Nová generace grafických čipů od Nvidie to na trhu nemá úplně lehké. Nvidia nabídla vyšší výkon, nezopakovala ale jednoduchou matematiku předchozích generací, kdy za stejnou cenu hráči dostali výkon vyšší o třídu. Místo toho se karty s architekturou Turing a označením RTX soustředily na nové funkce – simulaci světelných paprsků a umělou inteligenci, a to něco stojí.

Už od uvedení karet GeForce RTX se tak objevovaly spekulace, že Nvidia nabídne i karty bez podpory těchto funkcí, ale se stejným zvýšením hrubého výkonu. GeForce GTX 1660 Ti je první vlaštovkou v této oblasti. Zjednodušeně řešeno přináší výkon stávající GeForce 1070 (nebo až o polovinu vyšší výkon než GeForce 1060), ale s cenou, která začíná už na 7500 korunách.

Podle testů serveru Anandtech dosáhla Nvidia zlepšení v poměru ceny a výkonu mezi GeForce GTX 1060 a GeForce GTX 1660 o 21 procent. V některých hrách je nová GeForce GTX 1660 stejně výkonná jako o třetinu dražší grafické karty, a to jsou počty, na které hráči slyší.

Související

Výborná hodnocení, která GTX 1660 Ti sklízí v prvních recenzích, se týkají zejména Full HD rozlišení, které je mezi hráči nejrozšířenější. Karta, která má hrubý výkon srovnatelný s Xboxem One X, si ale při správném nastavení poradí i s rozlišením 4K, byť spíše jen ve 30 snímcích za sekundu, což je vhodné spíše pro hry na hrdiny, jako je Zaklínač 3, než pro on-line střílečky.

Nvidia díky nové výrobní technologii dokázala ještě zlepšit poměr výkonu a spotřeby. Nové grafické karty mají miniaturní velikost a maximální spotřeba v zátěži dosahuje pouze 120 W. Pro srovnání: podobně drahý AMD Radeon RX 590 má nižší výkon, ale dvojnásobnou spotřebu, a tím vyžaduje i výkonnější a hlasitější chlazení.

I nadále však platí, že pro hraní novějších her a ve vyšším rozlišení je lepší volbou řada RTX 2060, která není tak výhodná v poměru ceny a výkonu. Cenový rozdíl mezi oběma typy karet od Nvidie je asi 2500 korun, rozdíl ve výkonu je přibližně čtvrtinový ve prospěch GeForce RTX 2060.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru