Zdražování energií a konec Bohemia Energy a dalších prodejců, kteří růst cen, později podpořený i ruskou invazí na Ukrajinu, nezvládli, přineslo za poslední dva roky více než sto tisíc nových fotovoltaických elektráren. Situace na trhu se ale změnila a velké plány zájemců o fotovoltaiku a čerstvých majitelů naráží na méně příjemnou realitu. Není to ale kvůli novým podmínkám dotací a zklamání jde naštěstí snadno předejít.

Cíl drtivé většiny těch, kteří o fotovoltaice uvažují, je jednoduchý – ušetřit za elektřinu, ideálně neplatit nic. Ten je pochopitelný, ale v jeho extrémním pojetí je téměř nedosažitelný. Stejně jako vidina návratnosti investice během tří let, což je údaj, který ještě před rokem zazníval z úst obchodních zástupců. Kvůli poklesu ceny silové energie proti dramatickému roku 2022 je nutné počítat s návratností minimálně dvojnásobnou.

Titulek článku slibuje pět způsobů, jak předejít zklamání. Ten hlavní je ale prostý: nečekat zázraky a umět počítat.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

1. Nastavte si realistická očekávání

Fotovoltaická elektrárna v českých podmínkách v podstatě nemůže snížit náklady na elektřinu na nulu. Teoreticky to jde. Musíte se ale odpojit od distribuční sítě a vybudovat takzvaný ostrovní fotovoltaický systém.

Postavit ale takovou elektrárnu znamená vybudovat monstrum s obrovským počtem panelů a velkou kapacitou baterií. Při pohledu na standardní průběh výroby elektřiny a její spotřeby to znamená přibližně pětinásobný výkon elektrárny ve srovnání s měsíční spotřebou v zimě a čtyřnásobnou kapacitu baterií – a to bez použití elektřiny pro vytápění.

V případě naší „redakční“ elektrárny a domácnosti by to znamenalo místo kombinace 7 kWp panelů na střeše a 10 kWh baterie mít 35 kWp panelů a 40 kWh baterii. Cena takové instalace by se dostala ze tří set tisíc někam k milionu korun a návratnost by se při současných podmínkách a cenách prodloužila někam na třicet a více let.

Realistické očekávání je, že fotovoltaika pokryje 70 procent spotřeby domácnosti. Zbytek je nutné dokoupit. To jde buď standardní cestou využitím tarifu některého z velkých dodavatelů, nákupem za spotové ceny, nebo využitím takzvané virtuální baterie, kdy poskytovatel této služby nabízí slevu na odebranou energii a uživatel platí jen poplatky za tuto službu, distribuční poplatky, poplatky na podporu obnovitelných zdrojů energie, daň z elektřiny a měsíční poplatek za rezervovaný výkon.

Základním předpokladem pro stanovení optimální konfigurace elektrárny je znát vlastní spotřebu elektrické energie a její očekávaný vývoj. Pak už se stačí podívat na kalkulačku solární soběstačnosti vytvořenou na Univerzitě aplikovaných věd HTW Berlin a pohrát si s výkonem panelů a kapacitou baterie. Využít můžete také energetické poradce ze středisek EKIS, kteří zájemcům o fotovoltaiku poradí bezplatně, jejich zřizovatelem je ministerstvo průmyslu a obchodu.

2. Ověřte si lokální podmínky

ČEZ nabízí svou mapu volné kapacity distribuční sítě na webu ČEZ Distribuce. EG.D letos spustilo mapu také. Rozdíl mezi ČEZ a EG.D je v pohodlí. U ČEZ je možné mapu prohlížet celou a jednotlivé oblasti ukazují i počet již schválených nebo zamítnutých žádostí. Tam, kde bude možné připojit další elektrárny až po úpravách distribuční sítě, uvádí ČEZ i odhad termínu jejich dokončení. U EG.D je možné zobrazit výsledky jen po zadání konkrétní adresy a bez dalších informací.

Dále je potřeba zjistit, jak to vypadá s prostorem pro elektrárnu. Fotovoltaické panely zaberou docela dost místa, nemají rády stín a měly by optimálně mířit na jih, případně na východ a západ pro lepší rozložení výroby v průběhu dne, ale s nižší celkovou výrobou. Elektrárnu lze postavit i na garáž či na volnou plochu, anebo i na fasádu, ale to už s sebou nese kompromisy.

3. Pečlivě si vyberte dodavatele

Největší vlna problémů se „šmejdskými“ dodavateli FVE už je pravděpodobně za námi kvůli krachu holdingu Malina, FG Energy či Alpha Solar, ale výběr dodavatele je stále důležitý. Proti situaci před dvěma lety je ale díky velkému množství uživatelských recenzí mnohem snazší. Nejvíce jich shromáždil portál Refsite, který vznikl na začátku roku 2022. V současnosti je v něm více než 4000 recenzí fotovoltaických systémů téměř čtyř set dodavatelských firem.

Žádným uživatelským recenzím se nedá věřit stoprocentně, řada firem motivuje své zákazníky k napsání pozitivní recenze, někdy si je psali i sami zástupci firem. Refsite ale alespoň ověřuje, že recenzovaná instalace opravdu existuje, a některé nesrovnalosti, jako jsou příspěvky napsané lidmi z recenzované firmy, dokáže odhalit.  

Nejjistější je volba dobře hodnocené firmy s dlouhou historií a velkým počtem recenzí. Vhodné je oslovit jich několik. Dobrým vodítkem je také samotné jednání obchodních zástupců. Pokud se neptají na spotřebu domácnosti a radí pořídit maximální výkon dostupný v rámci dotace, je lepší hledat jinde.

4. Pořádně si přečtěte smlouvy, ideálně s právníkem

Řeči obchodních zástupců nejsou „směroplatné“. Jediné, co platí, je smlouva a obchodní podmínky. Návrh smlouvy se specifikací elektrárny je proto nutné dobře přečíst, podívat se na to, co dodávka skutečně obsahuje (například úpravu elektroměru či rozvodů, zálohování pro případ výpadku…), i na to, jak jsou definované termíny. Například mezi pracovními a kalendářními dny je velký rozdíl.

Důležitou částí smlouvy jsou také záruky – některé firmy nabízí záruku na elektrárnu jako celek, jiné pouze na jednotlivé komponenty. Součástí smlouvy by přitom měly být také odpovídající sankce za nedodržení termínů nebo kvality práce.

Nejlepší je nechat návrh smlouvy zkontrolovat právníkem, protože standardní návrhy jsou psané tak, aby byly co nejvýhodnější pro dodavatele, nikoliv pro zákazníka. S šikovným právníkem je možné dosáhnout vyváženějších podmínek a potenciálně ušetřit nervy i peníze. Nám se to vyplatilo a práce advokáta stála tři tisíce korun, což není moc s přihlédnutím k celkové výši investice.

S ohledem na situaci na trhu je třeba zbytečné platit zálohu ve výši 70 procent ceny týdny či měsíce předtím, než firma doveze materiál a začne s instalací. A nikdy nesouhlaste se zaplacením 100 procent částky, dokud elektrárna neprojde revizí a nedojde k jejímu předání do užívání.  

Počítejte také s tím, že musíte zaplatit celou částku, ne tu, kterou se dodavatelé elektráren chlubí ve svých reklamách. Dotaci dostanete proplacenou až po realizaci elektrárny a dodání všech materiálů na Státní fond životního prostředí. V případě programu Nová zelená úsporám Light je možné peníze z dotace čerpat i předem formou zálohy, ale opět platí, že celou částku by měl dodavatel dostat až po předání funkčního díla.

5. Snažte se využít maximum energie na místě

Domácí elektrárny stát podporuje s cílem zajistit lokální spotřebu, ne poskytnout lidem výdělek prodejem přebytků. Efektivnější využití energie pak znamená používat spotřebiče s velkou spotřebou přes den, kdy svítí sluníčko. Například snad všechny pračky, sušičky či myčky nádobí prodávané v posledních letech nabízí funkci odloženého startu, takže ani nemusíte být doma, aby zařízení běželo ve chvíli, kdy elektrárna vyrábí elektřinu.

Přes léto je také možné elektřinu „navíc“ využít pro ohřev užitkové vody – stačí mít bojler, který umožňuje kombinovat plynový ohřev s elektrickým. Další optimální spotřebič pro letní použití je klimatizace, která zvýší domácí komfort, byť je to trochu vyšší investice v řádech desítek tisíc až stovek tisíc korun.

Zimní spotřebu je pak možné pokrýt nákupem z distribuční sítě na spotu nebo prostřednictvím virtuální baterie. Nákup na spotu se vyplatí v případě, že máte v létě citelně vyšší přetoky než zimní spotřebu. V případě vyrovnané spotřeby a výroby je pak většinou výhodnější virtuální baterie.

Bonusový tip

Nezanedbejte kontrolu správného fungování elektrárny – optimálně jednou za dva roky je dobré nechat elektrárnu zkontrolovat revizním technikem vybaveným mimo jiné termovizí. Revize pomůže odhalit případné problémy, jako jsou vadné panely nebo selhávající kabely, které by mohly způsobit požár. A nezapomeňte na pojištění.

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, díky kterému dostanete do téměř pravidelného pátečního e-mailu to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.