V Brně nemají metro, ale dělají tam vynikající hry. Nový titul Jakuba Dvorského, zakladatele studia Amanita Design, vyšel tento týden, čtyři roky po vydání kouzelné Botaniculy. Samorost 3 se už názvem hlásí k jednoduchým webovým hříčkám, které se i před třinácti lety dokázaly mezinárodně prosadit.
Hlavní hrdina, bezejmenný skřítek v bílém pyžamu, se poprvé dočkal plnohodnotné hry. A bylo na čase.

Samorost 3 slibuje asi 7 hodin zábavy při prozkoumávání devíti podivných planet. Herní prostředí svou hravostí připomínají Malého prince, pokud by Malý princ zažil svá dobrodružství ve světě skřítků a podivných tvorů, kteří obývají rozmanitá prostředí planetek plujících vesmírem. Malý princ by asi také nelétal v raketě z makovice.

Stejně jako u ostatních titulů z hlavy Jakuba Dvorského ve hře chybí namluvený příběh, který by hráčům jasně dal najevo, co je čeká a co mají dělat. Místo toho hra povzbuzuje zvídavost a zkoumání, zkoušení. Animovaný svět funguje na dekády starém principu „klikání“ – stačí myší kliknout na místo na obrazovce, čekat na reakci a správným klikáním na správná místa řešit hádanky.

Důležitou součástí hry je hudba Tomáše Dvořáka známějšího jako Floex, který udělal hudbu k původnímu Samorostu a Machinariu od Amanita Design. Na hudbě a zvucích stojí celá řada hádanek, ne náhodou je hlavní „výzbrojí“ skřítka kouzelná flétna.

Samorost 3 je zatím dostupný pro Windows a OS X a stojí 20 dolarů za základní verzi nebo 25 dolarů za kosmickou variantu se soundtrackem se stopáží 90 minut a artbookem v elektronické podobě. Vedle webu autorů je hra dostupná také v digitálních herních obchodech v čele se Steamem a GOG.com. V obou patří Samorost k nejprodávanějším hrám, na Steamu mu dokonce nějakou dobu patřila první příčka. Do konce roku pak Amanita Design plánují vydat hru i pro iOS a Android.

Jako předkrm si potom můžete na webu Amanita Design zahrát první Samorost a první epizodu Samorostu 2.

Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru