Zvyšuje se i tuzemská nabídka filmových titulů v tomto formátu a jejich počet by se měl na konci letošního roku pohybovat kolem 400, říká předseda správní rady asociace Blu-ray forum.cz Pavel Borowiec.

Letos od ledna do června si lidé v Česku a na Slovensku koupili 25 538 disků Blu-ray s filmy v české jazykové verzi. Loni v témže období to bylo 8538 kusů.

Počet prodaných Blu-ray disků by se podle Borowiece měl letos ztrojnásobit na zhruba 90 tisíc kusů. DVD bylo loni v ČR a na Slovensku prodáno 3,335 milionu kusů, přičemž zhruba 85 procent DVD připadlo na tuzemský trh.

"Situace na trhu svědčí o tom, že zájem o médium Blu-ray roste, i když zatím není masový," poznamenal Borowiec, podle kterého bude pozice Blu-ray disků na trhu dál posilovat.

Poptávku podle něj povzbuzují klesající ceny disků i přehrávačů. Nejlevnější Blu-ray disky se nyní prodávají za 590 korun. "Cena klesá zejména u starších filmových titulů. Velmi příznivá je i cena Blu-ray přehrávačů, které lze pořídit už za šest až osm tisíc korun. U dražších přístrojů se ale cena může vyšplhat až na 100 tisíc korun," podotkl Borowiec.

Lidé podle Borowiece budou DVD přístroje obměňovat, či nakupovat přehrávače Blu-ray, pomocí kterých lze pouštět i filmy na DVD. Podle odhadu asociace Blu-ray forum.cz si do roku 2010 pořídí Blu-ray přehrávač deset procent českých domácností. V roce 2011 by jej mělo mít 21 procent a v roce 2012 už 38 procent českých domácností.

Rozšiřuje se i nabídka filmů na Blu-ray discích. Zatímco na začátku roku 2008 bylo na tuzemský trhu měsíčně uváděno jen několik filmů na Blu-ray nosičích, tak od loňského podzimu jich na pulty českých obchodů každý měsíc mířilo zhruba dvacet až třicet. "V předvánočním období očekáváme až 110 nových titulů na Blu-ray," uvedl Borowiec, podle kterého na DVD by mělo v závěru letošního roku vyjít zhruba 300 nových titulů.

Na konci letošního roku by tak Češi měli mít možnost vybrat si z nabídky 400 disků Blu-ray. Na DVD bylo v Česku od uvedení tohoto formátu na tuzemský trh v roce 1997 vydáno zhruba 7000 titulů.

Formát Blu-ray je nástupcem klasického DVD, díky několikanásobné kapacitě se na něj vejdou filmy ve vysokém rozlišení obrazu. K tomu je ale nutné vlastnit i přehrávač a televizor schopný toto vysoké rozlišení zobrazit.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru