Společné prohlášení adresovali představitelé 70 národních akademických pracovišť vládním delegacím, které mají jednat od pondělí až do 12. června v německém Bonnu o klimatu.
Dokument vyzývá vlády, aby se výrazněji zasadily v postupu proti ohrožení světových oceánů, až budou připravovat novou mezinárodní úmluvu pro nadcházející prosincovou klimatickou konferenci OSN v dánské Kodani.
Akademici upozorňují, že vzrůstající objem emisí kysličníku uhličitého jako hlavního skleníkového plynu, jenž je následkem lidského spalování fosilních paliv, je absorbován právě oceány. To má za následek stále nepříznivější životní podmínky v mořích a ztěžuje to mořským živočichům výstavbu jejich tělesných obranných systémů.
Takové změny vedou k narušení chemického složení oceánů a "mají negativní dopad na řadu mořských organismů, jako jsou korály a korýši, protože jim brání v růstu jejich koster, krunýřů a dalších pevných tělesných struktur.
Podle vědců by mohlo dojít ke skutečné podmořské katastrofě, která by ohrozila potravinovou bezpečnost světa a poškodila by i místní ekonomiky.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist