Evoluci žene kupředu přirozený výběr, mutace a náhodná změna, řekl Jones v úterý při přednášce na londýnské University College. Podle něj ale tyto mechanismy u člověka slábnou, přinejmenším v rozvinutém světě.
I když genetické změny mohou způsobit i chemikálie a radioaktivní znečištění, jedním z hlavních spouštěčů mutací u lidí je pokročilý věk otců, tvrdí Jones.
"Pokaždé, když se dělí buňky, nastává možnost chyby či mutace. U devětadvacetiletého muže nastane asi 300 dělení buněk, zatímco u padesátiletého více než tisíc," řekl Jones s tím, že 29 let je průměrný věk otců v západní civilizaci. "Reprodukční věk poklesl a jen málo mužů starších 35 let má děti. To také kromě jiného znamená, že ubývá mutací."
Stejně slábne úloha přirozeného výběru. Jones se proto domnívá, že i v budoucnosti budou lidé vypadat stejně jako dnes. "Obáváte-li se toho, jak bude vypadat utopie, tak nemusíte. V rozvinutém světě v ní už žijete," prohlásil.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist