Rychlost, jakou tento maličký pták dosahuje během střemhlavého letu při námluvách samiček, v tomto kritériu dokonce předčí i tryskáč, tvrdí americký biolog Christopher Clark ve studii zveřejněné v odborném magazínu Proceedings of the Royal Society B.

Clark natáčel v severní Americe chování samečků druhu kalypta růžovohlavá na vysokorychlostní kameru. Při analýze záběrů zjistil, že tento asi deset centimetrů velký kolibřík dosáhl rychlosti 385 tělesných délek za sekundu.

Pro srovnání sokol stěhovavý, který dokáže letět rychlostí až 250 kilometrů za hodinu, v přepočtu na velikost těla dosahuje "jen" 200 tělesných délek za sekundu.

Pokud poměřujeme rychlost k délce těla, rychlost kolibříka v maximální fázi letu "byla větší než tryskáče se zapnutými přídavnými hořáky nebo raketoplánu během návratu do atmosféry," uvedl Clark podle serveru BBC News.

V závěrečné fázi střemhlavého letu, než kolibřík roztáhne křídla, aby zastavil, bylo podle vědce z Kalifornské univerzity jeho okamžité zrychlení "větší než u jakéhokoli organismu, který byl do té doby natočen při provádění vzdušných manévrů. A to vše bez pomoci tryskových motorů," dodává Clark.