Microsoft nečekaně představil nového člena týmu Surface: menší a levnější notebook klasického střihu, který má jen minimum konkurence. K tomu firma přidala další verzi tabletu Surface Pro X s novou generací vlastního mobilního čipu Microsoft SQ 2. A jako překvapení pak česká pobočka Microsoftu oznámila, že začne prodávat zařízení Surface i uživatelům v Česku.

Nový Surface Go Laptop je logický protějšek tabletů Surface Go, které míří na mladší uživatele, jimž stačí menší displej a výkon, ale chtějí ho hezky zabalený. Surface Go Laptop je ale o třídu lepší. I v základní verzi nabízí procesor Intel Core i5 desáté generace.

Není to to nejlepší a nejnovější, co Intel umí pro tenké notebooky vyrobit, ale jde o osvědčený plnohodnotný čtyřjádrový procesor, zatímco tablety Surface Go byly omezené čipy s výrazně nižším výkonem. Microsoft u nejlevnější verze za 614 eur (16 500 korun) nicméně opět uživatele šidí – kapacita operační paměti jsou pouhé čtyři GB a úložiště s kapacitou 64 GB staví na pomalé technologii eMMC.

Související

Lepší model za 779 eur (21 tisíc korun) nabízí osm GB RAM a 128GB SSD, což už je přijatelná, i když skromná výbava. Dalších 200 eur (přibližně 5400 korun) znamená zdvojnásobení kapacity úložiště na 256 GB. I když firma oznámila vstup na český trh, ceny notebooků na zdejším trhu zatím nezveřejnila, můžeme je jen odhadovat přepočtem z eur. To je ale výrazně přesnější než při počtech s cenou v dolarech, která nezahrnuje daně, clo ani povinnou dvouletou záruku pro spotřebitele. O doporučené české ceny jsme požádali Microsoft, článek zaktualizujeme, až je budeme mít k dispozici.

Surface Go Laptop přináší kompromisy i v jiných oblastech. Obrazovka s úhlopříčkou 12,4" s méně obvyklým poměrem stran má rozlišení jen 1536 x 1024 bodů, ale i to přispívá ke slušné výdrži až 13 hodin na jedno nabití. Notebook má USB-C i USB-A konektor, nechybí ani výstup pro sluchátka. Ústupkem je také šasi notebooku. Horní kryt je hliníkový, spodní je kompozit se skelnými vlákny. Celý notebook pak váží 1,1 kilogramu.

U Surface Pro X Microsoft představil zároveň dvě novinky – úplně novou konfiguraci s výkonnějším čipem, ale také zlepšení výdrže a výkonu pro obě varianty díky optimalizaci toho, jak Windows 10 pracují s architekturou ARM a jak na ní spouštějí aplikace původně vyvinuté pro procesory od Intelu. Surface Pro X v obou variantách má vydržet na jedno nabití až 15 hodin a i nadále je určený hlavně pro méně náročnou kancelářskou práci právě kvůli tomu, že využívá mobilní architekturu ARM. Aplikace pro Windows na něm nefungují efektivně, nemluvě o tom, že tradiční počítače nabízejí více výkonu než nejtenčí Surface. Microsoft v nabídce nechá Surface Pro X s původním čipem SQ1 s osmi GB RAM a 128GB SSD za nezměněnou cenu 1149 eur, nový čip bude dostupný ve verzi se 16 GB RAM a 256GB SSD, která se v Německu prodává za 1656 eur.

Microsoft své počítače a příslušenství, jako jsou například povedená sluchátka Surface Headphones 2, bude zatím nabízet jen prostřednictvím partnerů v čele s Alzou, CZC, Datartem a Mallem, nikoliv prostřednictvím svého vlastního webového obchodu, kde prodává například konzole Xbox. Dalším omezením pro české zákazníky budou klávesnice – zatím budou k zákazníkům putovat s anglickými popisky.

Související

Komentáře ke článku

Jan Novotný 02.10.2020 12:29
klávesnice v CZ je řešitelná s Pražskou firmou www.kavalir.cz | info@kavalir.cz - vyzkoušeno na Surface book II.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru