girl_on_phone_350_210.jpgVolání z tohoto čísla bylo o víkendu zaznamenáno v různých zemích Evropy, a také na mobilních telefonech v Česku. Tuzemští mobilní operátoři klienty varují, aby na podezřelé číslo v žádném případě nevolali.

"Měl jsem pocit, že neznámému šlo právě o to, abych zavolal zpátky," říká jeden z postižených. "Můj telefon zazvonil jen dvakrát a vzápětí se odmlčel. Nepřijatý hovor byl z čísla +88213213039. Když jsem se pokusil volat zpátky, uslyšel jsem ale jen automatickou hlášku v češtině a angličtině, že spojení nelze uskutečnit."

Podle mluvčího Telefóniky O2 Vlastimila Sršně zaznamenal tento operátor během včerejška několik desítek volání z uvedeného čísla. "Hovory na uvedené číslo jsou od včerejšího večera v síti O2 blokovány. Zákazníci O2 se tedy na něj nedovolají.  Vzhledem k tomu, že telefonáty naše zákazníky obtěžovaly, rozhodli jsme se zablokovat volání z tohoto čísla do naší sítě," uvedl Sršeň a dodal: "Rozhodně našim zákazníkům doporučujeme nevolat zpět na neznámá volání ze zahraničí."

Mluvčí T-Mobile Martina Kemrová sdělila že firma zatím eviduje dva případy, kdy její zákazníci měli nepřijatý hovor z uvedeného čísla a zavolali zpátky. "Zákazníkům doporučujeme nevolat na neznámá čísla mimo ČR," upozornila. Také T-Mobile uvažuje o blokaci tohoto čísla v celé síti.

Italská internetová firma MVPNetwork na svých stránkách vybízí, aby telefonáty z čísla +88213213039 vůbec nebyly přijímány. Podle MVPN předvolba +882 patřící mobilnímu operátorovi Thuraya z neupřesněné arabské země značí, že hovor je spojován přes satelit a přijde tak adresáta na hodně peněz.

MVPN tvrdí, že příjemce telefonátu přes satelit se podílí na placení takového spojení. Podle českých operátorů je ale přijetí telefonátu zprostředkovaného satelitem zdarma; prodražit se může až zpětné volání. Kupříkladu minuta odchozího hovoru do Asie může stát až stovky korun. Mluvčí českých operátorů se shodují, že spolehlivý recept jak v podobných případech ochránit vlastní peněženku je jediný: vyvarovat se zpětného volání na číslo, které uživatel mobilního telefonu nezná.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru