Přítomnost vody v tekutém stavu zvyšuje možnost, že by pod povrchem této Saturnovy družice mohl být život. V právě zveřejněné studii to uvádí tým evropských vědců.

Za důkaz přítomnosti vody v tekutém stavu považují autoři studie objev stop sodíku v ledových částicích vyvrhovaných gejzíry. "Sodík je považován za dokonalý ukazatel přítomnosti nějaké tekutiny," citovala agentura AFP Franka Postberga z německého Ústavu Maxe Plancka pro jadernou fyziku.

Vědci tak nyní pokládají přítomnost vody v kapalném stavu v hlubinách Enceladu za jistou. Opírají se přitom i o loňské zjištění americké sondy Cassini při jejím průletu kolem Saturnu.

Sonda zjistila, že na Enceladu jsou všechny tři základní podmínky pro existenci života - teplo, voda a organické látky. Chyběl však důkaz, že se tam voda vyskytuje v tekutém skupenství.

Na Enceladu mohou být jen primitivní formy života 

Experti tvrdí, že pokud na Enceladu život existuje, pak pravděpodobně bude ve formě mikrobů nebo jiných primitivních organismů schopných žít v extrémních podmínkách.

David Morrison z Astrobiologického institutu NASA varoval před ukvapenými závěry. "Je to určitě zajímavé, ale to je podle mě tak všechno, co můžeme zatím říct," řekl. Samotná sonda Cassini totiž žádné přímé důkazy života na Enceladu neposkytla.


Enceladus, který napříč měří 505 kilometrů, je nejblyštivějším objektem sluneční soustavy. Astronomové se dlouho domnívali, že jde o chladné a poklidné těleso. Nyní se ale ukazuje, že se na něm odehrává geologická činnost, která se soustřeďuje převážně kolem nezvykle teplého jižního pólu. Gejzíry v této oblasti tryskají do výše desítek kilometrů. Vědci se domnívají, že se voda dere na povrch trhlinami v povrchu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist