Kdo může, má pracovat z domova. Takové doporučení vydávají poslední dva týdny velké i malé firmy po celém světě. Google například doporučil práci z domova všem svým zaměstnancům v Severní Americe, Microsoft ji podporuje také, ale zároveň zaručil nezkrácenou mzdu všem netechnickým zaměstnancům, kteří zajišťují chod budov v Redmondu.

Práce nezávislá na konkrétním místě v kanceláři přitom není nový trend, ale záležitost, kterou umožnil rozvoj internetu. Ve výrobě, zemědělství, dopravě či skladech z domova logicky pracovat nejde. Informační pracovníci nebo také "kancelářské krysy" to mají snazší.

Informační pracovník potřebuje jen přístup k firemním systémům, ideálně zabezpečený šifrovaným připojením, a potřebné aplikace. Základním předpokladem je samozřejmě kvalitní internetové připojení doma, což v 90 procentech domácností není problém. Na spoustu práce navíc stačí jen mail, telefony či videokonference a vlastní hlava.

Práce z domova ale není jen "splněný sen", který šetří čas a peníze za přesuny do zaměstnání a obědy v blízkosti kanceláře. Je to také slušná zkouška pevné vůle a trpělivosti. Aby to fungovalo, je možné si práci zpříjemnit a usnadnit. V nouzovém režimu stačí jen zatnout zuby, ale jde to i lépe.

Stejně jako při řešení jiných problémů je při změně místa, kde člověk pracuje, vhodné nejprve vyřešit pravidla, postupy, i když to zní odtažitě a složitěji než stažení nové aplikace nebo připojení notebooku k velkému monitoru a kvalitní klávesnici s numpadem a jistou odezvou kláves.

Všechny řeči odborníků, psychologů, koučů i lidí s dlouhodobou praxí je nutné brát s rezervou, ale v základech fungují jako vodítko, od kterého se dá odrazit, zvláště když se na hlavních radách shodují. Alespoň jsem k takovému závěru dospěl po dvaceti letech strávených přibližně ze třetiny, a v posledních dvou letech z výrazné většiny, v prostředí domácí kanceláře.

Pravidlo 1: Čas

Ze všeho nejdůležitější je udělat si na práci klid. Se zavřenými školami to nemusí být vůbec snadné a vyrušování ze strany dětí, domácích zvířat nebo neodbytné ledničky dokáže pracovní den úplně rozbít. Nastavit režim bude nutné i dětem, které budou několik týdnů bez chození do školy, takže to bude potřeba skloubit, ale nebude to úplně snadné.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru