Když se mobilní operátoři chlubí kvalitou svých sítí, je nutné dodat, že rychlé sítě LTE narážejí na nesmyslně nízké datové limity. Když se kvalitou sítě chlubí pohrobek Českého Telecomu, je nutné upozornit na smutnou historii a ideálně vše ověřit v praxi.

Cetin v červnu oslavil třetí narozeniny coby samostatná firma vyčleněná ze společnosti O2. Oznámil přitom, že za tuto dobu investoval do výstavby své sítě více než 11 miliard korun a dokázal díky tomu zvýšit průměrnou rychlost dostupnou zákazníkům ze 22 na 52 Mbps. Kromě toho Cetin začal poskytovat i rychlosti připojení srovnatelné s poskytovateli internetu přes optická vlákna – 100 nebo 250 megabitů za sekundu. To je možné díky vybudování čtyř tisíc takzvaných DSLAM, předsunutých ústředen.

Na přelomu května a června shodou okolností Cetin položil, s půlročním zpožděním proti dříve oznámeným plánům, optické kabely i v mém dosahu. Inovovaná síť, na kterou firma sáhla poprvé za deset let nebo možná ještě déle, slibovala právě i maximální rychlost připojení dostupnou přes technologii xDSL 250 Mbps. V místě, kde je alternativou k xDSL od Cetinu pouze wi-fi nebo "fixní" LTE s problematickým signálem, to byla rázem nejlákavější nabídka. Jde o první zlepšení dostupného internetu za posledních šest let. Nebylo proto o čem přemýšlet, "Telekom v novém" jsem vyzkoušel.

Výsledek je výborný, ale ne dokonalý. I moderní technologie totiž fyzice mohou vzdorovat jen do určité míry.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaké reálné rychlosti xDSL dosáhlo v našem případě a proč.
  • Jak se xDSL poměří s wi-fi, kabelovým nebo optickým připojením.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se