human_evolution__350x210_.jpgEvoluci žene kupředu přirozený výběr, mutace a náhodná změna, řekl Jones v úterý při přednášce na londýnské University College. Podle něj ale tyto mechanismy u člověka slábnou, přinejmenším v rozvinutém světě.

I když genetické změny mohou způsobit i chemikálie a radioaktivní znečištění, jedním z hlavních spouštěčů mutací u lidí je pokročilý věk otců, tvrdí Jones.

"Pokaždé, když se dělí buňky, nastává možnost chyby či mutace. U devětadvacetiletého muže nastane asi 300 dělení buněk, zatímco u padesátiletého více než tisíc," řekl Jones s tím, že 29 let je průměrný věk otců v západní civilizaci. "Reprodukční věk poklesl a jen málo mužů starších 35 let má děti. To také kromě jiného znamená, že ubývá mutací."

Dále čtěte

Stejně slábne úloha přirozeného výběru. Jones se proto domnívá, že i v budoucnosti budou lidé vypadat stejně jako dnes. "Obáváte-li se toho, jak bude vypadat utopie, tak nemusíte. V rozvinutém světě v ní už žijete," prohlásil.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist