Nebožtíci mohou zůstat se svými blízkými a přáteli ve spojení prostřednictvím "virtuálního hřbitova" na internetových stránkách www.neboztik.cz. Registrovaní uživatelé, kteří nemají odvahu se s lidmi rozloučit zaživa, mohou prostřednictvím internetu poslat svůj "vzkaz ze záhrobí". Uvedl to Lukáš Honek, který stránky věnované nebožtíkům provozuje.

"Vychází to z obdobných služeb fungujících v zahraničí," vysvětlil Honek, který zkušební provoz "posmrtného" serveru zahájil loni v září a oficiálně projekt spustil symbolicky na Dušičky. Nyní jeho služeb již prý využívá několik stovek klientů.

"V ideálním světě by asi každý měl říct lidem, co chce, hned z očí do očí, ale každý to nedokáže," uvedl Honek. Nedořešené záležitosti a konflikty si podle něj umírající často s sebou "berou do hrobu" nebo se s pozůstalými loučí dopisy. "Pokud chce někdo něco vzkázat lidem, až tu už nebude, tak mu to tahle služba umožní," vysvětlil.

Inspirace ze zahraničí

Inspirací autorovi českého projektu byly zahraniční stránky www.deadmanswitch.com, na nichž lidé mohou ukládat své "on line závěti" a zejména v Polsku populární "virtuální hřbitov" na webu www.virtualgrave.eu. "Na něm si teoreticky člověk může vybudovat svou vzpomínkovou stránku, nemusí to za něj nikdo dělat až po jeho smrti," uvedl Honek.

Základní služba jeho projektu je bezplatná, stačí se zaregistrovat a vytvořit svůj virtuální náhrobek či vzkaz pozůstalým. Pokud uživatel zvolí placenou variantu, dostane víc prostoru na uložení svých dat, může připravit více variant vzkazů pro různé adresáty a třeba i o svém skonu informovat na Facebooku.

U placené verze služby, na jejíž předplatné je třeba pravidelně přispívat drobnou peněžní částkou, je také lépe zajištěn způsob ověření, že klient už skutečně zemřel. Pokud správci webu nedojde příspěvek včas na účet, ověřuje stav klienta zasláním dotazu se SMS nebo telefonicky. Pokud nepřijde odpověď, objeví se na internetu zpráva o jeho úmrtí.

Zájem mezi mladou generací

Honek však nevyloučil, že je případě bezplatné verze možné zaregistrovat jako "nebožtíka" vymyšlenou osobu či dosud žijícího člověka. "Fakt je, že způsob toho ověřování není úplně ideální, nicméně technicky to zatím nelze úplně dobře vyřešit," připustil.

Zájem o služby "virtuálního hřbitova" mají podle jeho provozovatele zejména mladí lidé, někteří to zatím berou pouze jako legraci. Mezi klienty však nechybějí ani starší lidé, kteří službu skutečně mohou považovat za způsob rozloučení s blízkými. "Že jde o starší lidi, vím z různých indicií, ale přesnou analýzu toho, v jakém věku to lidé využívají, nemám," prohlásil Honek.

Od spuštění českých stránek pro nebožtíky zatím žádný jejich uživatel nezemřel, a Honek proto dosud nemusel nikomu "vykopat virtuální hrob"; počet přihlášených budoucích nebožtíků však podle něj pozvolna narůstá.