Panel odborníků totiž před nedávnem uvedl, že NASA utrácí obrovské částky (ročně zhruba 18 miliard dolarů) na přepravu astronautů do vesmíru, například na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Podle expertů by se měla americká vesmírná agentura soustředit na důležitější cíle, například na hlubší poznávání vesmíru, než na provozování vesmírné "taxislužby".

Americké společnosti, které mají zájem zúčastnit se tendru, mají 45 dnů na podání žádosti. Od státu by úspěšné firmy, o nichž by se mohlo rozhodnout už v září, měly dostat finanční injekci ve výši 50 milionů dolarů.

Současné plány Washingtonu počítají s tím, že USA odstaví nynější zastarávající flotilu raketoplánů, postavených v 80. letech minulého století, v roce 2010. Než bude mít ale Washington k dispozici novou kosmickou loď, která by měla být hotova až kolem roku 2015, budou lety amerických astronautů zajišťovat ruské Sojuzy. A Rusko oznámilo, že bude Spojeným státům od roku 2012 účtovat kolem 50 milionů dolarů za každou cestu astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a zpět na Zemi.

NASA nicméně hodlá vyřadit své dosluhující raketoplány až po dobudování ISS. Washington však již nyní čelí kritice, že lety v zastarávajících raketoplánech ohrožují životy kosmonautů.

Již tento čtvrtek by se měl v centru NASA v Houstonu konat seminář pro firmy, které mají zájem účastnit se tendru na vývoj a provozování komerčních letů do vesmíru. Zájem prý projevilo několik amerických firem včetně společnosti Boeing Co.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist