonku objednat skoro zadarmo hlasové asistenty Echo Dot nebo Echo Show.

Chytrý zvonek Blink vydrží na baterii dva roky v provozu a zvonit umí na spoustě míst najednou
Chytrý zvonek Blink vydrží na baterii dva roky v provozu a zvonit umí na spoustě míst najednou.
Foto: Otakar Schön

Jedním z velkých lákadel levného zvonku Blink je jednoduchost instalace. Stačí ho vybalit z krabičky a postupovat podle návodu v aplikaci k tomu určené. Pro fyzickou instalaci je potřeba do zařízení pouze zasunout dvě AA baterie, které jsou v balení, a klidně ho oboustrannou lepicí páskou přilepit, kam je libo. Jen musí být v dosahu wi-fi sítě, což většinou vylučuje využití v bytových domech a panelácích, kde kromě špatného signálu hrozí i vandalismus nebo krádež zvonku – ten sice takový akt natočí, ale nezabrání mu.

Chytrý zvonek Blink vydrží na baterii dva roky v provozu a zvonit umí na spoustě míst najednou
Foto: Amazon

Výrobce slibuje, že ve výchozím nastavení bude zvonek fungovat až dva roky bez výměny baterií. Realističtější je ale kratší výdrž v závislosti na tom, co přesně po zvonku budete chtít a jak často k vám chodí návštěvy. Při provozu na baterii a bez komunikačního modulu má Blink omezení – například záznam se ukáže, jen když někdo zazvoní. Bez komunikačního modulu a přívodu stálé energie šetří baterii a nenechá se jen tak pro nic za nic probudit telefonem na dálku.

Já jsem nakonec využil montážní sadu a naklonil zvonek tak, aby koukal na chodníček vedoucí ke dveřím, i když jsem ho instaloval na zeď kolmou na dveře. Na ně se mi nic lepit nechtělo. Naštěstí i pevná instalace je docela snadná. Ke zdi se připevní podložka, na ni se pak zacvakne zvonek. Aby se Blink zloduchům nekradl tak snadno, je potřeba pro jeho sejmutí strčit zespodu do zdířky speciální klíč. Pokud ho ztratíte, pomůže tenký plochý šroubovák – to ale nikomu neříkejte.

Chytrý zvonek Blink vydrží na baterii dva roky v provozu a zvonit umí na spoustě míst najednou
Foto: Otakar Schön 

Zvonky v kapse, na stěně i jinde

Blink proti tradičním zvonkům po stisku tlačítka zazvoní i venku ze zabudovaného reproduktoru, aby návštěva věděla, že zvonek funguje. Aby se i ostatní obyvatelé domu dozvěděli o nově příchozích, zvoní Blink také v mobilu s nainstalovanou aplikací – tu samozřejmě mohou mít všichni členové domácnosti. Při připojení k původnímu zvonku využije Blink také původní mechanický zdroj zvuku. To ale nestačí.

Protože Blink patří do rodiny Amazonu, rozumí si se zařízeními Echo. Zvonit může z reprosoustav Echo Dot, ale také se ozve z Echo Show s displejem, kde může ukázat i to, co vidí kamerka ve zvonku. Zároveň ze všech zařízení lze spustit dialog s „vetřelcem“ u dveří.

Jako vnitřní část zvonku s hlasitým upozorněním na návštěvu poslouží i bezpečnostní kamerky Blink Mini vybavené reproduktorem, tedy pokud je máte nebo si je koupíte. Jedna stojí asi 860 korun, což Blink opět drží v kolonce „nejlevnější v dané kategorii na trhu“.

Dvě aplikace a hlas k tomu

V našem případě jsem využil zařízení, která už máme, tedy Echo Show v kuchyni a Echo Dot v patře. Funguje to bezvadně. Původní zvonek nikdy nikdo neslyšel – s Blinkem je rámus všude a děti hezky běhají otevřít dveře. Vyzváněcí tóny lze změnit v aplikaci Alexa na mobilním telefonu a nechybí ani vánoční rolničky nebo povedené vlčí vytí, kdyby jednoduché zvony byly málo.

Chytrý zvonek Blink vydrží na baterii dva roky v provozu a zvonit umí na spoustě míst najednou
Foto: Otakar Schön

V aplikaci Blink se vyzvánění změnit nedá, protože se týká reprosoustav od Amazonu. Čekal bych lepší integraci, ale v podstatě stačí jednou Blink s Alexou propojit, a pak stačí používat buď specializovanou aplikaci zvonku nebo Alexe říkat „show me Blink“, protože stále neumí česky. Mimochodem Blink si nepovídá s Google Asistentem ani systémem Google Home, což je otrava, ale za nízkou cenu se musí nějak platit.

Placené služby a bezpečnostní kamera v Česku zdarma

Blink má nicméně v výhodu v tom, že se kromě ceny za hardware nemusí nic platit, zvlášť s komunikačním modulem a ukládáním videí na USB disk. Online úložiště totiž stojí asi tři eura měsíčně. K dispozici je bezplatná zkušební doba na 30 dní, ale systém už funguje dva měsíce – a „free trial“ funguje dál. Podle všeho Amazon nechává cloudové služby zdarma ve většině zemí mimo své největší trhy. A i bez měsíčních poplatků funguje Blink jako zvonek bez problémů.

Až Amazon zruší bezplatné poskytování online přístupu v Česku, stačí koupit komunikační modul a Blink bude dál fungovat nejen jako zvonek, ale i jako bezpečnostní kamerka. Tedy pokud zloději neukradnou i USB s nahranými videi, ovšem to je problém všech kamerek s lokálním úložištěm. U Blinku ale možná trochu víc, protože do oznámení o vniknutí do hlídaného prostoru nepřidává fotografie, takže uživatel nebude mít ponětí o tom, jak zloději vypadali. Samotné záznamy z FullHD kamerky jsou přitom dostatečně detailní a kamerka si slušně poradí ve tmě i v protisvětle.

Chytrý zvonek Blink vydrží na baterii dva roky v provozu a zvonit umí na spoustě míst najednou
Foto: Otakar Schön

Například Netatmo přímo do notifikací o zaznamenaném pohybu vkládá obrázek – i když je v nižším rozlišení, policii taková informace může pomoci. Ale někde rozdíl v ceně musí být – zvonek od Netatma sice stojí osm tisíc korun, avšak rozpozná v režimu bezpečnostní kamery lidi od koček, zatímco Blink umí jen nastavit vyšší či nižší citlivost na pohyb.

Pro klid duše a GDPR ale i Blink umí maskovat části záběru kamery a také u něj lze nastavit, které části obrazu má ignorovat, aby neotravoval pokaždé, když kolem domu projede auto.

Deset sekund nejistoty, jinak v pohodě

Blink používáme dva měsíce. Za tu dobu se ukázaly jeho silné i slabší stránky. Tou nejslabší je fakt, že Blink není úplně nejrychlejší – zvoní okamžitě po stisku zvonku, ale když chcete vidět, kdo je za dveřmi, a něco mu říct, trvá to přibližně deset sekund, než aplikace zobrazí živé záběry z kamerky. To je dost na to, aby se člověk před zvonkem nervózně rozhlížel a přemýšlel, jestli je někdo doma. Zatím nám však nikdo neutekl.

V praxi se Blink jednoduše osvědčil. O přítomnosti někoho u dveří dává vědět nahlas a po celém domě, i na telefonu. Naprosto spolehlivě a rychle. Pomalejší zobrazení je otrava, ale to je daň za úsporný provoz na baterii, která i po dvou měsících hlásí stále, že má 100 procent původní kapacity. Jako bezpečnostní kamerka funguje Blink také. Chybí mu sice větší rozhled směrem dolů, aby mohl hlídat balíčky, které si necháte postavit ke dveřím, ale příchod k domu hlídá bez problémů – a o zbytek se starají další kamery.

Aplikace je trochu nepřehledná, ale stačí jednou všechno nastavit. Většina podobných aplikací k bezpečnostním kamerám má přitom podobně komplikované nastavení na několika místech. Jediný větší nedostatek zabezpečení představuje neschopnost poznat lidské postavy, ale i to je nejspíše dané důrazem na nízkou spotřebu, takže se to dá odpustit.

Chytrý zvonek Blink vydrží na baterii dva roky v provozu a zvonit umí na spoustě míst najednou
Foto: Otakar Schön

Nejzajímavější je ale zjištění, jak málo je samotný zvonek potřeba – většinu balíčků vozí kurýři, kteří předem volají, takže se ke zvonku ani nedostanou. Dokonce i pošta často volá. Jenže i jedna zmeškaná návštěva, která se nedozvoní, může znamenat nepříjemnosti. Zvlášť, když jde o kamarády dětí ještě nemající telefon (ano, i takové ještě existují).

Celkově za 1500 korun paráda. No a pokud budete chtít vlastní Blink, vyplatí se počkat na Černý pátek se slevami. Bude co nevidět. Tedy za 72 dní, ale kdo by se s tím počítal…

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, díky kterému dostanete do téměř pravidelného pátečního e-mailu to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.