V neděli se ponořila robotická ponorka Nereus do hloubky 10 902 metrů, aby prozkoumala Mariánský příkop v západním Tichém oceánu. Ponorka sestoupila až do nejhlubší rozsedliny příkopu, známé jako Challenger Deep, a strávila tam více než 10 hodin, aby sledovala místo, které je od mořské hladiny vzdálenější než vrcholek Mount Everestu.
Pro tuto expedici musel výzkumný tým nechat postavit novou, dálkově ovládanou ponorku, která je schopna ponořit se do této hlouky, přitom přenášet obraz a sbírat vzorky.
Nedělní robinzonáda představuje v současnosti nejhlubší ponor na světě. Žádná podobná zařízení, která by něco takového dokázala, nejsou momentálně v provozu. Současně jde o první zařízení, které zkoumá Mariánský příkop od roku 1998. Zatím výzkumníci uvolnili pro veřejnost pouze jeden obrázek, který ukazuje robotickou paži ponorky nabírající usazeniny.
„Hybridní" ponorku mohou výzkumníci dálkově ovládat z paluby lodi pomocí lehkého kabelu, nebo může být přepnuta do autonomního režimu, v němž se může svobodně pohybovat v oceánu.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.