Expanze Microsoftu do světa internetu by se mohla dotknout i Česka. Podle dvou dobře informovaných zdrojů HN softwarový gigant vyjednává o koupi Seznamu, jedničky na českém webu.

"Nákup Seznamu zapadá do strategie Microsoftu posílit na on-line trhu," říká zdroj seznámený s plány firem.

Zakladatel, většinový majitel a šéf Seznamu Ivo Lukačovič má na květen naplánovanou schůzku s nejvyšším šéfem Microsoftu Stevem Ballmerem, který jede do Prahy přednášet.

Na otázku, zda je nejoblíbenější český vyhledávač na prodej, ale Lukačovič odpovídá stále stejně. "Seznam neprodám," řekl včera.

Peníze jsou na Východě

Kdyby se Ballmerovi podařilo Lukačoviče přesvědčit, šlo by o největší událost v historii českého internetu. Transakce by podle expertů dávala smysl pro obě strany.

Čtěte další informace o českém internetu

Český internet se rychle rozvíjí a pro Seznam bude obhajoba prvního místa čím dál těžší. Microsoft nyní usiluje o to, ovládnout internet a upevnit pozici proti Googlu. Proto chce koupit portál Yahoo!, ale ten je na východě Evropy slabý - stále tu dominují lokální hráči.

Microsoft na Seznam narazil v rámci svého úsilí proniknout na obrovský ruský trh. V Seznamu má minoritní podíl fond Tiger Holding Four, který zároveň drží menší podíl v největším ruském portálu Yandex.ru. Tiger by jednoho dne rád svůj vklad v Česku i Rusku zhodnotil, nejlépe tak, že k prodeji přesvědčí i majoritní vlastníky, tedy Lukačoviče a Arkadije Volože, zakladatele Yandexu.

Manažeři Tigeru už delší dobu hledají pro Seznam kupce. Už dříve se podle týdeníku Euro snažili zařídit například to, aby se Seznam a Yandex propojily a pak případně prodaly najednou. Už nyní jsou si oba portály graficky podobné.

"Nákup Seznamu.cz a ruského portálu Yandex má pro Microsoft smysl," míní šéfredaktor serveru Lupa.cz Aleš Miklík.

V Rusku také sídlí on-line divize Microsoftu, která by se o nákup mohla postarat administrativně. Tuzemské zastoupení Microsoftu informace HN potvrdit nechce. "Seznam nekupujeme a nechceme," říká mluvčí společnosti Markéta Kuklová.

Dá Ballmer miliardu?

Před měsícem ČTK napsala, že celý Seznam je na prodej za miliardu dolarů a že si majitelé najali banku Goldman Sachs, aby našla kupce.

Miliarda dolarů je pětkrát víc než odhadovaná prodejní cena portálů Centrum a Atlas. To ale Microsoft nemusí odradit. "Seznam loni vydělal půl miliardy korun a je dojnou krávou českého internetu," říká jeden ze zdrojů HN.

080428_01_1.jpg
NEJDŘÍV YAHOO, PAK SEZNAM. Šéf Microsoftu Steve Ballmer v květnu přijíždí do Prahy. Na programu má i jednání se zakladatelem Seznamu, Ivo Lukačovičem.