Takové změny složení mořské vody by mohlo být nezvratné, a to po celá tisíciletí, píše s odvoláním na výzvu akademiků ze sedmdesátky zemí agentura Reuters.

Společné prohlášení adresovali představitelé 70 národních akademických pracovišť vládním delegacím, které mají jednat od pondělí až do 12. června v německém Bonnu o klimatu.

Dokument vyzývá vlády, aby se výrazněji zasadily v postupu proti ohrožení světových oceánů, až budou připravovat novou mezinárodní úmluvu pro nadcházející prosincovou klimatickou konferenci OSN v dánské Kodani.

Akademici upozorňují, že vzrůstající objem emisí kysličníku uhličitého jako hlavního skleníkového plynu, jenž je následkem lidského spalování fosilních paliv, je absorbován právě oceány. To má za následek stále nepříznivější životní podmínky v mořích a ztěžuje to mořským živočichům výstavbu jejich tělesných obranných systémů.
Takové změny vedou k narušení chemického složení oceánů a "mají negativní dopad na řadu mořských organismů, jako jsou korály a korýši, protože jim brání v růstu jejich koster, krunýřů a dalších pevných tělesných struktur.

Podle vědců by mohlo dojít ke skutečné podmořské katastrofě, která by ohrozila potravinovou bezpečnost světa a poškodila by i místní ekonomiky.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru