Badatelé z Oxfordské univerzity nyní uvedli, že si nejsou jisti, nakolik by jejich zjištění o nevhodnosti Tamiflu pro děti mohla být významná pro pandemii prasečí chřipky. Podle zveřejněné studie účinkuje tento lék velmi málo či vůbec proti zdravotním komplikacím, jako jsou astmatické záchvaty a ušní či bakteriální infekce.
Také nedávno zveřejněná studie odborníků z britské zdravotnické služby (HPA) ukázala, že víc než polovina dětí po užívání Tamiflu trpěla nevolností, nespavostí, poruchou soustředění či nočními můrami. Údaje experti sesbírali od školáků tří londýnských škol a jedné školy v jihozápadní Anglii. Děti dostaly v dubnu a květnu lék preventivně poté, co se jejich spolužáci nakazili prasečí chřipkou.
Tamiflu už proti chřipce nefunguje, oznámili Dánové. Výrobce se brání - čtěte ZDE
Prasečí chřipku mají už ve 168 zemích, počet mrtvých roste - čtěte ZDE
Podobnou zkušenost mělo prý i Japonsko, kde se lék Tamiflu v minulosti hojně užíval proti sezónním chřipkám. Místní média ale informovala o výskytu vzácných neurologických a psychiatrických poruch u dětí, které přípravek dostávaly. Japonsko nyní nedoporučuje předepisování Tamiflu pacientům od deseti do 19 let.
Česká vláda chce pro případ celostátní chřipkové epidemie mít k dispozici antivirové medikamenty pro čtvrtinu obyvatel ČR. V zásobě by měla mít právě Tamiflu a lék Relenza.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist