Největší výrobce mobilních telefonů, finská Nokia, a americký výrobce čipů Intel založily pod názvem MeeGo společnou otevřenou platformu pro vývojáře softwaru pro mobilní zařízení. Platforma využívající prostředí Linux bude dostupná ve druhém čtvrtletí. Na tiskové konferenci Nokie během veletrhu Mobile World Congress to v pondělí uvedl viceprezident Nokie Kai Öistämö.

Platforma má doplňovat dosud používané prostředí operačního systému Symbian. Je určena pro takzvané chytré telefony, malé notebooky, televize a mobilní zařízení v automobilech. "Symbian bude pokračovat jako nástroj pro co největší demokratizaci chytrých telefonů. V MeeGo vidíme budoucnost," dodal Öistämö.

Spolupráce Nokie s Intelem začala loni v červnu. MeeGo by mělo zastřešit dosud užívané platformy Maemo a Moblin obou výrobců. Maemo představila Nokia loni v telefonu N900, jako svém prvním přístroji založeném na Linuxu. MeeGo se podle svého vyjádření rozhodla podporovat nezisková organizace Linux Foundation, která se stará o rozvoj Linuxu ve světě.

Vytvoření konkurenční platformy pro vývoj aplikací pro všechna mobilní zařízení již dnes oznámila nově vytvořená aliance 24 světových operátorů podporovaná výrobci Samsung, LG Electronics a Sony Ericsson. Platforma má vzniknout do 12 měsíců.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru