tomtom-go-920__350x210_.jpgVysílání zatím funguje ve zkušební provozu a podrobné údaje o dopravních nehodách i tvořících se kolonách šíří síť vysílačů Českého rozhlasu.

Novinářům to v pondělí řekl Jaroslav Zvára z ministerstva dopravy s tím, že oficiální zahájení provozu závisí jen na získání dostatečného množství informací z dopravy.

Službu RDS-TMC mohou přijímat všichni řidiči, jejichž navigační přístroje ji podporují. Ve většině případů je ještě nutné k navigaci přikoupit speciální anténu, která umí radiový signál přijmout. Nejlevnější přístroje s podporou RDS-TMC lze pořídit od 6000 korun.

Pokud navigace přijme informaci, například o dopravní nehodě, ke které došlo na zvolené trase, dovede přístroj sám trasu jízdy adekvátně upravit nebo řidiči doporučit alternativní cestu.

Dále čtěte

Informace do RDS-TMC vysílá podle Zváry pražská Technická správa komunikací a Národní dopravní informační a řídící centrum v Ostravě. Testuje se také výměna informací s Německem a Rakouskem v příhraničních oblastech.

Distribuce dopravních informací do navigačních přístrojů je součástí projektu Jednotného systému dopravních informací ČR (JSDI). Ten získává údaje o dopravě z rozličných zdrojů jako například od hasičů, policie, z rozhlasového vysílání, ale i z kamerového systému na silnicích. Nashromážděné údaje eviduje Národní dopravní informační a řídící centrum, které je pak dále distribuuje například do informačního systému veřejné správy, záchranářům nebo prostřednictvím sítě GSM.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist