Zaklínač 3 je dost možná nejlepší hra letošního roku. Má ale jedinu vadu – když dokončíte příběh Divokého honu, zbývá málo motivace jezdit po Velenu nebo Skellige a zabíjet potvory, i když právě to je úděl zaklínačů. A proto přichází Srdce z kamene, aby fanouškům nabídlo dalších deset hodin fantastického vyprávění.

První rozšíření hry Zaklínač 3 je určené zkušeným hráčům, kteří už v Severních královstvích strávili desítky hodin a kromě samotné příběhové linie přináší další vedlejší úkoly a nový způsob, jak vylepšit zbraně díky návštěvě kupce z daleké země.

Rozšíření prodávané v krabičce ale obsahuje něco navíc. Něco, po čem hráči volali od prvních dní po vydání Zaklínače. I v České republice je možné krabičku se Srdcem z kamene koupit s bonusem v podobě Gwintu – fyzické podoby karetní hry, která mezi hráči vyvolala obrovské nadšení.

Příběh Srdce z kamene začíná obyčejně – přečtením zprávy na vývěsce, podle níž někdo potřebuje zabít nebezpečnou nestvůru. Něco takového by se dalo snadno přehlédnout, a tak tvůrci hry raději přidali majitelům rozšíření do seznamu úkolů i připomínku jít vývěsku v hospodě U sedmi koček zkontrolovat.

Potom se už věci dějí rychle. Cestou k zadavateli úkolu najdete první indicii, že něco není v pořádku. Místo obyčejných lapků narazíte v přepadené vesnici na velmi silné nepřátele, a když je porazíte, zjistíte, že mají meče Řádu růže. Novicům ve světě Zaklínače to nejspíše nic neřekne, ale veteránům se hned vrací vzpomínky na prvního herního Zaklínače.

Tyto vzpomínky ještě zesílí, když se Geralt po pár desítkách minut setká se zrzavou dívkou skloněnou nad mrtvým vojákem. Shani a Geralt mají historii, kterou nováčkům hra nenásilně připomene. Jen na nostalgii se ale nedá stavět, a tak do hry vstupuje legenda o žabákovi, který se po políbení promění v prince, dojde i na odkaz na Popelku nebo úvahy o nesmrtelnosti. A Geralt ukáže, že se umí pěkně odvázat...

Prozrazovat z příběhu více je zbytečné. Geralt potká nové zloduchy, staré známé, a bude se muset rozhodovat nad vážnými a nejednoznačnými problémy, přesně tak, jako v nejlepších momentech celé třídílné videoherní ságy.

Stejně jako v původní hře hrají prim při vyprávění příběhu nádherně vypracované animované sekvence s výborným dabingem, který si člověk nejvíce vychutná v originální polské verzi doplněné českými titulky. Překlad do češtiny je stejně jako v případě hlavní hry výborný – je znát, že ho dělali nadšení a znalí profesionálové, nikoliv nadšení fanoušci.

Novinky ze zámoří

Součástí Srdce z kamene je také vedlejší úkol nazvaný Slovotepectví. Ten slouží k představení nového způsobu vylepšení zbraní. Místo runových kamenů lze do zbraní vložit nápisy, které slibují silnější efekt. Obchodník ze zámořského Ofiru ale není z levného kraje. Ještě než může začít vyrábět, vytáhne z Geralta nějakých 15 tisíc novigradských korun, což bylo skoro vše, co jsem před začátkem hraní datadisku měl k dispozici.

Nejsem si jistý, jestli výsledek stojí za to. Snad jen meč s možností automaticky odrážet šípy dává smysl, protože lučišníci, respektive kušiníci jsou poměrně silní nepřátelé, pokud se k nim nemůžete hned dostat. Obecně mi ale vychází jako zajímavější maximálně vylepšit dostupné sady zaklínačských zbrojí a mečů, ideálně zbroj spojenou se školou Vlka, která je nejlepší a nejspíš i nejhezčí ve hře. Zkusit ale lze i zbroje a zbraně ofirské provenience.

Protože Sapkovského Ofir je v podstatě herním obrazem arabského světa, nechybí ani koně respektive nový dostih s možností získat ještě lepší sedlo, které prodlužuje výdrž Geraltovy kobyly Klepny při sprintu. 

Kolik stojí 10 hodin skvělé zábavy?

Jedinou kontroverzí kolem Srdce z kamene byla a je cena, a kontroverze je to zbytečná. Jejím jádrem je fakt, že datadisk s deseti hodinami nového příběhu stojí 599 korun, což je polovina ceny původní hry. Je pravda, že se datadisk  až na výjimky odehrává ve známém prostředí, a že se dá dohrát za desetinu doby, kterou hráči stráví hledáním Ciri a bojem proti Divokému honu. Ale zároveň platí, že deset hodin zábavy v jiných hrách stojí i více, a CD Projekt RED odvedl skvělou práci - příběh je skvělý, animace také, ale hlavně je v ceně 599 korun za "krabicovou verzi jako bonus papírová verzi Gwintu – populární karetní hry, kterou hraje Geralt po hospodách.

Papírová sada obsahuje jen dvě ze čtyř frakcí – příšery a rebely Scoiatel, ale zato kompletně v češtině. Zbylé dvě frakce, Severní království a Nilfgaard budou pravděpodobně součástí druhého, objemnějšího rozšíření, které vyjde počátkem příštího roku. Obě rozšíření lze navíc koupit čistě digitálně, bez karet, za šet set korun. Dohromady přitom slibují alespoň 30 hodin zábavy a druhý datadisk Krev a víno se odehraje v novém prostředí království Toussaint.