Rychlost, jakou tento maličký pták dosahuje během střemhlavého letu při námluvách samiček, v tomto kritériu dokonce předčí i tryskáč, tvrdí americký biolog Christopher Clark ve studii zveřejněné v odborném magazínu Proceedings of the Royal Society B.
Clark natáčel v severní Americe chování samečků druhu kalypta růžovohlavá na vysokorychlostní kameru. Při analýze záběrů zjistil, že tento asi deset centimetrů velký kolibřík dosáhl rychlosti 385 tělesných délek za sekundu.
Pro srovnání sokol stěhovavý, který dokáže letět rychlostí až 250 kilometrů za hodinu, v přepočtu na velikost těla dosahuje "jen" 200 tělesných délek za sekundu.
V Peru našli zkamenělinu ptáka starou 10 milionů let - čtěte ZDE
Kvůli teplejšímu počasí létají stěhovaví ptáci dál na sever - čtěte ZDE
V závěrečné fázi střemhlavého letu, než kolibřík roztáhne křídla, aby zastavil, bylo podle vědce z Kalifornské univerzity jeho okamžité zrychlení "větší než u jakéhokoli organismu, který byl do té doby natočen při provádění vzdušných manévrů. A to vše bez pomoci tryskových motorů," dodává Clark.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist