Američtí vědci objevili lék, který by mohl lidem výrazně prodloužit život. Jde o Rapamycin, jehož základní složka pochází z Velikonočního ostrova, a úspěšně byl testován na hlodavcích, kterým zvýšil délku života až o 38 procent. Odborníci však zatím varují před přílišným optimismem, lék má i různé vedlejší účinky. Na základě vědecké studie zveřejněné v časopisu Nature o tom informoval britský webový portál Independent.
Americký tým vedený Davidem Harrisonem z Jacksonovy laboratoře z amerického státu Maine podával Rapamycin myším, kterým bylo 600 dnů. Po medikaci se maximální délka života u samců zvýšila z 1078 dnů na 1179 dnů, tedy o 28 procent a u samic z 1094 dnů na 1245 dnů, tedy o 38 procent.
Nejen jídlo, i léky
Do této chvíle byl znám jediný způsob, jak zvýšit věk hlodavců, a to přísnou úpravou jejich jídelníčku. Tento výzkum tedy poprvé ukázal, že prodloužit život savců může i působení určitých léků.
Rapamycin je farmakologický výrobek, který se používá jako prostředek proti obranné reakci organismu například při transplantaci orgánů. Jde o produkt bakterií původně objevený ve vzorku půdy z Velikonočního ostrova. Velikonoční ostrov leží ve východní Polynésii a je znám svými obřími kamennými sochami (moai). Ve zdejším jazyce se ostrov jmenuje Rapa Nui - odtud je tedy odvozen název léku.
Slabé záření pomáhá zdravým buňkám zastavit rakovinné bujení - čtěte ZDE
Miniaturní nanoboti mohou v těle bojovat proti rakovině - čtěte ZDE
Původně byl Rapamycin vyvinut jako prostředek proti plísním, ale později se zjistilo, že je vhodný i pro imunosupresívní léčbu, protože potlačuje nežádoucí imunitní reakce.
Účinkuje u hlodavců
Když byl Rapamycin experimentálně aplikován u tří skupin nižších organismů, kvasinek, hlístic a octomilek, ukázalo se, že také zpomaluje proces stárnutí. Nyní se podařilo dokázat, že účinkuje i u hlodavců. Je to velký objev, protože je to vůbec poprvé, kdy se něco takového podařilo realizovat u savců.
Vědci rozluštili genom neandrtálce, porovnají ho s genetickým kódem člověka - čtěte ZDE
Nizozemským vědcům se poprvé podařilo zmapovat genom ženy - čtěte ZDE
Studii zároveň doprovází článek dvou významných odborníků na výzkum procesu stárnutí Matta Kaeberleina a Briana K. Kennedyho z univerzity ve Washingtonu. Na otázku, zda tento objev může být prvním krokem k dlouhověkosti u lidí, odpovídají, že docela dobře může. Hned v úvodu ovšem varují případné zájemce, kteří by si užíváním Rapamycinu chtěli prodloužit život. "Potenciální imunosupresívní účinky této látky jsou samy o sobě dostatečným důvodem k opatrnosti," říkají.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist